Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Łukasz Tkacz

Limit emaili, szybkość a BCC

Polecane posty

Gość Łukasz Tkacz

Mam pewne pytanie odnośnie wysyłki emaili. Z góry uprzedzam że nie chodzi o żadne spamowanie, mass mailingi. Od taki newsletterek wysyłany niezbyt często dla osób, które się na niego zdecydują.

 

Obecnie realizuję to przez skrypt w PHP, który działa nieco jak cron i w tle podczas normalnych odwiedzin wysyła np. 5 emaili co 10 minut gdy coś jest w kolejce. Skrypt każdy email wysyła osobno.

 

Pomyślałem o tym, aby zrobić inaczej. Po co robić 5 emaili, skoro można 1 z 5 polami BCC?

Teraz mam pytanie - jak takie emaile z wieloma BCC są liczone w firmach hostingowych? Jako osobno wysłane emaile, czy jako jeden? Sądzę, że osobno, bo drugie rozwiązanie byłoby przecież idealne dla spamerów i mogliby bardzo łatwo "zwiększyć" limity emaili na godzinę.

No właśnie, wychodzi więc też na to, że powinny być jakieś limity BCC per email, bo nie chce mi się wierzyć, że każdy pozwoliłby wpakować tam np. 500 adresatów.

 

Ostatnia sprawa, jak to się ma do szybkości działania? Gdy wysyłanych jest osobno np. 20 emaili, to potrafi to chwilę trwać. Czy 1 email z 20 BCC będzie realizowany szybciej? Podejrzewam, że tu nieco do powiedzenia mają ustawienia, no ale pewności nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny, aczkolwiek biorąc pod uwagę fakt, że adresy mają różne domeny to nie może to być traktowane jako jeden e-mail, ponieważ 2 domeny nie mają ze sobą nic wspólnego i serwer musi "przesłać" tego maila na 2 oddzielne serwery. Nie wiem tylko jak to jest z tą samą domeną, ale sądzę, że podobnie.

 

Co do szybkości to też zależy metoda, konfiguracja i wiele innych rzeczy. Jeśli masz taką możliwość to na Twoim miejscu przetestowałbym jakiś bardziej nowoczesny serwer pocztowy (osobiście polecam postfixa, ale exim czy coś w tym guście nie jest gorszy), natomiast w PHP odwołać się do linuxowej komendy sendmail zamiast PHP mail(), powinno to nieco przyspieszyć całość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam pytanie - jak takie emaile z wieloma BCC są liczone w firmach hostingowych? Jako osobno wysłane emaile, czy jako jeden? Sądzę, że osobno, bo drugie rozwiązanie byłoby przecież idealne dla spamerów i mogliby bardzo łatwo "zwiększyć" limity emaili na godzinę.

No właśnie, wychodzi więc też na to, że powinny być jakieś limity BCC per email, bo nie chce mi się wierzyć, że każdy pozwoliłby wpakować tam np. 500 adresatów.

Na wstępie musisz wiedzieć jedno. Fakt, że serwery hostingowe nie są idealnie "szczelne"

nie bierze się z faktu, że admini to lamy, a po prostu charakter usługi wymaga by uszczęśliwić

szerokie grono odbiorców. Implikuje to również fakt, że to na co admin w jednej firmie machnie ręką,

może się spotkać z dezaprobatą w innym przypadku. Nikt w tych czasach nie działa bez monitoringu.

Raz Ci się uda, za drugi raz możesz dostać "linijką po łapach".

 

MTA stripuje ten nagłówek na wyjściu i wysyła każdemu zainteresowanemu kopię.

Każdy adresat w BCC jest de facto odbiorcą niezależnej wiadomości, aczkolwiek o wspólnym MID.

W związku z powyższym maile powinny IMHO być zliczone każdy z osobna.

Czy tak jest - to zależy pewnie od implementacji. Na serwerach z DA jest to liczone w każdym razie.

 

Ostatnia sprawa, jak to się ma do szybkości działania? Gdy wysyłanych jest osobno np. 20 emaili, to potrafi to chwilę trwać. Czy 1 email z 20 BCC będzie realizowany szybciej? Podejrzewam, że tu nieco do powiedzenia mają ustawienia, no ale pewności nie mam.

Nie ma to żadnego znaczenia. Bez względu na ustawienia - TO, CC i BCC są traktowane identycznie.

Postfix, Exim i Sendmail - nie mają nawet możliwości nadawania wyższego priorytetu takim przesyłkom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Pomyślałem o tym, aby zrobić inaczej. Po co robić 5 emaili, skoro można 1 z 5 polami BCC?

Teraz mam pytanie - jak takie emaile z wieloma BCC są liczone w firmach hostingowych? Jako osobno wysłane emaile, czy jako jeden? Sądzę, że osobno, bo drugie rozwiązanie byłoby przecież idealne dla spamerów i mogliby bardzo łatwo "zwiększyć" limity emaili na godzinę.

 

Spamer zostanie tak czy inaczej wyłapany w ciągu od kilku minut do maksymalnie kilku godzin - w takim czasie zwykle spływają pierwsze abusy od użytkowników / spamcopu etc. My ze swojej strony monitorujemy też kolejki (automat informuje techników o próbie wysyłki spamu na podstawie swoich dość rozbudowanych algorytmów), a potem technicy sprawdzają to ręcznie i ew. podejmują akcje (usunięcie spamu, informacja dla klienta, zmiana hasła lub blokada konta).

 

No właśnie, wychodzi więc też na to, że powinny być jakieś limity BCC per email, bo nie chce mi się wierzyć, że każdy pozwoliłby wpakować tam np. 500 adresatów.

 

Ostatnia sprawa, jak to się ma do szybkości działania? Gdy wysyłanych jest osobno np. 20 emaili, to potrafi to chwilę trwać. Czy 1 email z 20 BCC będzie realizowany szybciej? Podejrzewam, że tu nieco do powiedzenia mają ustawienia, no ale pewności nie mam.

 

Pod wzgledem serwera - wysłanie 500 oddzielnych maili jest zdecydowanie bardziej zasobożerne od wysyłki jednego maila z 500 adresami BCC, bo nie ma narzutu na niepotrzebnych 499 sesji SMTP! Nawet jak wysyłasz mail()em, a nie via SMTP to i tak dodatkowy narzut jest spory. Spytaj providera o limit adresatów jednej wiadomości - u nas np. jest to max 30 odbiorców w sesji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×