Skocz do zawartości
Rolej

Hosting plików, vrack i coś jeszcze.

Polecane posty

Cześć. Przejdę od razu do konkretów bo na telefonie nie zbyt wygodnie się pisze.

 

1. Znajomy chce otworzyć hosting plików i prosi mnie abym pomógł mu go skonfigurować. Wiadomo podstawy www itp. Zainstaluje bez problemuale czy taki hosting potrzebuje samby?

2. Poleciłem mu skorzystanie z usług OVH. Chłopak chce co godzinę robić kopie plików (poleciłem mu przyrostową bo by zbankrutował na NASy.). Czy spinając dedyki w vracka kopie będzie można wysyłać w wewnętrznej sieci nie tracąc niczego na wydajności?

3. Zarządzając taką mini siecią będe chciał monitorować go webowo (jak będe poza domem) oraz z programu jak będe w domu. Co możecie mi polecić za aplikacje webowe/programy Windows.

4. Zbliża się zima więc na długie, zimowe wieczory trzeba znaleźć jakieś zajęcie. Tym zajęciem byłoby skręcanie własnego sprzętu serwerowego. Z jakich części polecilibyście mi korzystać (niedrogich ale dobrych) no i skąd lepiej je ściągać. Allegro czy sklep.

 

To chyba tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

1. Hosting plików a'la rapidshare? Jeżeli tak to zwykłe Apache2+ PHP. Jak konta FTP to jakiś serwer FTP + quota (ew. sftp). Ostatnio pisałem dla zabawy taki panelik do darmowych kont FTP :) to trochę z tym zabawy było.

 

2. OVH ma fajne serwery backupowe a podejrzewam że wewnątrz sieci OVH będzie to trwało kilka sekund. Ew. ustawić jakieś pasmo (ograniczyć).

 

3. Zimbra (nie wiem jak mobilnie) :)

 

4. Osobiście lubię serwery DELLa. Może gotowce będą dobrym rozwiązaniem na początek? Są firmy specjalizujące się w takich rzeczach że na piszesz im jaki serwer (komponenty - procek hdd itp.) / szafy itp. potrzebujesz i ci przedstawiają oferty. Gdzieś mam wizytówkę z warszawskiej firmy (miła obsługa w biurze) to jak będziesz chciał to na PW dam ci namiary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kamikadze

1. Tak coś a.la rapishare.

4. Tylko ja chciałbym sam go skręcić sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

1. to samba ci nie potrzebna a dobrze skonfigurowane PHP i sam skrypt aplikacji

4. to ci w tym nie pomogę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Nie spotkałem się jeszcze z portalem wykorzystującym sambę do czegoś takiego. Web serwer + interpretator języka w którym będzie napisany anel (php, perl itp.).

3. Nagios

Edytowano przez Rbit (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Okey, czyli tu problem już połówicznie z główki. A co do zabezpieczenia takiego ustrojstwa. Chroot i coś dodatkowego od storny SSH. A co do FTP?

2. Co do tej wewnętrznej sieci. Backup będzie wykonywany przez rsynca (chyba najlepsze rozwiązanie), ale jak mu nakazać, aby w prywatnej sieci przerzucał backup?

  • No i bonusik - czy jeżeli podczas backupu, klient będzie wrzucał plik to serwer może być bardziej obciążony pod względem maszyny i łącz (obydwu)? Jeżeli tak to jak temu zaradzić?

3. No to jutro czeka mnie troszeczkę pracowitszy dzień niż zwykle. A z rozwiązań na Windowsa co polecicie? Bo ostatnio znalazłem takie twór jak The Dude. Czy coś podobnego by się znalazło do tych celów? Chodzi mi głównie o monitoring stanu serwera oraz alarmowanie mnie o padzie jakiejkolwiek zainstalowanej i wypuszczonej w świat usługi. Fajnie by miał dodatkowe opcje, jednak to tylko mile widziane jest :)

4. Szkoda. Zwrócę się do lokalnego sklepu (kolega z klasy ma akurat rodziców co prowadzą, może coś poradzą na moją sytuacje).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CDN? A, że tak zapytam... w jakim celu CDN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mhm. A co do tego:

 

 

1. Okey, czyli tu problem już połówicznie z główki. A co do zabezpieczenia takiego ustrojstwa. Chroot i coś dodatkowego od storny SSH. A co do FTP?

2. Co do tej wewnętrznej sieci. Backup będzie wykonywany przez rsynca (chyba najlepsze rozwiązanie), ale jak mu nakazać, aby w prywatnej sieci przerzucał backup?

  • No i bonusik - czy jeżeli podczas backupu, klient będzie wrzucał plik to serwer może być bardziej obciążony pod względem maszyny i łącz (obydwu)? Jeżeli tak to jak temu zaradzić?

3. No to jutro czeka mnie troszeczkę pracowitszy dzień niż zwykle. A z rozwiązań na Windowsa co polecicie? Bo ostatnio znalazłem takie twór jak The Dude. Czy coś podobnego by się znalazło do tych celów? Chodzi mi głównie o monitoring stanu serwera oraz alarmowanie mnie o padzie jakiejkolwiek zainstalowanej i wypuszczonej w świat usługi. Fajnie by miał dodatkowe opcje, jednak to tylko mile widziane jest :)

4. Szkoda. Zwrócę się do lokalnego sklepu (kolega z klasy ma akurat rodziców co prowadzą, może coś poradzą na moją sytuacje).

Da rade coś doradzić odnośnie pkt.3 głównie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nagios cacti observium. Tymi nazwami się zainteresuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×