Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Dawid Sobieraj

Konfiguracja zapasowego serwera www,poczty

Polecane posty

Witam,

 

Posiadam VPS w pewnej firmie, jednak potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci serwera backupowego który w razie utraty VPS przełączyłby adres na serwer backupowy ( który byłby fizycznie ).

 

 

Kwestia backupu plików - rsync pomiędzy serwerami ( np. co 15min - godzine ) już przemyślałem, jednak pozostała kwestia domen, jak mógłbym załatwić tą sprawe. Mając DNS mogę ustawić tylko jednen adres IP nie mogę ustawić dodatkowego-zapasowego na wypadek awarii ?

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej klaster nie wchodzi w grę, lub nie rozumiem założenia tego projektu.

 

Moja sytuacja polega na:

1.) VPS,

2.) Komputer lokalny,

 

I tutaj sytuacja że VPS w Krakowie pada ( i usługa - no właśnie jaka ? ) po odpytaniu przerzuca strone albo na serwer 1 , lub serwer 2.

 

Zdarzało się że VPS padł a poczta firmy później nie działała - wysyłanie e-maili chociażby. A to dość istotne by zapewnić dodatkową odpoerność na takie sytuacje.

 

/ VPS u P. Artura z Vmline.pl

Edytowano przez Dawid Sobieraj (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem właśnie klastra HA potrzebujesz, no i do tego VPN pomiędzy dwoma hostami i powinno działać jak trzeba.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sixwishlist.com

Napisałeś w tytule www i poczta. By rozbić problem na kilka elementów, które zaczną pracować niezależnie dając wynik w postaci słabego ogniwa zainteresuj się przeniesieniem serwerów DNS do innego usługodawcy, polecam Rage4 (nie będę wyjaśniał dlaczego zrozumiesz jak skorzystasz). Przeniesienie poczty np. do Google czy Microsoft lub innego dostawcy który świadczy usługi o podobnym profilu. Takie rozwiązanie da Tobie stabilność pracy domeny – domen internetowych, prawidłową prace poczty podczas gdy coś się dzieje z serwerem odpowiadającym za utrzymanie strony www. Patrząc na ten problem pozbyliśmy się kilku elementów, które niwelują częściowo problem z brakiem dostępności pewnych usług. Pozostaje sprawa www , serwera VPS.

Czy witryna jest często odwiedzana? Jest po prostu już za ciężka, czy problem leży u usługodawcy?

Można skorzystać z kilku rozwiązań lecz to są koszta , koszta których nie da się zmniejszyć do małej kwoty. Z tym musisz się pogodzić. Albo projekt – witryna jest tego warta albo nie. Zastosowanie typowych rozwiązań w formie load balancing jest kosztowna ze względu na wiedzę której nie posiadasz ale możesz ją zdobyć. Postaraj się najpierw wykorzystać rozwiązania o których wspomniałem na początku. Zostawisz sobie jedno słabe ogniwo o którym będzie Tobie łatwiej decydować. Przenieść lub wdrożyć dodatkowe rozwiązania z pomocą firm trzecich lub zdobywając wspomniana wiedzę na temat nietypowych rozwiązań. Bardzo mało napisałeś co właściwie jest utrzymywane na tym VPS-ie jaka formę to posiada. Czasem takie informacje zmieniają całkowicie stanowisko odnośnie problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ja bym zrobił sobię tak:

 

Można zrobić by skrypt gdzie sprawdza czy serwer X jest dostępny gdy nie przełączy strefę DNS (np. podmieni pliki) i zrestartuje serwer DNS.

 

Do tego niestety by ci był potrzebny jakiś zewnętrzny VPS bo inaczej się nie da ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, potrzebny jest jakiś serwer o uptime >=99.9%, który zarządzałby DNS'ami + pocztą.

 

Inna opcja to tak jak już wspomniałeś rsync (nie zapomnij o mysql jeśli używasz) + manualna bądź w pół-zautomatyzowana opcja zmiany DNS'ów. Pół-zautomatyzowana to właśnie jakiś serwer/komputer, który sprawdza ping dwóch hostów i używając API od firmy zmienia wpisy DNS w miejscu, gdzie hostujesz domenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×