Skocz do zawartości
pers

Badanie wydajnosci apache nginx IIS

Polecane posty

Witam chcę do pracy magisterskiej zbadać wydajność serwerów Nginx apache iis. Macie jakieś pomysły scenariusze? Promotor mówił żeby pingi puszczać i patrzyć jak się zachowują serwery. Rozumiem, że apache benchmark wystarczy ? Postawilem Wordpressa i strone statyczną,nastepnie bedę to sprawdzać ab-kiem, ale czy to nie będzie zbyt monotonne? Ileż można takich testów robićw kółko? Może jakiś test sqla- ktoś ma pomysl jak to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Możesz zacząć od jakichś narzędzi online typu: http://loadimpact.com/

 

Test SQL? To robisz testy mysql czy www :D

 

Ale o pingowaniu to pierwsze słysze przy testach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tzn pingi, zapytania w celu obciążenia serwera.


a czy wordpress chodzący pod apache, będzie chodził pod nginx? Czy muszę drugi raz go instalować dla nginxa?

 

bo oba serwery webroota mają ustawionego na var/www i jak stopuje apache to pod nginxem nie smiga, robilem tego virtual hosta i dalej w przegladarce jest blad 404 a jak wpisze adres z index.php to widze fragment kodu(czyżby problem z php)?

Edytowano przez pers (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ab - apache benchmark.
http://httpd.apache.org/docs/2.2/programs/ab.html

 

Wybacz, nie doczytałem, że masz zamiar właśnie nim przeprowadzać testy.
Zawsze możesz zbudować odpowiedni skrypt np. w bashu, który będze wykonywał klika różnych testów i wyświetlał przetworzone dane.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale czy takie testy nie będą monotonne do magisterki? Raz wysle 1000 zapytan raz 2000 raz 3000 i porownam na windowsie(iis) i apachu , nginxie? Może uwzględnić też zużycie pamięci ram ? Ab da się zamulić windows server ale oprócz porównania wyników z AB nie wiem co można jeszcze zrobić. Wydaje się to zbyt proste. Chyba, że klaster zrobić i porównać wyniki na klastrze z linuxa i windowsa.

Edytowano przez pers (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pracę magisterską samo WWW to dość mało. Można sprawdzić różne platformy, wtedy masz apache z mod_php, apache z php-fpm, nginx z php-fpm, apache z php po CGI, nginx z php po CGI. Testy tego.

 

Do takich testów możesz dodać porównanie MySQL z PerconaDB, PerconaDB z silnikiem TokuDB.

 

Dzięki temu zyskasz więcej kombinacji i wykresy będą kolorowe.

 

P.S. Windows w każdym przypadku będzie najbliżej dna lub będzie po prostu dnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

php-fpm to poprostu nowa wersja php? Bo przed chwilą to instalowałem.

 

 

Po CGi jak sie sprawdza? Jestem zielony i chce to szybko ogarnąc. I jak wyniki wygenerować?

 

CZy te phpFPM fastCGi za kazdym razem musze instalowac i odinstalowywać by przetestować każdy?

 

 

Proszę o ewentualne polskie źródła z wyjasnieniem tych opcji dla laików. Wiem tyle że mam php-fpm bo wymagany był do działania nginxa.

Edytowano przez pers (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Inaczej :php fpm rozumiem, że to obecnie patch do php który przyspiesza procesa ładowania stron a fast cgi też ? Wystarczy to zainstalować i już działa? Czy musze coś ustawiać grzepać w konfigach? Jak chce z Php fpm przejsc na mod php to wystarczy ze usune tylko php fpm ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale robię to pierwszy raz a na studiach linuxa nie miałem , taki poziom edukacji bo ważniejsza matma i inne szity. Proszę o dobre info . Serwery postawione, apache benchmarka wiem jak używać, ale jak zbadać to pod kątem php-fpm itp?

Edytowano przez pers (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@pers

 

Robisz mgr z IT, więc nie pogrążaj się ...

 

IT jest szerokie, więc ja się w sumie nie dziwię :)

 

Przykładowo grafik nie musi znać budowy karty sieciowej na pamięć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja byłem na sieciach więc też w sumie za ogólnie wszystko było . To odpowie mi ktoś łopatologicznie jak sprawdzić wydajność pomiedzy php fpm a np mod.php ? Czy wystarczy zainstalować i dany moduł już przetwarza stronę ? Bo skoro zainstalowałem na nginxie php-fpm to rozumiem, że dzięki niemu mój wordpress działa tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja byłem na sieciach więc też w sumie za ogólnie wszystko było . To odpowie mi ktoś łopatologicznie jak sprawdzić wydajność pomiedzy php fpm a np mod.php ? Czy wystarczy zainstalować i dany moduł już przetwarza stronę ? Bo skoro zainstalowałem na nginxie php-fpm to rozumiem, że dzięki niemu mój wordpress działa tak?

 

Ooo nie, ja do takiej edukacji ręki nie przyłożę :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem w ogole czy jest sens instalować to skoro wszystko smiga na php-fpm który jest chyba najszybszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mogłeś wymyślić sobie temat w dziedzinie, o której kompletnie nie masz pojęcia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@malu

 

Da się :D nie tylko w tej dziedzinie :)

 

a tak całkiem serio:

http://www.znaminet.pl/nowosci/2009/06/22/porownanie-wydajnosci-nginx-vs-apache/

 

nginx wiadomo

Apacha sprawdź sobie workera i preforka

dodatkowo zrób sobie tak jak pisał Misiek08 Apacha z php-fpm co ci rozszerzy praca. Defakto tylko w Apachu możesz grzebać na Twój stan wiedzy,a nginx bym zostawił w spokoju (konfig)

Na marginesie możesz jeszcze sprawdzić wydajność Apacha z backend nginx i na odwrót. Do wyboru do koloru :) jak kto chce

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, aby rozwiązać Twoje wątpliwości i w pewien sposób uszeregować wiedzę.

Jeżeli Twoja praca nie ma nic w temacie odnośnie wydajności interpretatora PHP uruchamianego przez różne backendy to zostawiłbym to w spokoju. BO w końcu mowa o wydajności serwerów http, a nie wydajności różnych interpretatorów.
Wrzucasz wtedy identyczny "hello world" w HTML dla każdego serwera WWW.
I badasz:
Nginx, IIS, Apache (mpm-worker, mpm-prefork, mpm-event), lighttpd, cherokee, litespeed-open.
Zwróć uwagę - szczególnie w przypadku apache i nginx, abyś nie uruchomił zbyt mało instancji danego daemona http, gdyż w przypadku większej ilości odwołań może się to okazać wąskim gardłem.

W przypadku Apache, jeżeli będziesz korzystał z repozytoriów i za ich pomocą po prostu instalował inny mpm to "automagicznie" stary mpm zostanie wywalony i zastąpiony nowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ogolnie tylko zbadać wydajnosc serwerów WWW. Robie to z maszyny lokalnej, więc łącze niegra tu roli. Testuje apache benchmarkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to analogicznie, jeżeli chcesz się rozbijać na poszczególne języki programowania to dlaczego dodatkowo nie masz zamiaru badać ruby'ego, pythona itd..?

Skoro masz serwery www, a nie różne sposoby uruchamiania języka PHP to naprawdę nie zaprzątaj sobie nim głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ogolnie tylko zbadać wydajnosc serwerów WWW. Robie to z maszyny lokalnej, więc łącze niegra tu roli. Testuje apache benchmarkiem.

 

 

 

Może być i hello word albo i nawet wordpress (index.php) bo wtedy wyniki w zależności od pliku jego rozmiaru mogąbyć inne.

 

 

 

Nie kumam oco chodzi z tymi demonami, muszę się w to wdrożyć albo pominąć i robić testy na defaultowych parametrach serwerów

 

No to analogicznie, jeżeli chcesz się rozbijać na poszczególne języki programowania to dlaczego dodatkowo nie masz zamiaru badać ruby'ego, pythona itd..?

 

Skoro masz serwery www, a nie różne sposoby uruchamiania języka PHP to naprawdę nie zaprzątaj sobie nim głowy.

 

 

bo obawialem się, zę apache benchmarkiem to będzie za mało. Puscze test na hello word dla nginxa apache oraz iis wkleje 3 tabelki i koniec? Chyba, że będe parametry zmieniać dodawać obserwować zuzycie procka,ramu cos może dodam by tych informacji było więcej. Zastanawiam się co by jeszcze w teoretycznej czesci napisac bo za dużo chyba tu nie ma do pisania nie mówiąc o samych serwerach webowych jakie są, jakimi narzedziami mozna robic testy i poco to się robi.

No to analogicznie, jeżeli chcesz się rozbijać na poszczególne języki programowania to dlaczego dodatkowo nie masz zamiaru badać ruby'ego, pythona itd..?

 

Skoro masz serwery www, a nie różne sposoby uruchamiania języka PHP to naprawdę nie zaprzątaj sobie nim głowy.

 

 

mam tylko zbadać 3 serwery nGINX apache IIS, wiec dużo roboty raczej nie będzie oprócz instalacji i zapuszczenie benchmarka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj testy dla różnych wartości apache benchmarka:
10, 100, 200, 300 jednoczesnych zapytań.

Dodatkowo pobierz zajętość pamięci, czasu procesora przy wykonywaniu poszczególnych testów dla danych serwerów http.
Dodatkowo, skoro masz badać apache to zbadaj jego trzy najpopularniejsze mpm'y o czym już wspomniałem tj. mpm-prefork, mpm-worker, mpm-event.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. Patrząc na http://www.zatorski.net/16/Praca_magisterska_www.html

 

To mam chyba wszystko pomijając optymalizację, nie wiem czy będe sie w klastry bawić ale chyba wystarczy.


Wykonaj testy dla różnych wartości apache benchmarka:
10, 100, 200, 300 jednoczesnych zapytań.

Dodatkowo pobierz zajętość pamięci, czasu procesora przy wykonywaniu poszczególnych testów dla danych serwerów http.
Dodatkowo, skoro masz badać apache to zbadaj jego trzy najpopularniejsze mpm'y o czym już wspomniałem tj. mpm-prefork, mpm-worker, mpm-event.

 

Czy apache benchmarkiem skanować serwer z konsoli tego samego serwera czy innej maszyny ?

Zapuscilem nas swoim apach'eu i strasznie sie zmulił :)

 

Robie to na mocnym i7 wiec zmienie parametry na słabsze w Vmware i tez to porównam jakby na innej architekturze

Edytowano przez pers (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli nie doczytałem i ktoś to już napisał, ale zrób na każdej konfiguracji testy dla pliku .html jakiegoś i dla pliku .php. Wtedy porównasz sobie obsługę treści statycznych i dynamicznych. Ew. dorzuć do tego jakieś regułki rewrite lub obrazki, czy kompresję gzip.

 

Jeżeli nie miałeś linux'a na studiach to możesz mi podać na jakim kierunki i na jakiej uczelni jesteś? Niedługo zdobędę technika informatyka i teraz nie wiem czy mam iść po studia, czy tłumaczyć na każdej rozmowie o pracę dlaczego nie zmarnowałem kolejnych 5 lat życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×