Skocz do zawartości
sedor

Duży ruch na stronie - jaki serwer?

Polecane posty

Witam,

 

dzisiaj mój znajomy wyskoczył z prośbą, abym postawił mu stronkę - chce założyć serwis w stylu zalukaj.tv :P

wyśmiałem go, bo pomijając już brak umiejętności informatycznych z jego strony i prawa autorskie, które oczywiście musiałby łamać, gościu nie ma pojęcia jak mocny serwer potrzebowałaby taka stronka. Poszperałem trochę i widzę, że zalukaj.tv ma średnio 73k UU dziennie. A gościu dalej przy swoim :-) Twierdzi, że kupi serwer VPS na OVH i wszystko będzie hulało aż miło :D

 

Zakładając, że przy dobrych wiatrach wyciągnąłby 20-30k UU dziennie, to jaki serwer by takie coś utrzymał?

VPS? Jeśli tak to który z OVH? http://www.ovh.pl/vps/index.xml

 

czy może dedyk?

 

proszę się nie śmiać, tylko podejść do tematu na poważnie, tak jak ja :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żaden... Szczególnie jak tworzą jakieś konta premium i ciągną cURL'em jakieś filmy z innych serwisów, jeden serwer tego nie pociągnie ze względu na rurke, jest za mała, nawet ta 1Gbps, w takich sytuacjach kiedy posiadasz duży ruch na stronie nie używasz jednego serwera tylko rozkładasz ruch na kilka.

 

Pozdrawiam

NetMat

Edytowano przez NetMat (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żaden... Szczególnie jak tworzą jakieś konta premium i ciągną cURL'em jakieś filmy z innych serwisów, jeden serwer tego nie pociągnie ze względu na rurke, jest za mała, nawet ta 1Gbps, w takich sytuacjach kiedy posiadasz duży ruch na stronie nie używasz jednego serwera tylko rozkładasz ruch na kilka.

Ta, odrazu trzeba wchodzić w 10G i kontenerem serwerów..

 

Obsługuje podobne rzeczy z ruchem większym niż zakłada Sedor. I naprawde nie potrzeba do tego niewiadomo jakich łącz i serwerów. Grunt, to rozdzielić serwery streamujące od www. No i będziesz potrzebował do tego ograniętych programistów. Na początek niewielka maszyna ogarnie temat. Czy nawet mocniejszy VPS, ale tu musisz mieć plan szybkiej migracji w razie zwiększenia ruchu. Na początku raczej nie będziesz miał tyle UU, więc nie ma co cudować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta, odrazu trzeba wchodzić w 10G i kontenerem serwerów..

 

Obsługuje podobne rzeczy z ruchem większym niż zakłada Sedor. I naprawde nie potrzeba do tego niewiadomo jakich łącz i serwerów. Grunt, to rozdzielić serwery streamujące od www. No i będziesz potrzebował do tego ograniętych programistów. Na początek niewielka maszyna ogarnie temat. Czy nawet mocniejszy VPS, ale tu musisz mieć plan szybkiej migracji w razie zwiększenia ruchu. Na początku raczej nie będziesz miał tyle UU, więc nie ma co cudować.

 

To chyba logiczne ?

może zacząć nawet od serwera witalnego jeśli streaming będzie leciał przez serwery zewnętrzne... Ale ja mówiłem tutaj o ogólnej pracy serwisu, sam posiadałem taki serwis (w sumie dalej posiadam, ale aktualnie portal nie jest już publiczny) i wiem że 100Mbit zapcha się bardzo szybko jeśli dana strona jest dobra i posiada konkretny kontekst. U mnie wystarczyło rozesłanie linka znajomym i 100 była zapchana, potem dopisałem limit wyjścia rurki do 1 Mbps/IP, ale po czasie i tak była zapchana, więc trzeba było albo rozłożyć streaming na kilka serwerów, albo przerzucić się na rurkę 1Gbps. Jeśli założymy że kolega bierze się za coś konkretnie, ma pomysł, kasę i ludzi i zrobi dobrą bazę z filmami, to może liczyć na naprawdę spory ruch na stronie, który będzie spokojnie dobijał do 100 000 UU dziennie, gdy jeszcze przypuścimy że 1/4 tych ludzi będzie posiadało konto premium, to mamy 25 000 UU dziennie, które będzie ciągnęło streaming, w weekendy wieczorem najbardziej serwery dostaną po dupie i nawet jeśli nałożymy limit na ten serwer z rurkę 1 Gbps to i tak nie da rady z takim ruchem... poza tym nie zapomnijmy jeszcze że większość firm posiada limity transferu, więc tu mamy kolejny problem.

 

Zaraz ktoś napiszę że na początku 100 000 UU nie będzie miał...

- nie, nie będzie, ale nawet przy 20 k gdzie przypuścimy że 1/4 będzie miała premium serwer VPS nie da rady bo dostanie od razu kopa w dupę od dostawcy.

 

Pozdrawiam

NetMat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy chcesz mieć własne jajko czy nie :)

Jeśli tak to musisz skorzystać z oferty cloud, jeśli nie oferta Classic (Classic 1/Classic 2) ci na razie wystarczy o ile nie będziesz streamował przez ten serwer.

 

Pozdrawiam

NetMat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam vmline.pl Z tego co widzę znajomy jeszcze nie wie jaka będzie architektura serwisu, który planuje więcwarto wybrać elastycznego dostawcę, mam z nimi dobre doświadczenie, bez problemu zamieniałem sobie memory w zamian za np dodatkowy rdzeń zależnie od rozwoju serwisu i jego optymalizacji. Ddoatkowo jeśli to laik to mają serwery zarządzane, droższe ale nie musi się znać na ogarnianiu serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×