Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
bryn1u

Inne sposoby na zmiane wlasciciela plikow ?

Polecane posty

Witam,

 

Chcialbym sie dowiedziec czy jest jakies "obejscie" na zmiane wlasciciela pliku niz uzycie polecenia chown ? Powiedzmy, ze mam plik "test", za pomoca chown zmieniam wlasciciela na wlasciciela o nazwie "edek".

 

 

chown edek: test

 

 

Czy jezeli zablokuje mozliwosc uzywania polecenia chown, istnieje jakis sposob, zeby otrzymac ten sam efekt co za pomoca polecenia "chown" ?

 

Z gory dziekuje,

Pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Uprawnienia za pomocą basha można zmienić jeszcze za pomocą polecenia chgrp, ale blokowanie tego nic nie pomoże, ponieważ tą operacje można wykonać też z jakiekolwiek języka skryptowego np. przez python z wykorzystaniem os.chown.

Możesz zablokować jakiekolwiek zmiany w tym pliku za pomocą: chattr +i plik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tez myslalem. Chcialem zrobic taka rzecz, a mianowicie w danym katalogu zabronic uzywania komendy chgrp oraz chown. Probowalem za pomoca Mandatory Access Control pod FreeBSD, ale niestety nie dziala do konca tak jak nalezy, a raczej ja cos zle robie tylko jeszcze nie wiem co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co konkretnie chcesz osiągnąć?

 

Jeśli chcesz ograniczyć dostęp do pliku, to prostu daj własność rootowi, a następnie dopuść konkretnych użytkowników ACL-ami. Jeśli chcesz prościej, to stwórz grupę, która ma mieć dostęp, daj własność root:ta_grupa i pododawaj użytkowników do niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

Jest jeszcze

setfacl 
getfacl 

w paczce

acl

dającej większe możliwości kontroli uprawnień.

 

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×