Skocz do zawartości
majesticq

[Postfix, Smtp] Postfix nie nasłuchuje na porcie 25 (nie można wysłać maili z zewnętrzengo serwera)

Polecane posty

Witam,

 

Od wielu dni męcze się z tym i nie mogę za chiny dojść o co chodzi. Z serwera mogę wysyłać maile za pomocą np roundcube lub squirrelmail, ale po podpięciu wszystkiego pod thunderbird, maile dochodzą, ale już odpisać na nie się nie da...

 

Poczytałem na forum, i mój problem chyba troche wyjaśnia wynik polecenia: netstat -ntpl | grep -e :25 -e :587

tcp 0 0 0.0.0.0:25 0.0.0.0:* LISTEN 17467/master

z tego co wiem to LISTEN nie powinno być takie jak jest, ale nie mogę za nic tego zmienić.

Próbowałem zmieniać master.cf i main cf, ale bez efektu :/

 

Proszę o info, jak spowodować, żeby postfix zaczął nasłuchiwać, zamiast tego 17467/master.

 

Gdyby była potrzebna zawartość plików master.cd i main.cf to wkleje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ależ on nasłuchuje prawidłowo, a ten nr 17467 to PID procesu. Problem wynika prawdopodobni z nieprawidłowej konfiguracji MX (dns lub lokalnie) skoro wiadomości nie dochodzą do serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnsy domeny mam raczej skonfiguorwane prawidłowo:

telnet smtp.domena.pl 25:

 

Trying 1.2.3.67...
Connected to domena.pl.
Escape character is '^]'.
220 localhost ESMTP Postfix (Debian/GNU)

 

Jeśli chodzi o konfigurację lokalną to jakie pliki są za to odpowiedzialne (z pominięciem master i main.cf) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

virtualki mam tak skonfigurowane (main.cf):

 

mydestination = $myhostname, /etc/postfix/virtual/domains
virtual_maps = hash:/etc/postfix/virtual/addresses

(jako $myhostname wpisałem localhost, ale jak podaje nazwy konkretnych domen, bo jest kilka to też nic nie zmienia).

 

plik domains:

 

domena1.pl

domena2.pl

 

plik addresses:

 

domena1.pl DOMAIN
admin@domena1.pl adam
tomek@domena1.pl tomek

domena2 DOMAIN
admin@domena2.pl marcin22

 

A cały plik my.cnf wygląda tak:


# See /usr/share/postfix/main.cf.dist for a commented, more complete version


# Debian specific:  Specifying a file name will cause the first
# line of that file to be used as the name.  The Debian default
# is /etc/mailname.
#myorigin = /etc/mailname

smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Debian/GNU)
biff = no

# appending .domain is the MUA's job.
append_dot_mydomain = no

# Uncomment the next line to generate "delayed mail" warnings
#delay_warning_time = 4h

readme_directory = /usr/share/doc/postfix

# TLS parameters
smtpd_tls_cert_file=/etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem
smtpd_tls_key_file=/etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key
smtpd_use_tls=yes
smtpd_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtpd_scache
smtp_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtp_scache

# See /usr/share/doc/postfix/TLS_README.gz in the postfix-doc package for
# information on enabling SSL in the smtp client.

myhostname = localhost
alias_maps = hash:/etc/aliases
alias_database = hash:/etc/aliases
mydestination = domena1.pl, domena2.pl
relayhost =
mynetworks = 127.0.0.0/8 [::ffff:127.0.0.0]/104 [::1]/128
mailbox_size_limit = 0
recipient_delimiter = +
inet_interfaces = all
html_directory = /usr/share/doc/postfix/html


mydestination = $myhostname, /etc/postfix/virtual/domains
virtual_maps  = hash:/etc/postfix/virtual/addresses   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No a co mówi mail.log w czasie próby dostarczenia maila?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz gdy wysyłam maila z Thunderbirda mam info: połączono z smtp.donmena.pl ale zielony pasek się ciągle mieli, i po niecałej minucie mam drugie info: Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości: Serwer pocztowy wysłał nieprawidłowe powitanie: .

 

Mail.log najpierw wydawało mi się odnotował, ale jak teraz próbuje wysłać maile z 2 kont, to nic kompletnie w tym pliku się nie dzieje (brak zmian), tylko to info w Thunderbirdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Telnet podaje:

 

telnet smtp.domena.pl 25
Trying 1.2.3.6...
Connected to domena.pl.
Escape character is '^]'.
220 localhost ESMTP Postfix (Debian/GNU)

więc chyba z dobrym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

Dodaj w konfiguracji postfixa

smtp_always_send_ehlo = yes
Po zapisaniu zmian zrestartuj usługę i sprawdź wysyłanie wiadomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety wciąż to samo...

Po restarcie postfixa i kolejnej próbie wysyłki w mail.log pokazało mi się:

Jun 17 05:38:50 mail postfix/master[27784]: daemon started -- version 2.7.1, configuration /etc/postfix
Jun 17 05:39:06 mail dovecot: imap-login: Login: user=<adam>, method=PLAIN, rip=83.8.161.88, lip=5.9.222.156, TLS
Jun 17 05:39:45 mail dovecot: imap-login: Login: user=<plikz>, method=PLAIN, rip=83.8.161.88, lip=5.9.29.67, TLS
Jun 17 05:39:55 mail dovecot: imap-login: Login: user=<plikz>, method=PLAIN, rip=83.8.161.88, lip=5.9.29.67, TLS
Jun 17 05:41:34 mail dovecot: imap-login: Login: user=<adam>, method=PLAIN, rip=83.8.161.88, lip=5.9.222.156, TLS
Jun 17 05:42:22 mail postfix/smtpd[27936]: connect from smtp09.campaignmail.pl[178.249.92.12]
Jun 17 05:42:22 mail postfix/smtpd[27936]: NOQUEUE: reject: RCPT from smtp09.campaignmail.pl[178.249.92.12]: 554 5.7.1 <kontakt@innamojadomena.pl>: Relay access denied; from=<6x7200.1215.54425719@news09.campaignmail.pl> to=<kontakt@innamojadomena.pl> proto=ESMTP helo=<smtp09.campaignmail.pl>
Jun 17 05:42:22 mail postfix/smtpd[27936]: disconnect from smtp09.campaignmail.pl[178.249.92.12]
Jun 17 05:45:42 mail postfix/anvil[27939]: statistics: max connection rate 1/60s for (smtp:178.249.92.12) at Jun 17 05:42:22
Jun 17 05:45:42 mail postfix/anvil[27939]: statistics: max connection count 1 for (smtp:178.249.92.12) at Jun 17 05:42:22
Jun 17 05:45:42 mail postfix/anvil[27939]: statistics: max cache size 1 at Jun 17 05:42:2

Czyli mimo, że dostaje w Thunderbirdzie info, że serwer wysłał nieprawidłowe przywitanie to w logach jest info, o zalogowaniu się użytkowników, ale jak teraz znowu wysyłam te maile to mail.log nie powtarza wpisów które wymieniłem i nic już nie dopisuje. Nie kumam nic z tego...

 

(ten campaignmail to nie moje, pewnie jakiś spam)

nie wiem czy ktoś coś z tego rozumie, bo ja już się z tym męczę od tygodni i nie mogę skumać, dlaczego nie mogę wysyłać tych cholernych maili i co robię nie tak :(

 

PS Ten adres ip z max connections, jak go włączam z przeglądarki to avast mi wyświetla info o trojanie.

PS2 Jest możliwość zainfekowania mojego dedyka ? Nigdy nie instalowałem tam żadnych antywirów i nawet nie wiem czy coś takiego się stosuje ? Może tu jest jakiś problem ?

 


Teraz jeszcze coś takiego mam:

Jun 17 05:59:41 mail postfix/smtpd[28698]: warning: 123.26.99.80: address not listed for hostname localhost
Jun 17 05:59:41 mail postfix/smtpd[28698]: connect from unknown[123.26.99.80]
Jun 17 05:59:41 mail postfix/trivial-rewrite[28701]: warning: do not list domain glownadomena.pl in BOTH mydestination and virtual_alias_domains
Jun 17 05:59:41 mail postfix/smtpd[28698]: F230626E0004: client=unknown[123.26.99.80]

Ja nie łączyłem się z tego ip, ale co znaczy ten trivial-rewrite ?

Edytowano przez majesticq (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

do not list domain glownadomena.pl in BOTH mydestination and virtual_alias_domains

 

Przekaz jest jasny masz te samą/same domeny w mydestination i virtual_alias_domains, co jest błędem konfiguracyjnym w main.cf. Ogólnie wydaje mi się że nie do końca dobrze masz skonfigurowanego postfixa z dovecotem, ciężko będzie ci pomóc bez szczegółów konfiguracji, najlepiej gdyby ktoś zajrzał na serwer, nie ma to jak operacja na żywym organizmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, w mydestination i virtual alias domain mam podane dokładnie 2 te same domeny.

To w takim razie, skoro na serwerze chce użytkować wiele domen, to co mam podać w mydestination ?

Może być adres ip serwera albo localhost ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem jedną domenę z virtualnych aliasów i dodałem jako myhostname, potem zrobiłem analogicznie z drugą - za każdym razem bez zmian. Nie da się wysyłać maili.

 

Jeśli jest ktoś zainteresowany poprawieniem mi tego bezpośrednio na serwerze to proszę o kontakt.

 

PS. A czy jest możliwość skorzystania z jakichś proxy smtp, lub po prostu jakiegoś zewnętrznego serwera smtp, ale tak żeby wysyłał maile z mojego adresu, bo jak skorzystałem z smtp gmail, to maile szły, ale były podpisywane adresem gmailowym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×