Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
katakan

przekierowania - prośba o pomoc

Polecane posty

Witam,

 

pierwszy mój post, zatem powitał wszystkich forumowiczów.

Od kilku dni jestem osobą współodpowiedzialną za hosting w pewnej organizacji, nie znam się na tym i tak krok po kroku zdobywam nowe doświadczenia, wszystko w wolnym czasie.

Spotkał mnie problem i staram się jakoś go rozwiązać, o co biega.

Moja organizacja wykupiła domnę - która określa nazwę miejscowości, kąsek dla niektórych spory, po wykupieniu zaczęły się prośby o udostępnienie domeny jako subdomeny - nie ma problemu z utworzeniem na serwerze subdomeny, tylko problem z przekierowaniem nazwy na pliki źródłowe znajdujące sie w innych hostingach zewnętrznych - tu sie pojawia problem.

 

Domena: www.nazwa.pl - tu ja ją obsługuje i pod tą nazwą działa strona organizacji.

Subdomena dla np klubu sportowego: www.trampkarz.nazwa.pl. - tworzę na serwerze (webd).

 

Klub sportowy ma tą stronę pod inną nazwą i inną domeną(www.trampkarz.kowalski.pl), ale chcą mieć w adresie strony właśnie nazwa.pl, dlatego chcemy stworzyć tą subdomenę, ale nie chcemy dzielić się przestrzenią dysku/serwera i pliki źródłowe, wszystko zostaje na hostingu klubu sportowego, jak połączyć moją subdomenę z zewnętrznymi plikami źródłowymi?

 

Klub sportowy ma hosting w home.pl, jak webd. Zrobiłem przekierowanie na IP home.pl, pod którym działa strona obecna klubu. Wygląda to tak, że po wpisaniu www.trampkarz.nazwa.pl, wskakuje www.trampkarz.kowalski.pl. Klub zrobił przekierowanie DNS na mój hosting, to znowu pokazują się puste pliki na serwerze - gdzie jest utworzona subdomena z właściwa nazwą.

 

Da się to jakoś połączyć bez kopiowania plików źródłowych? jak coś to jeszcze wyjaśnie bardziej obrazowo.

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty zrobiłeś co trzeba - przekierowałeś subdomenę na ich serwer. Teraz ich brochą jest dodanie (zaparkowanie) tej subdomeny u siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrób to za pomocą aliasu (cname), dodajesz taki rekord w pliku konfiguracyjnym twojej domeny z której chcesz przekierowywać subdomeny na inne serwery.

trampkarz IN CNAME trampkarz.kowalski.pl

 

wpisując trampkarz.mojadomena.pl wchodzisz na strone trampkarz.kowalski.pl

 

Sprawdź to bo nigdy tego nie robiłem w praktyce znam to tylko z teori i nie jestem pewny w 100% czy to zadziała. Jeśli się pomyliłem to proszę mnie też poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie czy to będzie rekord CNAME czy rekord A.

Ty po swojej stronie musisz zadbać by jeden albo drugi kierował na ich właściwy serwer.

 

Czyli albo:

trampkarz.nazwa.pl.	  A	  1.2.3.4
www.trampkarz.nazwa.pl.   A	  1.2.3.4

albo:

trampkarz.nazwa.pl.	  CNAME   trampkarz.kowalski.pl
www.trampkarz.nazwa.pl.   CNAME   trampkarz.kowalski.pl

gdzie "1.2.3.4" to adres IP ich serwera, a "trampkarz.kowalski.pl" to dowolna wybrana domena prawidłowo skierowana na ich serwer.

 

Jeśli to jest po Twojej stronie (na serwerach nazw /serwerach DNS/ obsługujących Twoją domenę "nazwa.pl") spełnione, to pozostaje część po ich stronie, czyli zadbanie o to, aby ich serwer prawidłowo odpowiadał na zapytania dla domeny "trampkarz.nazwa.pl". Wiąże się to zarówno z prawidłowym zaparkowaniem domeny na ich serwerze (lub podpięciem jako "add-on domain"), jak i często z prawidłowym skonfigurowaniem posiadanego skryptu (jak np. Wordpress, Joomla itp., cokolwiek tam mają zainstalowane), aby to oprogramowanie obsługiwało nową domenę.

 

Co konkretnie w Twoim przypadku jest przyczyną problemu można bardzo łatwo prześledzić - jeśli podałbyś dokładną nazwę domeny/subdomeny.

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@UP myślę że lepiej to będzie zrobić przez CNAME bo z tego co autor napisał przekierowął już subdomene na IP lecz klient miał problem z obsłużeniem tej domeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie piszę o tworzeniu jakiegokolwiek przekierowania, a o utworzeniu odpowiednich rekordów "A" lub "CNAME" (ewentualnie jeszcze "AAAA" dla IPv6). I w tym przypadku naprawdę bez większego znaczenia dla końcowego efektu jest, które zostaną wybrane - pod warunkiem, że czy te czy te wskazywać będą docelowo na właściwy serwer (jego adres IP).

 

 

Opcjonalnie - jeśli chcesz dać więcej swobody użytkownikom tejże subdomeny, katakan (np. samodzielne przez nich tworzenie sub-subdomen, zarządzanie pocztą przychodzącą na adresy @subdomena.nazwa.pl itd.) możesz zamiast wcześniejszych propozycji stworzyć u siebie dla tej wybranej subdomeny rekordy "NS" wskazujące na wybrane przez nich (użytkowników tej subdomeny) serwery nazw. Czyli - jeśli korzystają oni z usług home będzie to dla przykładu:

trampkarz.nazwa.pl.	 NS	  dns.home.pl.
trampkarz.nazwa.pl.	 NS	  dns2.home.pl.
trampkarz.nazwa.pl.	 NS	  dns3.home.pl.

i wtedy cała reszta konfiguracji spadnie na nich, zarówno utworzenie odpowiednich rekordów A, CNAME itp. na tych właśnie serwerach nazw home, zaparkowanie domeny na ich serwerze, skonfigurowanie używanych skryptów itd.

 

 

I poza tym najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach - jeśli ktoś chce otrzymać szybką i konkretną pomoc - jest podanie nazwy domeny, z którą jest problem. Wtedy w ciągu kilku chwil można wszystko sprawdzić krok po kroku gdzie jest jakiś błąd.

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×