Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Tochkan

Radio internetowe - pytanie.

Polecane posty

Witam. Z przyjacielem mamy zamiar utworzyć radio internetowe, będziemy grali tam (przeważnie autopilot - brak czasu) różne nowe nutki, i mam pytanie. Czy muszę posiadać licencje na owe radio, kiedyś prowadziłem takie radio (dawne czasy :P) szło nawet , dziennie po 30-40 osób (radia nie były wtedy popularne) lecz ktoś napisał że jeżeli nie posiadam licencji to muszę zamknąć radio inaczej zgłosi mnie do jakiejś instytucji i będę płacił kary, także moje pytanie do Was brzmi, prowadząc takie radio (nie czerpie żadnych zysków) muszę posiadać jakieś licencje itp. ?

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar puszczać utwory , jakieś nowe remixy popularnych piosenek, mam dostęp do tego, ogółem tytuł będzie podany przy każdej audycji , remixerzy wrzucają te utwory na zippyshare, gdzie mogę pobrać za darmo.

 

Użycie niekomercyjne — Nie wolno używać tego utworu do celów komercyjnych.

 

Jak już mówiłem nie będę brał z tego pieniążków, pozdrowienia i inne bajery za darmo.

 

Bez utworów zależnych — Nie wolno zmieniać, przekształcać ani tworzyć nowych dzieł na podstawie tego utworu.

 

To się bardziej dotyczy remixerów ,którzy udostępniają takie utwory za darmo do pobrania (więc nie wiem jak to zinterpretować).

 

Mam jeszcze jedno, czy np. dawanie reklamy w takim radyjku , to podlega pod czerpanie zysków z utworu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar puszczać utwory , jakieś nowe remixy popularnych piosenek, mam dostęp do tego, ogółem tytuł będzie podany przy każdej audycji , remixerzy wrzucają te utwory na zippyshare, gdzie mogę pobrać za darmo.

 

Użycie niekomercyjne — Nie wolno używać tego utworu do celów komercyjnych.

 

Jak już mówiłem nie będę brał z tego pieniążków, pozdrowienia i inne bajery za darmo.

 

Bez utworów zależnych — Nie wolno zmieniać, przekształcać ani tworzyć nowych dzieł na podstawie tego utworu.

 

To się bardziej dotyczy remixerów ,którzy udostępniają takie utwory za darmo do pobrania (więc nie wiem jak to zinterpretować).

 

Mam jeszcze jedno, czy np. dawanie reklamy w takim radyjku , to podlega pod czerpanie zysków z utworu ?

co do tego pierwszego nie wiem

co do reklam to nie gra roli reklamy masz na www anie sprzedajesz przecież utworów ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Aby grać w pełni legalnie, powinieneś opłacać licencję ZAiKS, Stoart oraz ZPAV (jest chyba jeszcze jeden).

Wiem że ZAiKS każe płacić dodatkowy % z zysków z reklam.

Na początek weź sam ZAiKS za 123 zł brutto - 50 slotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej, to może ja się teraz wypowiem jako że w latach 2008-2011 byłem właścicielem sporego radia internetowego. Takie licencje jak CC jeśli chodzi o radia internetowe to bzdura, bzdura jak te śmieszne "licencje" pisane przez kreatywnych gimnazjalistów zaczynające się od "Nasze radio nie pobiera opłat bla bla bla odtwarzamy muzykę w jakości 64kbps w celach promocyjnych" - Te licencje nigdy nie zastąpią ci licencji firm ZAiKS, ZPAV, STOART. Jeśli chcecie robić radio internetowe tu podkreślam legalnie, to od razu musicie opłacić te 3 firmy, ogólny koszt licencji to 250 zł (150 - ZAiKS, 50 - ZPAV i kolejne 50 STOART - czy jakoś tak, pamiętam że łączna kwota wynosiła 250 zł za 50 slotów, gdzieś jeszcze leżą te papiery więc jak będziesz chciał więcej informacji to mogę poszukać), jeśli chcesz więcej informacji śmiało pytaj :) na pw lub tutaj, jak ci wygodnie.

 

Edit :

Tu jeszcze podkreślam że to 250 zł na miesiąc :)

 

Aby grać w pełni legalnie, powinieneś opłacać licencję ZAiKS, Stoart oraz ZPAV (jest chyba jeszcze jeden).

 

Tak, jest jeszcze SAWP który opiekuje się częścią wykonawców, a resztą (znaczną większością) zajmuje STOART

Edytowano przez NetMat (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :)

Każde radio aby nadawało legalnie musi posiadać te 3 licencje o których mowa wyżej.

W dodatku muzyka grana w radiu powinna być z oryginalnych nośników.

Legalne radio internetowe to nie małe koszta bo to tego dochodzi serwer shoutcast + autopilot więc Ja na twoim miejscu zastanowiłbym się czy jest sens je zakładać.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako dostawca usług shoutcast mogę polecić ci niemiecką licencje GEMA https://www.gema.de z której korzysta wiele stacji internetowych. Jedynym warunkiem jest to, że aby taką licencje zarejestrować należy posiadać konto bankowe w Niemczech. Z tego co mi wiadomo za 135 zł brutto kupujesz licencje na 3 serwery 50 slotowe,ale nie jestem pewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To mam dla Was pytanie, wejdźcie sobie na facebooka np. Slaybacka, on wrzuca swoje remixy za darmo do pobrania zippyshare, już w necie funkcjonuje z 2 lata, robi to odkąd funkcjonuje a nie ma żadnych kar, więc o co chodzi?

 

Wrzucając na zippyshare ,nigdzie nie pisze że on ma do tego prawa , jak sam udostępnia do pobrania za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Swego czasu (z 2 lata temu), ZAiKS wziął się za kilku uploaderów którzy masowo udostępniali muzykę. Oberwało im się raczej. Kiedyś będzie kolej na tego Slaybacka.

To że gościu jeździ pare lat po pijaku i nie trafia na żaden patrol policji, nie oznacza że można to robić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Proponuję wam znaleźć kilku początkujących wykonawców (wg. waszego rodzaju muzyki). Oni na pewno za darmo wam pozwolą puszczać swoją muzykę a za kilka lat może to będą jakieś sławne osoby ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wolę nie robić tego radia, po pierwsze po co mam płacić po 200/300 zł ,skoro żadnych zysków nie będzie , po drugie sami widzicie ,chciałem założyć radio , puszczać muzyczki slaybacka ,ale Polskie prawo mi na to nie pozwoli.

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Słuchaj w każdym biznesie że tak powiem są haczyki. Chcesz hosting - płacisz licencje za panele. Chcesz serwery gier/głosowe - płacisz za licencje, chcesz radio - płacisz za licencje ;)

 

Tu wszędzie są koszta bez względu na późniejsze dochody ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinno a jest to dwie różne rzeczy. To co nam się wydaje nie zawsze wydaje się tym na górze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Powinno być tak,że jeżeli chcesz czerpać z tego zyski,to płacisz jeżeli nie to nie płacisz.

 

Powiedzmy że napisałeś jakieś opowiadanie, namalowałeś obraz lub napisałeś tekst do piosenki oraz utworzyłeś do niej melodie a na koniec ją zaśpiewałeś. Teraz jakiś gościu sobie weźmie to dzieło i wstawi do siebie na strone lub będzie tego używał, rozpowszechniał itp itd. chociaż ty oczekiwałeś jakiejś opłąty za to. Chciałbyś by twoje dzieło było tak powielane?

 

Gościu to tworzył, by zarobić na życie... i nie ważne czy będziesz za to brał kase czy nie, jemu pieniądze się należą.

Edytowano przez Matmaxalez (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież przeważnie tak jest,że potem wrzucają te nutki na YouTube,następnie ktoś to remixuje.

 

Np. Peja teraz nagrał CNO2 , przez miesiąc nie było można wrzucać nutek,a potem Peja sam wrzucił, a z youtube może sobie każdy odsłuchać płyty + pobrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz jak to działa... Youtube czy takie spotify płaci artystą za możliwość odtwarzania ich piosenek... i to co napisałeś że moża sobie pobrać z youtube muzykę jest nieprawdą prawnie :) ściąganie z YT jest nie legalne !!

 

dlatego niektóre strony, które ofetowały pobieranie filmów, muzyki z youtube zostały zamknięte i widnieje na nich link do petycji

http://www.change.org/petitions/youtube-googlede-allow-third-party-recording-tools-for-youtube-freedomonyoutube

 

Poza tym jak sam napisałeś "a potem Peja sam wrzucił" to nie widzę w tym nic dziwnego, artysta wrzucił swoją muzykę aby się w jakiś sposób wypromować, i to on decyduje czy chce to gdzieś wrzucić czy nie, czy chce za to pobierać opłatę czy nie...

 

Jeszcze jedno zdanie kuje w oczy, a mianowicie "ale Polskie prawo mi na to nie pozwoli." - Takie prawo jest na całym świecie ! nawet jak byś swoje biurko i komputer postawił na środku Afryki i chciał nadawać to tam też podlega jakieś prawo !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Przecież przeważnie tak jest,że potem wrzucają te nutki na YouTube,następnie ktoś to remixuje.

 

Np. Peja teraz nagrał CNO2 , przez miesiąc nie było można wrzucać nutek,a potem Peja sam wrzucił, a z youtube może sobie każdy odsłuchać płyty + pobrać.

 

Jak napisał NetMat - artysta jest twórcą dzieła, i on może z nim robić co chce. Google nieźle płaci takim stowarzyszeniom i związkom artystów którzy chronią prawa autorskie. Inaczej by dawno youtube zamkneli ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać że po opłata licencji nie zwalnia Cię z obowiązku grania z oryginalnych nośników.

 

Zainteresuj się

DJ Promotion

i DMC (Deejay Mix Club)

 

W DJP płacisz abonament 140zł/miesięcznie - masz do pobrania 1,5Gb mp3jek z ich serwisu i masz je legalnie, średnio utwór wychodzi ~2/3zł.

 

Do tego zawsze te utwory możesz potem grać legalnie na imprezie, przez co masz zarobek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×