Skocz do zawartości
Grzegorz Jarmusik

DELL POWEREDGE 850 Prosze o pomoc [dyski]

Polecane posty

Witam bardzo serdecznie!

 

Zaczynam dopiero przygode z serverami wiec prosze o wyrozumialosc bo jestem bardzo bardzo poczatkujacy,

 

Pierw od poczatku. Dzisiejszego dnia kupilem Serverek Dell PowerEdge 850 z procesorem p4

2giga ram i dwoma dyskami po 70GB i w tym ostatnim jest problem.

 

Mianowicie chcialem na poczatek zainstalowac sobie na tym sprzecie Windows XP

Niedlugo mam dostac od kumpla Windows Server ale na razie nie mam.

I tu zaczynaja sie schody. Bo kiedy wkladam plytke Windowsa do cdromu odpalam kompa wlancza sie instalator niby wszystko pieknie do momentu az przychodzi do kopiowania plikow na dysk bo okazuje sie ze nie widzi zadnego dysku. Dlugo grzebalem w roznych ustawieniach i kiedy dalem CTR + M otworzyl mi menu dyskow twardych i sa 2 dyski pokazane ze je widzi po 70 giga(ale tylko w biosie), sa tam rozne opcje ktorych oczywiscie nie rozumiem bo sa pisane oczywiscie skrotami a ja ich nie znam. Wiec zastanawiam sie czy ktos z tutejszego grona potrafil by mi doradzic. Juz z tego co poczytalem dowiedzialem sie ZE CHYBA trzeba zassac z neta sterowniki do tych dyskow i podczas instalacji dac F6 potem dac te sterowniki i dopiero bedzie dzialalo jesli nie da sie ustawic ich tak zeby je odrazu widzial. Troche szukalem tych sterownikow i poddalem sie po pol godzinie. Wiec zastanawiam sie czy ktos mogl by mi doradzic albo moze zna strone gdzie takie sterowniki moge zassac. bardzo bede wdzieczny za kazda pomoc. Z gory dziekuje!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaglądałeś do instrukcji serwera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej jest tam kontroler, na którym musisz utworzyć odpowiednią konfigurację raid (1, żeby nie było potem płaczu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok a wiec tak.

 

Instrukcji nie mam.

"Utworzyc odpowiednia konfiguracje Raid, tylko jak bo po raz kolejny naczytalem sie czym jest Raid po co na co i dlaczego ale jak taka opcje stwozyc tego juz nikt nie pisze. "

Naj bardziej spodobalo mi sie te "HEH" Na poczatku posta 3 rozmowcy :P Jednak pomogl mi naj bardziej jak na razie bo zciagnalem juz nlite,

poczytalem troche o AHCI mimo ze wszyscy pisza " Skonfigurowac poprawnie" Co nie daje mi wiadomosci jak, no i Iaahci.cat tez juz mam przy czym nie bardzo wiem co z nim zrobic.

Edytowano przez Grzegorz Jarmusik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windows NT/2k/XP na samym początku instalacji podaje komunikat (szukaj u dołu ekranu). Masz tam informację w stylu "wciśnij klawisz (nie pamiętam jaki) aby załadować sterowniki RAID itp.". Instrukcja prosta i czytelna. Wciskasz podany w informacji klawisz, ładujesz do stacji dyskietkę z odpowiednim sterownikiem, Winda go sobie ładuje i kontynuuje proces instalacji systemu.

 

Drugim sposobem (bardziej praco- i czasochłonnym) jest wspomniane spreparowanie płyty instalacyjnej - zwyczajnie ładujesz na nią system ze sterownikiem kontrolera, wtedy nie musisz ładować go z osobnego nośnika na początku instalacji, Winda go sobie sama załaduje z płyty.

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisze to czego koledzy nie napisali, trzeba niestety włożyć sporo pracy, wiedzy, myślenia w to aby system poprawnie się zainstalował jeżeli nie wspiera natywnie kontrolera RAID, w przypadku serwerów jest to bardzo częste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz: Po pierwsze czytaj całe posty, a nie tylko to co Ci nie pasuje. Dodałem, że jest druga opcja... Poza tym można sobie życie ułatwić - poszukaj driverpacków do XP zawierających stery do kontrolerów dysków. Zerknij tutaj: http://driverpacks.net/ - powinieneś znaleźć coś odpowiedniego.

 

 

A w ogóle to czasami słabo mi, jakie podstawowe rzeczy trzeba ludziom tłumaczyć. Kupi taki jeden z drugim serwer a nie potrafi sobie z podstawami radzić... Ręce i kuśka opadają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

D.V. No coz mi sie zdaje ze kazdy kiedys zaczynal, a te forum jest miedzy innymi po to chyba zeby ktos taki jak ja (laik) mogl zasiegnac rady od doswiadczonych uzytkownikow serverow itp. Doczytalem wszystko jednak pisanie "Stworzyc plyte" Nie jest odpowiedzia bo takiej plyty stworzyc nie potrafie a co lepsze z tego co czytalem na necie bardzo duzo osob o wiele wiekszym pojeciu na te tematy mialo z tym problem. Liczylem bardziej na rady takie jak twoja z ta strona ide szukac sterownika tyle ze chyba naprwde bede musial przestudiowac robienie wlasnej plytki bo problem jest taki ze mi on nie widzi tych dyskow ani usb dysku do puki nie zaladuje windowsa (mam plytke ze odpala sie z plyty bez dyskow) i dopiero wtedy widzi mi usb wiec nie bardzo mam mozliwosc wczytania jakiego kolwiek sterownika bez plyty instalacyjnej z danym sterownikiem bo jak wciskam F6 przy probie instalacji Windowsa to pisze mi ze nie mam stacji dyskietek i zamyka instalowanie... PS: Duzo czytam staram sie nauczyc ogarniania tych podstawowych dla was rzeczy ale jesli ktos styka sie pierwszy raz z komputerem gdzie dyski nie sa wykrywane automatycznie (Jak w normalnych komputerach) no to radzi sie np na forach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nlite radzę używać w ostateczności.

 

Jak mniemam posiadasz dyski scsi, więc w biosie ustawiasz dyski na AHCI/RAID. Potem po odpaleniu serwera wchodzisz do konfiguracji raid (ctrl + s albo ctrl + c). Ustawiasz raid Mirroring czyli jeden dysk będzie kopią drugiego, dostępne miejsce będzie wynosiło tyle ile pojemność jednego dysku. W przypadku awarii jednego z nich nie tracisz danych, wydajność standardowa. Jeśli ustawisz Stripping to zwiększysz wydajność, pojemność to będzie wielkość obu dysków natomiast w tej konfiguracji przy awarii jednego z nich możesz pożegnać się z danymi. Aby zainstalować windows XP musisz wrzucić na pendrive sterowniki do kontrolera dysków i podczas ładowania instalatora windows wcisnąć F6 i załadować z niego sterowniki. Ewentualnie poczekaj aż będziesz miał windows server. Jeśli masz jakieś pytania to pisz, na co dzień konfiguruje serwery dla klientów więc służę pomocą :)

Edytowano przez nesti (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×