Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  

Polecane posty

Witam
Jak to jest z tą instalacją i działaniem Xen oraz XenServer?
Z tego co się naczytałem XenSerwer można nagrać na płytę i zainstalować na serwerze czy komputerze i na nim dokonać instalacji wirtualnych systemów operacyjnych, czyli nie muszę zaczynać od instalacji Debiana. Xen natomiast potrzebuje jakiegoś podparcia, czyli musze wpierw zainstalować jakiś system np CentOS i załomocą niego dokonuję całej instalacji Xen-a i rzecz w tym że nie ma jak zainstalować go na takiej zasadzie jak XenServer.

Jeżeli coś pomieszałem to proszę mnie poprawić, ponieważ właśnie nie wiem jak to działa.
Jak wygląda sprawa z instalacją wirtualnych systemów w jednym przypadku i jak to wygląda z uruchamianiem oraz przełączaniem się między systemami? Czy można sterować stworzonymi maszynami za pomocą zewnętrznego środowiska wykorzystując jakiegoś managera graficznego, bo z tego co wiem z XenServer dostarcza takie rozwiązanie.

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nie odpowiem na wszystkie pytania ale co do zarządzania to:

 

a) instalujesz na matce (tam gdzie stawiasz serwery) SSH i robisz z innego kompa (np. w domu) poprzez SSH wszystkie operacje

b) instalujesz prócz pkt. a który jest praktycznie obowiązkowy, jakiś panel do zarządzania poprzez przeglądarkę

 

niby można coś kombinować z trybami graficznymi, ale lepiej użyć punktu a i b ;)

 

Powyżej mówię odnośnie XENa, XenServer jeszcze nie miałem przyjemności przetestować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie odpowiem na wszystkie pytania ale co do zarządzania to:

 

a) instalujesz na matce (tam gdzie stawiasz serwery) SSH i robisz z innego kompa (np. w domu) poprzez SSH wszystkie operacje

b) instalujesz prócz pkt. a który jest praktycznie obowiązkowy, jakiś panel do zarządzania poprzez przeglądarkę

 

niby można coś kombinować z trybami graficznymi, ale lepiej użyć punktu a i b ;)

 

Powyżej mówię odnośnie XENa, XenServer jeszcze nie miałem przyjemności przetestować ;)

 

Po przez słowo matka rozumiesz jakiś system np. Debian?

Jakie panele są dobre do zarządzania Xen-em?

Czy znasz jakieś dobre poradniki pozwalające zainstalować Xen-a na Debin-a 7 bądź CentOS-a 6? pytam ponieważ znalazłem kilka rozwiązań jednak zawsze coś jest nie tak....

 

Będę wdzięczny za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zwykle panele działają na centos-ie

 

Popatrz na howtoforge.com tam jest masa poradników a wirtualizację + panel także widziałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Xen - wieloplatformowy hypervisor na licencji GNU, dostępny domyślnie w kilku dystrybucjach (Debian, Ubuntu, OpenSuse, Gentoo, SLES i chyba OpenSolaris + jeszcze kilka których nie pamiętam). Tutaj sam konfigurujesz wszystko z konsoli i jak kolega wyżej napisał jako GUI możesz użyć virt-managera.

 

Xenserver - gotowe rozwiązanie komercyjne firmy Citrix bazujące na projekcie Xen. W 10 minut masz gotowe wstępnie skonfigurowane środowisko (system bazowy +hypervisor) do wirtualizacji zarządzane za pomocą XenCenter. Platforma dostępna także w wersji Community Edition (darmowa z ograniczeniami).

 

 

 

Z ciekawych projektów którę moge polecić, jest jeszcze KVM (łatwo konfigurowalny z poziomu virt-managera).

 

Jest jeszcze VMWare ESX - tak samo jak XenServer - gotowa platforma do wirtualizacji z wielkimi możliwościami, także dostępna w wersji Community Edition. Poczytaj o jednym i drugim, bo to tak naprawdę temat rzeka.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×