Skocz do zawartości
kradam

Hosting pod specyficzną aplikację

Polecane posty

Witam!

Potrzebuję stworzyć aplikacje PHP/mySQL. Jej specyfika będzie polegała na tym, że przez 2-3 dni w miesiącu będzie z niej korzystało 2-3 tysiące ludzi, głównie w godzinach roboczych. Przy czym każdy z tych użytkowników ma się zalogować i wypełnić prosty formularz. Konieczny HTTPS. Przewiduję, że jednocześnie może korzystać z systemu do 100 osób.

Poza tymi dniami aplikacja będzie się nudzić.

Problem transferu i przestrzeni dyskowej jest pomijalny.

 

Niestety nie mam doświadczeń w projektowaniu aplikacji pod kątem wydajności i kompletnie nie wiem jaki hosting uwzględnić, a w miarę szybko muszę podać wycenę z kosztami hostingu włącznie. Nie ma możliwości stopniowego rozwoju wydajności. Aplikacja musi przeżyć komfortowo dla userów już pierwszy peak, a jeśli podam za niską cenę hostingu, to będzie to mój problem.

 

Co rozważać: VPS, dedyk cloud? Orientacyjne ceny? Nie doświadczeń w administracji Linuxa.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba pod takie cosie wymyślono chmurę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Idealny projekt pod chmurę. Z polskojęzycznych polecam tiktalik i e24cloud. Obydwie firmy spełniły moje oczekiwania, czyli łącze i zasoby, które rezerwuję były dostępne bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie znasz administracji linuxa niestety będziesz to musiał zlecić komuś.

Instalowanie takiej aplikacji na shared może ci przysporzyć trochę kłopotu w godzinach szczytu, ale to też jest zależne od kilku czynników i nie można z całą pewnością tak powiedzieć.

Policz budżet na serwer i wtedy będzie ci można coś zaproponować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi.

Budżet na hosting jaki byłem wczoraj zmuszony założyć, to 400 zł netto miesięcznie. Ale im mniej na to wydam, tym więcej zostanie dla mnie. Toteż chcę wydać nie więcej niż to konieczne.

 

Odnośnie chmury, to nie mam doświadczeń. Poprawcie proszę jeśli gdzieś się mylę w założeniach i odpowiedzcie proszę na pytania.

 

Z tego co widzę, to na początek mogę sobie założyć serwer o minimalnych parametrach za opłatą około 50 zł miesięcznie. Trochę to dużo jak na tego typu zastosowanie, z grubsza tyle obecnie za rok płacę :-). No, ale za to mam chmurę.

Nadchodzi peak, wtedy ręcznie albo za pomocą API muszę zwiększyć parametry serwera. Na nauczenie się API pewnie zabraknie czasu przed pierwszym peaku, czyli muszę monitorować śledzenie zasobów. Jak widzę np. 80% wykorzystania, to stopniowo zwiększam zasoby i dalej obserwuje? :-) Po peaku obniżam parametry do minimum. Trochę to mało wygodne. Płacę wg godzin wykorzytania poszczególnych konfiguracji. O tym ile zapłacę wiem już po peaku.

 

Z tego co widzę, to Octawave ma coś takiego jak autoskalowanie. Czy to działa tak, że monitoruje zasoby i dodaje ich samo w razie potrzeby? Czy te polecane serwisy mają takie funckjonalności? Warto z takiej funckji korzystać?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie poszukać usługi auto scalingu która przedstawia następujący scenariusz:

1. Wykupujesz pakiet który ma zawsze 1024 ram 1 rdzeń oraz powiedzmy dysk 40 gb hdd

2. Ustawiasz że max ramu może być w przypadku szczytowych godzin możesz użyć 4096 ramu i 4 rdzenie pomijamy hdd.

3. Dochodzi szczyt, zwiększają się zasoby automatycznie i obciążenie dostosowuje się do peaku czyli ruchu na stornie. Płacisz tylko za zasoby które są używane aktualnie czyli zawsze za 1024 ram + max za 4096 w przypadku peaku oraz 1 rdzeń + max 4 rdzenie które sobie ustawiłeś w ramach miesięcznego budgetu.

4. Powiedzenie "Hajc się zgadza" działa w 100%:)

 

Kwestia znalezienia usługodawcy który umożliwi Ci takie rozliczanie godzinowe + auto scaling.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Kwestia znalezienia usługodawcy który umożliwi Ci takie rozliczanie godzinowe + auto scaling.

 

I czy nie będzie to rozwiązanie droższe niż zwykły dedyk z OVH który sobie poradzi z takim obciążeniem zawsze - bez cyrków typu monitorowanie zużycia.

 

Wiadomo, że jeśli nadejdzie peak to zasoby zostaną zwiększone z opóźnieniem, przez co i tak parę osób nie skorzysta z usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×