Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
waito

rootfs Problem

Polecane posty

witam mam problem z miejscem na dysku w katalogu rootfs mam tam 10 gb i jak proboje wrzucic baze danych 4 gb przez ssh to pisze brak miejsca a dysk twardy mam 500 gb jak zwiekszyc rozmair tego tam ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

System plików rozm. użyte dost. %uż. zamont. na

 

tmpfs 1 003M 0 1003M 0% /lib/init/rw

 

udev 10M 140K 9,9M 2% /dev

 

tmpfs 1003M 0 1003M 0% /dev/shm

 

rootfs 9,8G 6,7G 2,7G 72% /

 

/dev/sda2 456G 3,6G 429G 1% /home

 

overflow 1,0M 4,0K 1020K 1% /tmp

Edytowano przez waito (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z powyższym na / wolne jest 2,7GB - tak więc wspomniane 4GB raczej się nie zmieszczą ; )

Mam nadzieję, że toto nie musi znajdować się bezpośrednio w /

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ja plik przenisolem juz doinnego katalogu lecz gdy przez shh wgrywam ten plik cyzli baze danych to na / ubywa miejsce i potem wywala blad z brak miejsca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wgrywasz plik ważacy 4GB do / mającego 2,7GB wolnego to jakiego rezultatu możemy się spodziewać?

Lek na całe zło: nie wgrywaj tego pliku do /

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

plik mam w home katalogu teraz lecz kiedy uzyje komendy mysql --host localhost --user użytkownik_bazy -p nazwa_bazy < plik_ze_zrzutem.sql

to plik tak wgrywa sie do bazy danych( wgrywa tyle i le jest meijsca na / ) lecz ubywa miejsce w / a tak zadne nowe pliki sie nei pojawiaja wogole nei powinno to meijsce by uzywane prawda tylko miejsce bazy danych

Edytowano przez waito (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w zrzucie z dfa wydzielonej partycji, tak więc zadam kluczowe pytanie: a gdzie (sprawdź) MySQL trzyma dane?

Pytanie jest retoryczne - udzielając odpowiedzi dowiesz się czemu miejsce znika z /

 

PS. Jeszcze protip: opisując jakiś problem udzielaj szerszych informacji - skrócilibyśmy rozmowę do dwóch postów, gdybyś od razu stwierdził, że wgrywasz dumpa do bazy. Bo "wrzucam bazę przez SSH" nie jest temu równoznaczne ; )

Edytowano przez vretch (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najszybciej i najbardziej bezproblemowo? Stawiając od nowa system i tym razem prawidłowo partycjonując dysk.

Jeśli masz dostęp fizyczny do maszyny - skopiowanie danych (najlepiej rsync), gparted i ogień: zmniejszenie /home i przydzielenie tej powierzchni chociażby na /var

Jeśli nie masz możliwości zbootowania maszyny z gpartedem... To ja jednak polecam reinstall.

 

Ew. można przenieść MySQLa do /home ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam dedyka z zailowanym panelem ISP CONFIG i z paroma stronka postawionymi i jagby to wszystko do / wpadal odawno by miejsca jzu nei bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

df raczej nie kłamie. Kto Ci na serwerze dedykowanym przydzielił 456GB na /home... Nie wydzielając /var jednocześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fizycznego raczej nie ma... ale ma vKVM i netboot od ovh, ktory moze do tego celu spokojnie wykorzystac.

 

 

a mogbym prosic o jakas isntrukcje jak zrobic zeby bylo wiecej miejsca na tym root przez ten program z ovh ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/virtual_kvm.xml - bardzo sprytne ; )

 

 

0. Backup całego dysku! Serio mówię. Koniecznie. GParted powinien sobie poradzić z przesunięciem danych, no ale...

1. Odpalasz serwer z obrazem ISO GParteda - inicjalizowany jest program partycjonujący, dysk (i partycje) powinien zostać prawidłowo rozpoznany

2. Zmniejszasz rozmiar dla partycji /home - nie znam dokładnie Twoich potrzeb, rozmiar dobierz sam (du -sh /var da Ci informację ile zajmuje /var obecnie, do tego dodaj jakiś zapas ; ))

3. Obszar wydzielony z /home traktujesz swoim ulubionym systemem plików

4. Przenosisz dane z obecnego /var do nowo utworzonego /var

5. Edytujesz /etc/fstab montując /var na nowej partycji

6. Uruchamiasz system normalnie

 

W razie wtopy masz utworzoną w punkcie 0. kopię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×