Skocz do zawartości
Gość

Narzędzie do backupu prywatnego - co polecicie?

Polecane posty

Gość

Hejka,

 

Teraz mam tak:

dysk zewnętrzny 500 giga, podpinam, truecrypt - >> zgrywam przez totala po katalogu i "zastąp wszystkie starsze". Tak, wiem, prymitywne, ale to dla mnie prawie ideał. Prawie, bo pozostaje sporo śmieci na tym zewnętrznym. Acha, bo mam praktycznie taką samą kopię wszystkiego na lokalu.

 

Czy ktoś korzysta z fajnego, niedrogiego (tak do 50 dolarów - albo darmowego) programu do robienia backupów, najlepiej z fajnym szyfrowaniem (w ostateczności będę się łączył przez truecrypt i dopiero backup)? Coś bez bzdur, syfów itd. Coś rozwijanego - bo Norton Ghost mam płytkę jakąś od laptopa gratisa, wchodzę na stronę Nortona, a tam, że product discontinued : )

 

Bez kontroli wersji czy coś, ważne, by patrzyło na strukturę katalogów, może nawet usuwać to, czego nie ma na oryginalnym dysku, zastępując to, co stare.

 

Dzięki,

 

S.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jakiś ciężar jest ostry... mi chodzi o windowsowy jakiś programik do zgrywania z dysku na dysk ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Cobian backup, robię nim kopie na hdd, zewnętrzny i jeszcze ftp. Ma wszystko, co potrzeba i nie jest upierdliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Taki ręczny, lokalny backup to nie backup ;) Sugeruję automatycznie, bez przerwy, gdzieś w sieć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki ręczny, lokalny backup to nie backup ;) Sugeruję automatycznie, bez przerwy, gdzieś w sieć ;)

 

Można i tak, ale wszystko zależy od skali. Przy domowym necie i dużej ilości danych, to byłaby mordęga ;)

 

Ja mam zewnętrzny dysk backupowy i drugi dysk do backupów dysku backupowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

nrm a to pewnie... do tego mam dysk zewnętrzny pół Polski dalej, aktualizowany co 3 miesiące, heh.

Zastanawiam się nad cloudem jakimś (ale to raczej dla dostępności niż backupu), no i na rzeczy lajtowe.

No i dysk zewnętrzny - kwestia organizacji tej rzeczy i o tym mowa tu.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Sponsi obczaj ten program: COMODO TIME MACHINE

 

Robi coś w rodzaju snapshotów systemu i jest możliwośc przywrócenia z poziomu startu systemu (zanim windows się zacznie "butować") i wbudowany harmonogram zadań. Jedyny minus jakiego nie udało mi się rozwiązać to to że robi backup danej partycji właśnie na niej. Nie znalazłem chyba żadnej opcji żeby puszczał gdzie indziej. Z tego co pamiętam wymagał tylko 15% wolnego miejsca.

 

Narzędzie fajne i raz tylko testowo sprawdzałem jak przywraca. Fajnie szybko i do tego co jakiś czas robi defragmentacje swoich snapshotów.

 

Działa w tle a tylko wyskakuje info że backup się zrobił (trwa to 1-2 sekundy) :)

 

Fajny program jako dodatek do jakiegoś innego systemu kopii danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

 

Można i tak, ale wszystko zależy od skali. Przy domowym necie i dużej ilości danych, to byłaby mordęga ;)

 

 

E tam, jaka mordęga? Działa mi to w tle, nie pamiętam o tym nawet. Jak ktoś ma na prawdę wolnego neta to ustawia sobie limity na łączu albo odpowiednie godziny. Jeżeli chodzi o duże ilości danych to faktycznie może być problem jak komuś dziennie przyrasta po kilka(dziesiąt) GB danych - ja tam tyle nie jestem w stanie wygenerować, a katalog z serialami mam wyłączony z backupowania. (rozumiem, że jak ktoś obrabia filmy w HD to może mieć tego dziennie ponad możliwości tego rozwiązania).

 

Pewnie, zależy KTO i CO chce backupować - dla mnie KLUCZOWE kwestie to były:

- bez mojego udziału (odpada ręczne przegrywanie tego gdzieś)

- nie lokalnie (backup w domu to żaden backup)

- przyrostowy backup działający w trybie non-stop (jak mi ukradną laptopa na mieście to szanse, że mam dane ze spotkania kilkanaście minut wcześniej są wysoce prawdopodobne).

 

Używam backblaze.com od paru lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Toć właśnie napisałem, że zależy od skali.

 

Poza tym, swojej bazy z KeePass na żadnym cloudzie trzymać sobie nie wyobrażam, tak samo jak plików źródłowych niektórych projektów.

 

Ja mam u siebie ponad 2.5TB danych na dyskach, a upload neta to tylko 1Mb/s:

- nie mam żadnych filmów, seriali czy muzyki na dysku

- nie liczę źródeł gier ze Steama.

 

Po prostu, trochę dokumentacji, jakieś papiery, kody źródłowe, generalnie pierdoły.

 

Jak bym miał upload 100Mb/s to może wtedy nie byłoby problemu, ale nie przy takiej skali, co z resztą napisałem w poprzednim poście. Poza tym, Twój dom jest - moim zdaniem - co najmniej tak samo bezpieczny jak chmura, jeśli nie bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

- keepasa nie musisz, poza tym wszystko możesz wysyłać kodowane

- 2TB danych ogólnie to nie problem (tylko za pierwszym razem będziesz wysyłał długo, mi to zajęło prawie 2 tygodnie ;) ), problem gdybys tego miał za dużo dziennie, w mojej pracy jest tego niewiele

- nie wszystko musisz przesyłać, tylko to co na prawdę ważne, a nie robienie lustra hdd ;)

- mój dom z pewnością jest mniej bezpieczny, jakiś pożar, zalanie sąsiadów, powódź itp. i szlag trafi obie kopie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Z Comodo mam złe skojarzenia... ; )

poza tym snapshoty to nie to... za wysoko.

 

Przetestować zawsze ci polecę ten program. Nawet choćby na virtualboxie czy innym cudzie. :)

Sam się ździwiłem jak taki mały programik może optymalnie chodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×