Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
michalpc

Joomla ? Tak ... Ale Nie U Mnie.

Polecane posty

Co skłoniło mnie do napisania tego tematu to problemy jednego z userów który zdecydował się zainstalować to badziewie.

Generalnie skryptowi nie podoba się wszystko nawet short open tag , nie działa on oczywiście z PHP5 , do ciekawszych problemów należy to że aby działał poprawnie wymaga najlepiej praw nobody:nobody co skutkuje np tym że user:user nie może skasować katalogu/pliku utworzonego przez skrypt.

 

W skrajnym przypadku może być jeszcze gorzej !!!

 

Będzie to połączenie joomli i phpbb przemo.

 

Zastanawiam się nad informacją że w przypadku tego skryptu nie świadczę supportu co do problemów na koncie.

 

Co o tym myślicie , jakie macie doświadczenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest naprawdę jakiś kosmiczny skrypt - o ile Mambo po prostu było zasobożerne, to Joomla dzięki automagicznemu instalerowi wdała się w łaski "niezbyt" doświadczonych userów, a potem powstają problemy w rodzaju "wszystie pliki mają nie tego ownera co trzeba", albo "ta wersja joomli działa dobrze tylko z php 4.3.11 + suexec"..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też tak sądze.. Ale tak to jest jak banda zwykle osób które nie mogą znaleźć pracy nazwą się zaawansowanymi programistami i społecznością open source i narobią delikatnie mówiąc ładnie opakowanego gó&%# i ludzie sie na to łapną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Joomla działa bez problemu z PHP5, z short_open_tag też (zresztą tutaj to by było wręcz dziwne gdyby nie działała). Patryk, co do zasobożerności Joomla=Mambo. W zasadzie Joomla 1.0.x to Mambo 4.5.2 z pozmienianymi nazwami funkcji i te same problemy robi co Mambo (aha, Mambo ma identyczne instalatory).

 

Zerknij michalpc jesli Ci się chce czy przypadkiem za pomocą komponenty JoomlaXplorer w którym user moze sobie "naprawić" chmoda nie da się przeglądać całego drzewa katalogów serwera. Przy okazji - w konfiguracji jest możliwość ustawienia czy silnik ma chmodować pliki, znowu jeśli się komuś chce może poexperymentować.

 

@sroka@ (jak ładnie wyszło :))

Programiści od Joomli raczej mają pracę, z tego co czytałem przerabiają toto na calkiem przyjemny framework w architekturze MVC a i teraz skrypt wcale nie jest aż taki zły (ma trochę denerwujących błędów :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

anarchy: z moich doświadczen wynika, że duża cześć komponentów nie działa z PHP 5.1.2 za cholerę (może to była jakaś dziwna wersja). A skoro Joomli nie przeszkadza jej short_open_tag (dla mnie to tez chore "wymagania") to po co każe wyłączać go userom przed instalacją? IMHO to bez sensu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie bez sensu... Zastanawia mnie inna rzecz, dlaczego na niektorych hostingach problem występuje a na innych nie (nazwa.pl, home.pl).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu administruję serwisami opartymi na Mambo czy Joomli. Jeśli użytkownik jest myślący, to nie sprawiają one większych problemów, oczywiście zakładając sensowną i względnie standardową konfigurację serwera.

Jak user jest dupa, to nawet "Hello World" będzie zasobożernym i sypiącym się skryptem. Ten najwyraźniej jest, skoro mu engine nie działa na PHP5, do obsługi którego Joomla jest przystosowana.

Oczywiście mogą mu nie działać komponenty, ale to jest produkcja zewnętrzna i nikt mu nie daje gwarancji, że one w ogóle będą działać. Komponent napisany dla starej wersji Mambo nie musi działać w najnowszej wersji Joomla, bo mógł być napisany np. pod PHP3 i tyle. Takie marudzenie przypomina trochę czepianie się garbatego, że ma dzieci proste :)

 

Anarchy słusznie napisał, że Joomla 1.0.8 (najnowsza) to tak naprawdę lekko odświeżone i załatane Mambo 4.5.2.3. Dopiero kompletnie nowa Joomla 1.5 będzie przepisana od nowa, na nowej architekturze etc.

Generalnie nie ma idealnych skryptów "portalowych", które byłyby łatwe w eksploatacji, miałyby ładny kod, dobre wsparcie i nie zżerałyby zasobów. Gdybyś takie znał, to ja naprawdę bardzo chętnie potestuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja osobiście postawiłem paręnaście razy Mambo/Joomla dla znajomych ludzi (za darmo) na różnych serwach (m.in. nazwa.pl, livenet.pl, host44.pl) i wiem jedno: nienawidzę tego g... :) wolę Jportal, z którego niektórzy się śmieją, albo PHPBP...

 

choć templatki dla Joomla się jakoś w miarę przyjemnie robi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do postawienia jest prosty, do zarządzania i zmiany szaty graficznej również. Problemy zaczynają się wtedy, gdy się chce wyczyścić kod z tabelek i/lub zrobić dość skomplikowany layout. Cóż, coś za coś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nienawidzę tego g... :) wolę Jportal, z którego niektórzy się śmieją, albo PHPBP...

 

Ano właśnie, o phpbb też można poczytać tego typu wypowiedzi. O Jportalu też. Ale może jakieś konkretne argumenty? Bo łatwo napisać że coś jest g...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z konkretnymi argumentami jak zawsze jest najtrudniej ;)

IMHO sporo mogłyby powiedzieć niezależne testy przeprowadzone na tym samym sprzęcie i najnowszych wersjach skryptów. Oczywiście musiałyby zostać sensownie przygotowane, powinny być wprowadzone te same dane i powinno się określić kilka poziomów "oblężenia" skryptu - od strony "ja i mój pies" do poważnego serwisu tematycznego.

Dopiero taki test porównawczy miałby ręce i nogi i dopiero on mógłby powiedzieć cokolwiek o działaniu danego skryptu i generowanym obciążeniu łącza / serwera. Idealne byłoby powtarzanie takich testów co kwartał czy pół roku, żeby śledzić postępy programistów. Wtedy też można byłoby zamknąć gębę entuzjastom lub krytykom danego skryptu, bo liczba zapytań do bazy nie kłamie :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z przyjemnością wymieniłbym konkretne argumenty.. ale Joomla/Mambo samo robi takie błędy sobie, że "nie bo po co ma działać".. i tam żadne argumenty nie trafiają.. po prostu "nie bo nie".. z tego samego powodu, dla którego to nie chce działać, z tego samego powodu ja tego nie lubię... "bo nie działa", "bo nie".. itd. itp.

 

dobra, przykład:

instaluję joomla na hoście A. działa.

instaluję identycznie na hoście B. nie działa. krzaczy się baza. po pomocy admina, szukaniu w necie wychodzi coś, że kodowanie bazy. no dobra.

instaluję identycznie na hoście C, po instalacji wyskakuje "nie można wejść na stronę bo megacośtam error" - po dwóch dniach szukania na necie okazuje się, że "cośtam gdzieś tam w jakiejś linii że x-424 na xt-24 trzeba zmienić" - szukam tej linii i okazuje się, że nie ma czegoś takiego w takiej linii... starczy?

 

do tego dochodzą domorośli informatycy, którzy pomagają właśnie w takim stylu "przekonwersuj nagłówek tetryczny na lewocośtam gdzieśtam w linii 5235 w pliku gfanxconf.php w katalogu admin/konfiguracja" - że nie wiadomo o co im chodzi, plików nie ma, linii nie ma, syf na maksa..

 

dodam, że nie jestem jakimś cieciem zielonym, może nie jestem wykształcony z informatyki, ale jako tako daję radę.. przynajmniej przy sensownych CMS-ach..

 

wiem, że o phpbp i jportalu mówią to samo.. ale o to właśnie chodzi, żeby każdy się męczył z tym, z czym chce.. no nie?

heh

 

ogólnie jak słyszę coś od kumpla jakiegoś "znalazłem fajny cms.. Mambo/Joomla" - to mnie krew zalewa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jPortal ma mało funkcji ale nie zauważyłem jakis problemów z dzialaniem. Na pewno jest strasznie przyjemny w obsłudze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z przyjemnością wymieniłbym konkretne argumenty.

Ale ich tak naprawdę nie masz, prawda? Jesteś uprzedzony do tego konkretnego softu i tyle, choć to jest irracjonalne. Rozumiem uprzedzenie do burdelu w kodzie, a zwłaszcza do syfu generowanego przez oprogramowanie. Pod tym względem sam nie darzę Joomli miłością, bo po ładnych "kilku" godzinach grzebania wolę przebudować Wordpressa do pewnego projektu.

 

dobra, przykład:

instaluję joomla na hoście A. działa.

instaluję identycznie na hoście B. nie działa. krzaczy się baza. po pomocy admina, szukaniu w necie wychodzi coś, że kodowanie bazy. no dobra.

instaluję identycznie na hoście C, po instalacji wyskakuje "nie można wejść na stronę bo megacośtam error" - po dwóch dniach szukania na necie okazuje się, że "cośtam gdzieś tam w jakiejś linii że x-424 na xt-24 trzeba zmienić" - szukam tej linii i okazuje się, że nie ma czegoś takiego w takiej linii... starczy?

Nie bardzo, bo to żadne dowody.

 

A - działa, czyli jednak można.

B - nie działa, problem z bazą. Czemu skrypt ma być obwiniany o złe kodowanie (pewnie UTF) bazy?

C - nie działa, problem z konfiguracją serwera. Czemu skrypt ma być obwiniany o nieodpowiednią konfigurację serwera?

 

Jak się coś instaluje na serwerze, który nie spełnia wymagań, to ciężko oczekiwać żeby skrypt działał. Host hostowi nierówny, a "identyczna instalacja" to żadne osiągnięcie, ciężko Mambo/Joomlę zainstalować inaczej.

 

Owszem, można mieć zastrzeżenia, że skrypt ma różne dziwne wymagania. Znajdź mi jednak bardziej zaawansowany CMS czy forum, które będzie dobrze działać i pójdzie na dowolnej wersji i dowolnej konfiguracji Apache, MySQL i PHP. Ja takiego nie znam i chyba nie poznam.

 

do tego dochodzą domorośli informatycy, którzy pomagają właśnie w takim stylu "przekonwersuj nagłówek tetryczny na lewocośtam gdzieśtam w linii 5235 w pliku gfanxconf.php w katalogu admin/konfiguracja" - że nie wiadomo o co im chodzi, plików nie ma, linii nie ma, syf na maksa..

Owi "domorośli informatycy" pomagają tym, którzy przed instalacją nie chcieli zerknąć do manuala czy readme. Podobne rady można spotkać przy każdym większym skrypcie forum, CMS czy czegoś podobnego.

 

dodam, że nie jestem jakimś cieciem zielonym, może nie jestem wykształcony z informatyki, ale jako tako daję radę.. przynajmniej przy sensownych CMS-ach..

To powiedz, jakim cudem nie działa u Ciebie, a działa u dziesiątek tysięcy innych ludzi? ;)

 

ogólnie jak słyszę coś od kumpla jakiegoś "znalazłem fajny cms.. Mambo/Joomla" - to mnie krew zalewa..

Zupełnie niepotrzebnie. Nie rób krucjat, żyj i daj żyć innym. Ty lubisz phpBB, ja bym go nigdy nie zainstalował jako swojego forum. Ty nie trawisz M/J, ja w tym zrobiłem parę projektów, które wciąż działają i serwery nie jęczą. Możemy się tak przerzucać jeszcze trochę, a i tak nic z tego nie wyniknie. Sens miałoby porównanie profesjonalnych benchmarków Jportalu i Joomli, a tego nie mamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotr Mikołajski..

 

nie chce mi się teraz instalować znowu na trzech różnych hostach tych patetycznych skryptów i zapisywać co poszło nie tak, szukać dlaczego itd.. po prostu mam dość Joomli/Mambo..

 

To, że skrypt działa różnie na różnych hostach to dla mnie osobiście minus skryptu... bo po co takie g.. wypuszczać, skoro trzeba się przy tym potem męczyć? No dobra, niech wypuszczają, ale po co to zachwalać i reklamować, że to niby taki super prosty i uniwersalny i bezproblemowy itd. itp. skrypt? Chodzi mi o wychwalanie J/M.. wcale nie ma czego wychwalać.. trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: J/M to lipa..

 

Wielu ludzi się wkurza na J/M... nie tylko ja.. a taki tekst, że działa u innych.. jakoś mnie nie przekonuje..

 

Piotr.. im dalej Twojej wypowiedzi, tym bardziej się z tym zgadzam.. i ja też wyżej chyba pisałem: każdy się mocuje z tym, z czym chce mocować.. ja tam w J/M po prostu 'wbijam' ;) pozdrawiam, hehe..

 

 

 

 

 

P.S.: Nie cytuję, bo tego nienawidzę - sorry, trza będzie popatrzeć co do czego jest.. heh ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B - nie działa, problem z bazą. Czemu skrypt ma być obwiniany o złe kodowanie (pewnie UTF) bazy?
Tylko pewnie wszystkie inne skrypty problemów nie mają.
C - nie działa, problem z konfiguracją serwera. Czemu skrypt ma być obwiniany o nieodpowiednią konfigurację serwera?

Pewnie wszystkie inne działają. Więc dlaczego winić konfiguracje serwera za nieodpowiedni skrypt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie chce mi się teraz instalować znowu na trzech różnych hostach tych patetycznych skryptów i zapisywać co poszło nie tak, szukać dlaczego itd.. po prostu mam dość Joomli/Mambo..

Ależ nie będę Ciebie zmuszał, bo i po cholerę :)

U Ciebie nie zadziałało, miałeś problemy etc. i skryptów nie polubiłeś - rozumiem. U mnie działało za każdym razem na różnych serwerach, problemów nie miałem żadnych (oczywiście poza wypluwaniem tabelkowego kodu) i tak dalej. Licytowanie się nie ma oczywiście sensu, bo pewnie znaleźlibyśmy sporo osób które M/J uwielbiają / nienawidzą. Można byłoby co najwyżej ułożyć listę firm, w których M/J działa dobrze/źle, ale to raczej zadanie polskiego supportu :)

 

Czy ten skrypt to lipa? Cóż, z takim stwierdzeniem się nie mogę zgodzić. Ma on sporo różnych braków, ale IMHO jest świetnym CMS-em dla początkujących, którzy nie chcą / nie potrafią bawić się w HTML i programowanie. Oni mogą odpalić swój portal tematyczny już po kilkunastu minutach i zaprezentować treści szerokiej publice. Takie są założenia M/J i te skrypty założenia spełniają - IMHO to założenia słuszne.

Joomla ma świetny support społeczności, blisko 600 modułów rozszerzających możliwości i dla np. biologa zajmującego się mrówkami to doskonałe rozwiązanie. Rzeczony biolog nie musi mieć pojęcia o HTML/PHP, żeby zaprezentować publice trochę chityny i szczękoczułków :)

 

Schody zaczynają się wtedy, gdy ktoś chce zrobić coś bardziej zaawansowanego - oto parę przykładów:

Żeby wypluwany kod nie był tabelkowy, trzeba przerobić kilkanaście plików engine. Przerabiać trzeba przy każdej nowej wersji skryptu, więc to rozwiązanie wkurzające i średnio efektywne.

Jeśli chce się mieć serwis zakodowany w pełni w UTF-8, trzeba trochę porzeźbić z plikami, ale to na szczęście jest dobrze opisane. Co prawda na własny użytek mam inną przeróbkę, ale fakt jest faktem - trzeba kodować w izolatce, rzeźbić z przerabianiem lub zaczekać na wersję 1.5.

Aby można było zrobić czterokolumnowy layout ze specyficznie wywoływanymi modułami i brakiem dziedziczenia pewnych rzeczy w konkretnych artykułach, trzeba... no cóż, trzeba zmienić CMS, bo obecna wersja Joomli (1.0.8) tego nie potrafi.

 

Podobnych błędów znajdziemy sporo i w innych CMS-ach. Jak już wspomniałem, przenoszę jeden ze swoich serwisów tematycznych na Wordpressa (z powodu przypadku nr 3). Pod tym względem Wordpress też nie jest idealny, bo trzeba trochę pobawić się PHP oraz XHTML i CSS. Przeciętny user Mambo/Joomli Wordpressa pod swoje potrzeby nie przerobi, mimo wzorcowej wręcz dokumentacji kodu i funkcji - coś za coś.

 

Swoją drogą naprawdę bardzo chętnie zobaczyłbym regularne testy najnowszych wersji skryptów blogowych / CMS / forum. Gdyby ktoś miał czas i umiejętności oraz chciał wypromować siebie / swój serwis, to niech nad tym pomyśli. Mogę zagwarantować szybki wzrost PR takiego artykułu / działu oraz sporą liczbę odsłon :)

 

P.S.: Nie cytuję, bo tego nienawidzę - sorry, trza będzie popatrzeć co do czego jest.. heh :)

Tfardym trza być, nie mientkim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i "stworzył się" bardzo fajny wątek w "piaskownicy" na temat cms-w. I jak zwykle są zwolennicy i przeciwnicy konkretnych rozwiązań (za wielu się nie wypowiedziało - chyba nie to forum - z drugiej strony na jakim forum taki temat musiałby zaistnieć?).

Opracowanie testów jakich "życzyłby" sobie Piotr nie jest rzeczą łatwą, skoro nikt jeszcze tego nie zrobił.

Największy serwis w dziedzinie banchmarkingu cms-ów (zna ktoś jakiś inny?) http://www.cmsmatrix.org tworząc porównania nie zajął się kwestią wydajności, skalowalności, max. obciążenia.

Jedyny test przeprowadził Riklaunim (komentowany był również na zagranicznych forach) - być może jest on uproszczony, ale na pewno pozwala zweryfikować pewne "obiegowe opinie" o testowanych systemach.

Podsumowując: ten system jest dobry, którego używają użytkownicy. W świecie informatyki można znaleźć wiele przykładów (nie zawsze dobrych ;) )

Jeżeli chodzi o popularność (trochę statystyki i demagogii): http://www.google.com/trends?q=joomla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję temat, ale parę miesięcy mnie tutaj nie było :)

 

Opracowanie testów jakich "życzyłby" sobie Piotr nie jest rzeczą łatwą, skoro nikt jeszcze tego nie zrobił.

Czy ja wiem? Sądzę, że przyczyna tkwi raczej w pracochłonności pomiarów i opracowaniu wyników. Ludzie pracujący niekoniecznie znajdą czas na stworzenie porządnego serwisu z wynikami testów etc. - to jest robota przynajmniej na pół etatu. Z drugiej jednak strony taki tekst / serwis w wersji mógłby być doskonałym generatorem przychodów z reklam. IMHO dla studenta informatyki to doskonała metoda na wyróżnienie się na uczelni, niezły temat na pracę zaliczeniową (a po paru latach prowadzenia serwisu na magisterkę), a oprócz tego możliwość dorobienia do stypendium. To wszystko oczywiście ma sens pod warunkiem profesjonalnego podejścia do tematu...

 

Największy serwis w dziedzinie banchmarkingu cms-ów (zna ktoś jakiś inny?) http://www.cmsmatrix.org tworząc porównania nie zajął się kwestią wydajności, skalowalności, max. obciążenia.

I z tego punktu widzenia ten serwis jest praktycznie bezużyteczny, nad czym ubolewam.

 

Jedyny test przeprowadził Riklaunim (komentowany był również na zagranicznych forach) - być może jest on uproszczony, ale na pewno pozwala zweryfikować pewne "obiegowe opinie" o testowanych systemach.

Użyłbym tutaj czasu przeszłego. Różnice wydajności między kolejnymi wersjami skryptów potrafią być olbrzymie między kolejnymi cyferkami o x.0.1, a co dopiero po paru latach. Dlatego też obiegowe opinie będą szalały nadal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×