Skocz do zawartości
Rolej

Złożenie serwera

Polecane posty

Witajcie.

 

Chcę nabyć trochę praktyki robótek manualnych przy komputerach oraz troche praktyki przy administracji tym i chciałbym złożyć taką maszyne serwerową. Miałbym do was prośbę. Jakie części bym mógł kupić tak do 600-700zł? Serwer by służył do:

 

  • Zarządzania całą siecią
  • Udostępniania urządzeń (dwie drukarki, jedna ze skanerem)
  • Dysk sieciowy z podziałem na konta i ilości miejsca (dla każdego by była inna część dysku)
  • Centrum pobierania
  • Małe centrum monitoringu (to z czasem by dopiero weszło)

Serwer by musiał spełniać następujące wymagania:

  • Energooszczędny (chodziłby 24/7/365)
  • Cichy
  • Małe rozmiary by były jego ogromną zaletą (chociaż mam gdzie go trzymać więc nie musi spełniać tego warunku)

Czy takie coś da rade złożyć w tym przedziale?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U wujka znalazłem coś takiego: Zotac MAG HD-ND01. Nada to sie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RaspberryPI jest naprawdę fajną sprawą, sam mam i zdaje egzamin pod taki "domowy terminal", ale jeśli mówimy tu o wydajności przynajmniej budżetowego dedyka to nie będzie to dobre rozwiązanie. Jednak co jak co, ale podstawowe funkcje serwera jak najbardziej spełnia i mogę z czystym sercem polecić jako "start".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zostawiając hardware przechodząc do softwaru. Pytanie zasadnicze - Windows czy Linux? Prosiłbym wtedy o dystrubucje/wersje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zostawiając hardware przechodząc do softwaru. Pytanie zasadnicze - Windows czy Linux? Prosiłbym wtedy o dystrubucje/wersje

 

 

Debian :)

 

Hahahah :) Fajnie wyprzedził Avatat od razu pytanie o distro :)

 

Oczywiście Linux Debian 6 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żaden Debian 6 tylko 7 :D. Wersja minimal i sam się zdziwisz jak zobaczysz, że system może zużywać 50 mb ram ;). A ze zoptymalizowanym jądrem to w ogóle poezja jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Przecież wszystko mu dużo ramu nie pożre. Sam mam masę usług zarówno na sprzęcie fizycznym jak i wirtualnym i 512MB ram wystarcza spokojnie na masę usług :)

 

W razie czego sobie swapon zrobi i hulaj dusza dysku nie ma :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcze wróce do Hardwaru bo coś mi się przypomniało - ten Zotaczek ma WiFi a ja mam jeden kabel Ethernet - czy serwer może działać za pomocą WiFi czy musze kupić drugi kabalek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Lepiej moim zdaniem po lanie - Ethernet niż po wifi. Oczywiście pewnie by działało wszystko, ale po kablu zawsze mniejszy ping i minimalne szanse na zerwanie połączenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie bedzie trzeba do komputerowego skoczyć. Narazie tyle. Jak coś sie narodzi to napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może RaspberryPI?

sądze że RaspberryPi to byłoby dobre rozwiązanie ale jeśli chodzi o dobrej jakości serwer to chyba trochę za mało. Z tego co pamiętam to na RaspberryPi widziałem urządzonko które współpracowało z 8 stacjami dyskietek i tworzyło bardzo fajną muzykę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mamy serwer pod podobne zastosowanie - Intel Atom N2500 + obudowa ITX to dobre rozwiązanie.

Koszt sprzętu na allegro to około 700 PLN. Polecam włożyć nawet mały dysk SSD to będzie totalna cisza.

Dodatkowo popytaj sprzedawców czy procesor posiada wentylator - lepiej go unikać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×