Skocz do zawartości
lou.

Plan na przyszłość?

Polecane posty

Cześć! :)

Dziś mam zakładam trochę nietypowy temat, lecz myślę, że znajdzie się ktoś do wspólnej dyskusji.

Chciałbym za parę lat mieć własny biznes. Chodzi tutaj o sklep z częściami samochodowymi, oleje, opony itp.

Pomysł na tą formę zrodził się już jakiś czas temu. Mam dopiero 18 lat, uczę się mechaniki pojazdowej i ogólnej "myśli technicznej".

Moim takim małym marzeniem jest własny sklep lokalny połączony z zakupami on-line.

Chciałbym się was zapytać, ponieważ jestem jeszcze młodym szczylem co powinienem myśleć na ten temat. Wiadomo mam jeszcze masę czasu na takie inwestycję lecz chciałbym już spoglądać w przyszłość.

 

Waszym zdaniem na czym powinienem skupić największa uwagę?

Po szkole na pewno będę kontynuował naukę i pracował w swoim zawodzie - lecz zawsze mierzyłem wysoko, dlatego moim szczytem ambicji nie jest ciągła praca w warsztacie.

Od czasu do czasu szukam w internecie różnych informacji na ten temat, przeglądam systemy sklepów internetowych, lokale w mieście itp.

Pogrąża mnie też temat pieniędzy, lecz na samym początku nie muszę tworzyć drugiego Intercarsu.

Czytałem, że niby można dostać jakąś dotację - lecz w takie szczegóły jeszcze się nie wtajemniczałem.

 

Jeśli jest ktoś chętny by pokazać mi z czym to się je - to byłbym bardzo wdzięczny.

Zapraszam do takiej luźnej pogawędki :D

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Troszkę mogę ci powiedzieć na temat tego biznesu.
Mój brat prowadzi od kilku lat serwis + sklep + sprzedaż na allegro(na razie zrezygnowaliśmy)
Problem jest na początku. Musisz zapłacić kilkaset złotych podatku zawsze co miesiąc (z resztą jak w każdej innej działalności). Sprzedaż części online nie przynosi takich kokosów jakbyś się spodziewał. Na początku dostaniesz fatalne zniżki, wejdziesz na allegro zobaczyć ceny i zauważysz, że jeśli chciałbyś sprzedawać części po tej samej cenie co konkurencja to będziesz na tym tracił (prowizja allegro), albo często będziesz mógł kupić części na allegro w tej samej cenie co w hurtowni.
Pamiętaj o kasie fiskalnej - koszt około 2 tyś złotych.
Pamiętaj o korzystaniu z usług wielu hurtowni - Inter cars, inter team, auto partner, polcar - to tak na szybko z tego z czego my korzystamy.

fajny jest system pracy tych hurtowni, zamawiasz przez katalog a dwa albo trzy razy dziennie jeździ kurier - części u siebie możesz mieć już po pół godziny, a jeśli część nie jest dostępna w lokalnej filii to przywiozą ci ją następnego dnia rano. Pamiętam jak nam z Gdańska (mieszkam pod Warszawą) przywozili jakieś stare nieużywane w nowych autach od lat żarówki za kilka złotych ;)

Moja rada:
Albo uda ci się dostać dofinansowanie
Albo na razie zrezygnuj ze sklepu samochodowego (wysokie koszty kasy fiskalnej) i po prostu części będziesz "sprzedawał" tylko do naprawianych samochodów (będzie to wliczone w usługę czy jakośtak).
póki nie osiągniesz ładnych tysięcy obrotu miesięcznego w hurtowniach nie ma sensu bawić się w sklep internetowy, bo zniżki będziesz miał marne.

A zapomniałbym... przy cenach z hurtowni bardzo liczy się... miejsce. Jeśli będziesz miał firmę na jakimś "zadupiu" masz dużo większą szanse na dobrą zniżkę niż mając ją np. w Warszawie ;) Nasz znajomy z Warszawy mając kilkakrotnie wieksze zniżki niż my (nawet 70%) ma... duzo wyzsze ceny katalogowe. mając wyższe zniżki ceny za części są większe:P

Pozdrawiam
Krzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, myślałem, że sprawy związane z pojazdami czy motorami stoją na większym poziomie.

Sugerujesz by nastawić się na rynek lokalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, myślałem, że sprawy związane z pojazdami czy motorami stoją na większym poziomie.

Nie zrozumiałem, mógłbyś rozszerzyć wypowiedź?

 

Sugerujesz by nastawić się na rynek lokalny?

Początkowo tak. proponuje się zaopatrzyć w podstawowe eksploatacyjne rzeczy typu oleje, filtry i takie rzeczy mieć na miejscu, a części do samochodów zamawiać. (oleje Mobila bo są dobre i tanie, filtry Filtron'a bo też są w ok cenach i mają oznaczenia zgodne z oryginałami)

Ludzie nie widzą problemu z tym, że muszą na część poczekać godzinę czy dwie. Ewentualnie jak ktoś się bardzo śpieszy zamawiamy cześci w carsie albo teamie i odbieramy sami (do obu filli mamy może ze 2km). O ile w intercarsie podchodzę do okienka i mówię, że odbieram części na naszą firmę i miły Pan mi to przynosi (zdarzało się, że ja już wyjechałem po coś skuterkiem a w międzyczasie brat część zamówił) od razu to w inter teamie jak dojade, to czekałem aż magazynierzy ogarną na bieżąco zamówienia (raz chyba pół godziny czekałem) i dopiero dostaję części. Zdarzało nam się też podrzucać komuś części jak jechaliśmy gdzieś i było po drodze.

Jeśli chodzi o cenę to jeśli będziesz miał sklep w jakieś dosyć ogarniętej lokalizacji to ludzie wchodzą i zazwyczaj jak czegoś konkretnego szukają to ewentualnie dopytują się o różnicę w cenach między producentami części i kupują. Nie ma tak mocnego zjawiska jak w internecie czyli szukanie sklepu o 50gr tańszego.

 

Jeśli chodzi o warsztat.

Pamiętaj, żeby iść w jakość a klientów którzy powiedzą ci "a tamten powiedział mi, że za zrobienie tego błotnika weźmie 250zł" zlewaj i mów żeby sobie do niego jechał. Szanuj swoją pracę. On pojedzie do tego gdzie mu zrobi na tonę szpachli za 250zł a za rok będzie robił u ciebie za 450zł porządnie ;)

Staraj się przekonywać do markowych części typu INNA, Mayle (fajne części wzmocnione z HD w nazwie produkują), Bosch, Brembo itp.

Montaż części tanich (typu kraft, maxgear, sakura) to jest loteria. Lepiej odprowadzić zadowolonego klienta z oryginalną częścią, żeby wymieniał to za rok niż żeby wymieniał za tydzień... ale już w innym warsztacie psiocząc w okół jaką to fuszerkę mu odwaliłeś.

 

Polecam od razu kupienie w jakieś firmie łądnych książeczek serwisowych. My np. mamy takie ładne uniwersalne bez swoich reklam. Ludzie chętnie je zakładają (koszt takich w hurcie to niecałe 10zł).

Dodatkowo jako taka forma reklamy mamy takie własne "wlepki" z przeglądów do naklejenia gdzieś w komorze silnika, jest tam nasze logo adres itp, no i miejsce na wpisanie przebiegu i do zaznaczenia co było wymieniane i jaki olej został zalany.

 

 

W sumie nie poruszyłem kwestii wyposażenia warsztatu.

Podstawa to oczywiście kanał albo podnośnik (najlepiej dwukolumnowy na początek).

O ile kopanie kanału do cena jest różna (w zależności co ile zrobisz sam a na ile podeprzesz się jakąś firmą) to za podnośnik musisz dać z 10tyś zł + koszty betonu (musisz mieć pod podnośnikiem specjalny certyfikowany beton żeby ci go zamontowali).

 

Oprócz tego potrzebujesz kluczy. Skromna walizeczka dobrych kluczy to około 400zł, myślę że na start warto mieć dwa albo 3 komplety (żeby po pęknięciu klucza nie zostać w szarej... z robotą bo nie masz "piętnastki"., do tego oczywiście dobre śrubokręty i wiele innych potrzebnych rzeczy (młotek, klucz dynamometryczny, szlifierka kontowa itp itd itd).

Fajnie jest mieć migomat - koszty pewnie z 1kzł + napełnianie butli co jakiś czas

Oczywiście musisz mieć komputer + drukarka + oprogramowanie do drukowania faktur - sam komp + drukarka to ze 2k zł.

kasa fiskalna 1kzł - 2kzł (czy taka prosta że wpisujesz "część" i cene czy taka porządna zintegrowana z oprogramowaniem komputerowym i programem magazynowym - polecam)

i wiele wiele wiele innych rzeczy na które nie zwraca się uwagi.

Telefon, internet, pieczątki, wózek na klucze, ubranie odpowiednie, buty itd itp....

 

Pozdrawiam

Kszysiu

Edytowano przez Kszysiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak - masz pełną rację.

Tylko ja planowałbym się skupić na sklepie może w późniejszym czasie myślałbym nad naprawą samochodów. (Na warsztat trzeba mieć kupę pieniędzy, ponieważ wyposażenie nie jest tanie. Dodatkowo ciężko przekonać kogoś do nowego gracza na rynku)

 

Rozumiem, myślałem, że sprawy związane z pojazdami czy motorami stoją na większym poziomie

 

Myślałem, że głównie oprę swój sklep o zakupy on-line. Na samym starcie sprzedawałbym rzeczy, które najczęściej są potrzebne. (Oleje, płyny hamulcowe, jakieś akcesoria, opony i części, które najczęściej się "zużywają" hamulce, sprzęgła itp. Ogólnie rzeczy do samochodu :P)

 

Więc tak jak mówiłem na samym starcie planowałbym tylko sam sklep lokalny + on-line. Tylko teraz nie wiem czy ten sklep on-line będzie dobrym wyborem - skoro jest to większy koszt.

Nie wiadomo również co będzie za kilka lat - więc się nie zrażam :D

Edytowano przez lou. (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na warsztat trzeba mieć kupę pieniędzy, ponieważ wyposażenie nie jest tanie. Dodatkowo ciężko przekonać kogoś do nowego gracza na rynku

Analogicznie jest ze sklepem, początkowe wyposażenie, stworzenie szaty graficznej itp. to nie są tanie rzeczy.
Pamiętaj też o kwestii... dodawania produktów do sklepu. to nie są dwa kliknięcia - są to godziny, tygodnie ciężkiej pracy by mieć przykładowo 2000 produktów.

 

Myślałem, że głównie oprę swój sklep o zakupy on-line. Na samym starcie sprzedawałbym rzeczy, które najczęściej są potrzebne. (Oleje, płyny hamulcowe, jakieś akcesoria, opony i części, które najczęściej się "zużywają" hamulce, sprzęgła itp.. Ogólnie rzeczy do samochodu :P)


Myślisz jak osoba znająca się na tym jak to sobie zrobić itd a nie jak potencjalny klient. On raczej przychodzi do warsztatu i mówi "muszę zrobić przegląd", a ty jako mechanik mu mówisz co do wymiany i wyceniasz i najczęściej u ciebie to kupuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to można by było pomyśleć nad tym, żeby taki mechanik np. kupił części w lokalnym sklepie (chyba, że tak jak mówisz ma swojego dostawce)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, już masz jakiś pomysł... kombinuj ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to można by było pomyśleć nad tym, żeby taki mechanik np. kupił części w lokalnym sklepie (chyba, że tak jak mówisz ma swojego dostawce)

 

Zdziwił byś się że to tak fajnie wypali.

Mechanicy przeważnie mają zniżki z hurtowni części takich jak Krzysiu pisał.

Wiem bo robiłem w tym kilka lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×