Skocz do zawartości
sz00gun

Dysk twardy na dedyku, a ext3/swap i ilość GB na nim

Polecane posty

Od dzisiaj jestem szczęśliwym (jak narazie) posiadaczem dedyka od ovh SP 32G SSD

 

Mam tam 2x120GB dyski SSD.

 

W menagerze ovh podczas reinstalacji systemu, wyświetlone zostaje potwierdzenie o podziale dysku SSD (załącznik), o co chodzi w tym opisie?

 

 

swap zapewne 2x500MB to pamięć wirtualna dla RAMU na SSD tak?

 

a o co chodzi z ext3? RAID1?

 

Czym się różni Mountpoint: / oraz /var ? Czemu mają inne wartości? 20GB i 200GB?

 

Jaka będzie wielkość na pliki w systemie? Ile GB?

 

PS. mam RAIDA softwarowego jako mirror (zapewne to domyślna opcja)

 

instalacja_Systemu.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz to polecam zmianę ext3 na ext4. Ot tak dla przyszłej modernizacji.

 

Poza tym layout jest dobry, ale jeśli nie masz wyraźnej potrzeby wydzielenia partycji to poleciłbym zostawić wyłącznie / i swap, z racji że nie ma jakiś specjalnych potrzeb na montowanie wszystkiego oddzielnie.

 

A jeśli już musisz to utwórz je jako partycje LVM, a nie podstawowe, podziękujesz mi za kilka miesięcy ;).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w panelu mieli taki fail, że nie szło zainstalować systemu z / większą jak 99999 MB. Przy podaniu np 100000 wysypywał się instalator i walił errorami typu %NaN. Bodajże przy EG Hybdrid takie coś się działo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale to ustawienia domyślne i nie mam z menagera opcji zmiany czegoś na SSD. Zapewne ręcznie z SSH.... a czym się różni / od /var ? czemu wielkości są różne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tego tematu, gdyż mam jeszcze jedną małą nieścisłość....

 

Na górze 1 zdjęcie - pokazane jest rozlokowanie dysku twardego dla dedyka, podzielony jest na 2 ext partycje:

  • pierwsza 20GB dla Linuxa,
  • druga 100GB dla zamontowania /var

 

Nie mam z tym problemów, gdyż ta większa partycja /var jest dla Pleska, stron www, bazy itp. Podział dysku jest default od ovh dla dystrybucji CentOS...

 

Problem w tym, że jak instaluje Debiana to to default dysku wygląda następująco (czyli 100GB dostaje /home !! ale tam praktycznie nic nie ma i nie jest używany przez Pleska, www, czy mysql etc.) :

 

i1y83b.jpg

 

Moje pytanie jest następujące, co z doświadczenia proponujecie zrobić aby nie było problemu w przyszłości?

 

  1. zostawić tak jak jest bo ovh wie lepiej i możliwe że te 20GB starczy mi na wszystko a tamte 100GB niech sobie są.
  2. zmienić 2 pozycję ext4 adres /home na /var
  3. czy wywalić 2 partycję ext4 i ustawić jedną ext4 - 120GB tyle co mam.
  4. może macie inne propozycje?

 

Z Waszego doświadczenia co byście zrobili?

 

Jak narazie Plesk pokazuje mi: (ale to może się zmeinić)

 

4l0wi8.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja nie wiem jaki ma praktyczny sens w większości zastosowań podział na osobne partycje dla różnych katalogów systemowych. Najczęściej rodzi to same problemy, gdy dla jakiegoś katalogu przydzieliło się za mało miejsca i potem usługi zaczynają się sypać.

 

Ja bym zostawił tylko dwie patrycje / oraz swap

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym zostawił tylko dwie patrycje / oraz swap

 

 

Czy możesz napisać jeszcze raz. Jesteś za postawieniem 1 czy 2 partycji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz napisać jeszcze raz. Jesteś za postawieniem 1 czy 2 partycji?

Dwóch. Jedna główna na wszystko - / i partycja wymiany - swap.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja nie wiem jaki ma praktyczny sens w większości zastosowań podział na osobne partycje dla różnych katalogów systemowych. Najczęściej rodzi to same problemy, gdy dla jakiegoś katalogu przydzieliło się za mało miejsca i potem usługi zaczynają się sypać.

 

Ja bym zostawił tylko dwie patrycje / oraz swap

 

 

 

Czasem jest to przydatne bo jak jedna partycja siądzie to można wciąż coś działać. Poza tym ograniczając miejscem np. /tmp i /var jesteś pewny, że tymczasowe pliki i logi Ci nie rozwalą systemu (co jest bardzo proste do osiągnięcia). Również jest to wymagane jeśli chcesz szyfrować /, wtedy niezaszyfrowane /boot z grubem, kernelem i ramdiskiem jest potrzebne, żeby odszyfrować /. Ja m.in tak mam, tyle że na netbooku, a nie serwerze ;).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest (tak jak pisali inni) postawienie tylko 2 partycji, / oraz swap. Jedyne co mnie nurtuje to dlaczego ovh domyślnie ma 3 partycje - tak jak zdjęcie powyżej.....

 

ciekawe czemu tak zrobili....co ich do tego skłoniło.... a jak inne firmy z serverami dedykowanymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam kiedyś tak nie mieli...

 

Pewnego razu miałem z tego powodu kłopot, bo instalowałem różne usługi, potem wgrałem dosyć sporą baze i nic nie działało - okazało się, że /var było pełne... i najszybszą opcją była instalacja od nowa z dwoma tylko partycjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Partycje mają swoje zalety i wady. Jeśli ktoś nie wie "po co mu to" to tworzy / i swap, i nic więcej. Do moich wyżej napisanych uwag można jeszcze dopisać to, że można stworzyć oddzielną partycję dla /tmp i /var/tmp, oraz podmontować je jako nosuid, noexec. Ot, dodatkowe zabezpieczenie security.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×