Skocz do zawartości
lestatt

APC i Memcached w jednym stali domu...

Polecane posty

Witajcie.

 

Razem z Nginxem zainstalowałem APC i Memcached. Teraz pytanie: czy to w ogóle ma sens? Czy nie jest to powielanie tych samych funkcji? Bo jeżeli nie, to mam pytanie odnośnie konfiguracji W3TC dla Wordpressa.

 

Mianowicie wcześniej obsługę każdego rodzaju cache'u miałem ustawioną na APC, a po doinstalowaniu Memcached wygląda to tak, że Page Cache obsługuje APC, a Database Cache i Object Cache Memcached. Czy to poprawne ustawienie?

 

Pozdrawiam,

Łukasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Teoretyzując: to ma sens, ale to wszystko jest indywidualna sprawa i zależy od tego gdzie dany projekt "ssie" i co w związku z tym należy zastosować. Nie znam Twojego serwisu więc nie wiem gdzie ma problem ale gdyby przyjąć typowe blogowe wykorzystanie WordPressa to powiedziałbym, że prawdopodobnie MemCache nie ma tu sensu (tym bardziej, że już całość zapisujesz poprzez W3TC do plików), a całość spokojnie obsłuży w całości APC (lub np. Varnish).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkujący w temacie VPSów, instalowałem na CentOSie 6 pakiet Centmin Mod i tam właśnie miałem do wyboru instalację APC lub XCache, a dodatkowo Memcache. Stąd też pytam.

 

A właśnie, co to Varnisha, to czytałem, że APC + Varnish, to bardzo dobre połączenie. Myślisz, że warto wymienić Memcache na Varnisha? Czy może już lepiej zostawić tak jak jest lub samo APC?

 

Co do mojej strony, to nie jest typowym blogiem, dużo tam grafik, tekstów. Wstaram się zrobić z niego raczej CMSa, w planach jest duża rozbudowa do rozmiaru dużego portalu, ale wtedy raczej rozejrzę się za Joomlą lub Drupalem. Na razie jest to jakieś 600-2000 odwiedzin dziennie, zależy od dnia.

Edytowano przez lestatt (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Osobiście w takim układzie zrobiłbym Nginx + XCache i dopiero jakby to zaczęło robić problemy to na front dałbym Varnisha. Nginx ładnie Ci obsłuży tą sporą ilość grafik, sam też potrafi obsłużyć cache. Pamiętaj, że Varnish potrzebuje dużo więcej pamięci bo na tym polega istota jego działania, z kolei na ogół na VPSach tego brakuje i trzeba sobie inaczej radzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

W zasadzie tak, robią to samo. To jest kwestia wyższości świąt wielkiej nocy nad bożym narodzeniem (lub odwrotnie). Moim prywatnym zdaniem APC jest przereklamowany, jego rozwój ostatnio nieco zwolnił, dłuższy czas nie było działającej wersji do 5.4, sypie czasami dziwnymi błędami itp. Z kolei XCache już w wersji 2.x było mocno stabilne i dosyć rozwinięte, choć także dopadła ten projekt niemoc twórcza. I kiedy już wydawało się, że z projektem źle się dzieje a jego miejsce zajmie APC nagle ukazała się jeszcze lepsza wersja 3.0 ;)

Ale jak mówię, tu się można kłócić, na pewno jest masa zwolenników APC (choć nie wiem czy często zaglądają do logów :D ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to możesz spróbujesz mi wyjaśnić jeszcze pytanie odnośnie konfiguracji W3TC? Jakiemu mechanizmowi cache'ującemu oddawać poszczególne rodzaje cache'u?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie APC vs. XCache dodam jeszcze tylko od siebie to, że APC jest "tak jakby" od twórców samego PHP, a XCache to niezależny projekt. W kwestii wydajności wyniki są identyczne i tu się sprzeczać nie można, osobiście wolę APC, ale naprawdę oba te skrypty działają wyśmienicie i nie można wskazać lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

A ja dodam w sprawie APC (lub np. XCache) vs memcached (lub innego podobnego) dla PHP - lepszy będzie wtedy APC.

Raz, że nie idzie po TCP/IP, a dwa, że to opcode cache.

 

Jeżeli działa się na jednym serwerze, lepszy jest APC. Jeżeli działanie jest rozbite na kilka, to rozwiązania typu memcached.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×