Skocz do zawartości
Zoel

Własne DNS - drugi adres IP

Polecane posty

Witam,

 

Na VPS zarządzanym panelem ISP Config chcę utworzyć własny serwer DNS i mam pytanie o drugie IP dla serwera.. Mam obecnie VPS na Host1Free z własnym adresem IP i chciałbym się dowiedzieć czy mogę użyć IP przydzielonego do tego VPS jako drugiego adresu serwera DNS? Jeśli tak to w jaki sposób mogę podpiąć IP do swojego panelu ISP Config?

Edytowano przez Zirgin (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chce tworzyc nowego tematu, a mam pytanie odnosnie DNS.

 

Kupilem VPSa na UH.pl i okazuje sie ze firma nie udostepnia serwerow DNS.

 

Czy w zwiazku z powyzszym polecacie dokupienie drugiego IP i ustawienie DNSow u siebie w bind9 (lub czyms innym?) czy moze wykupic gdzies usluge DNS, lub poszukac firmy, ktora robi to za darmo?

 

Wczesniej mialem VPSa w IQ.pl i nie mialem z tym tematem zadnych problemow, a teraz sie one pojawily, a o DNS nie wiem za wiele.

 

Z gory dzieki za wszelkie podpowiedzi co najlepiej teraz zrobic.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem raczej odradza sie stawianie DNSow na 1 IP, ale nie wiem jak to wyglada w praktyce. Tzn czy jest to jakies spowolnienie dzialania moich stron, czy wszystko smiga normalnie, tylko w przypadku gdy Primary DNS zawiedzie, moje strony nie beda dostepne?

 

Troszke poszperalem w sieci i na chwile obecna rozwazam:

 

a) skorzystanie z freedns.42.pl (podstawowe i zapasowe DNS)

b) skorzystanie z freedns.42.pl (podstawowe LUB zapasowe DNS) + drugi DNS na swoim VPS (bind9, bo ma najwiecej tutoriali)

 

Co myslicie?

Edytowano przez Sachem (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem raczej odradza sie stawianie DNSow na 1 IP, ale nie wiem jak to wyglada w praktyce. Tzn czy jest to jakies spowolnienie dzialania moich stron, czy wszystko smiga normalni, tylko w przypadku gdy Primary DNS zawiedzie, moje strony nie beda dostepne?

 

Gdy primary DNS zawiedzie Twoje strony nie będą dostępne.

Ale to i tak nie ma znaczenia jeśli serwer WWW będziesz miał tylko jeden i wyłącznie na nim będą wszystkie usługi (WWW, poczta, itd.). :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Z tego co czytalem raczej odradza sie stawianie DNSow na 1 IP, ale nie wiem jak to wyglada w praktyce.

Odradza się tego, gdy 1 IP = 1 SERWER, co z tego że bedziesz miał 2 IP na jednym serwerze, jak ten padnie to padną 'oba' DNS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Pierwszy IP ns1 - serwer A

Drugi IP ns2 - Serwer B (najlepiej w innej lokalizacji)

 

Chodzi o to że jak jeden padnie to pada ci wszystko (mam tu na myśli ponowne rozgłaszanie DNSów)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie wie co zrobić z samym DNS, to mu dalej tłumaczcie co zrobić z dwoma.. i to najlepiej w innej lokalizacji...

 

Sachem, postaw dnsy na wspomnianym Freedns.42.pl lub skorzystaj z rage4.com.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Kolega nie wie co zrobić z samym DNS, to mu dalej tłumaczcie co zrobić z dwoma.. i to najlepiej w innej lokalizacji...

 

Sachem, postaw dnsy na wspomnianym Freedns.42.pl lub skorzystaj z rage4.com.

 

Chciałem mu tylko wytłumaczyć dlaczego mówi się żeby nie stawiać DNS na jednym IP ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DNS najlepiej wykupić u innego usługodawcy, np. wspomniane rage4.com. Jeżeli serwer padnie, mając niski TTL można chociaż przekierować użytkowników tymczasowo na stronę informacyjną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ultimahost udostępnia dla klientów usługę DNS za grosze, warto skorzystać, o ile wiem jest tam redundancja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sixwishlist.com

Postaw sobie oba dns-y na rage4.com. Działa to wyśmienicie. Przeczytaj dokładnie na jakiej zasadzie to działa dzięki zrozumieniu usługi skorzystasz z niej bez zastanowienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ultimahost aktualnie nie udostępnia serwerów DNS, niestety...

 

Per domain Less than 250 000 requests per month1 FREE Between 250 000 and 1 000 000 requests per month 2 EUR2 More than 1 000 000 requests per month (for each additional 1 000 000 requests) 1 EUR2 More than 5 000 000 requests per month - contact us for additional discount!

 

czy jeśli na stronie mam 50 obrazków to jest już 50 requestów? każde odwołanie AJAX podobnie, prawda? domyślam się, że tak, ale pytam na wszelki wypadek.

obawiam się, że mogę generować miliony requestów miesięcznie i nie wyjdzie mi to raczej tanio :\

 

to jeszcze dopytam: jaki jest plus ustawienia serwera DNS na serwerze innym niż mój VPS?

Jeśli padnie mój serwer, a serwer DNS wciąż działa chyba niewiele mi daje? Coś poza możliwością przekierowania na inny adres, gdzie zamieszczę stosowne info o awarii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sixwishlist.com

Odpowiedź co do odwołań to odrobinę się mylisz. Nie będziesz generować milionów. Np domena utworzona 2012-10-10 wygenerowała 22428 zapytań do dnia dzisiejszego. Średnio około 80 użytkowników online. Na domenie jest spore forum z plikami pdf i licznymi obrazami.

Plusem takiego rozwiązania jest łatwe przekierowanie w przypadku utraty komunikacji z serwerem macierzystym, przy obsłudze poczty na serwerach zewnętrznych ciągła praca poczty internetowej. Przy umiejętnym skonfigurowaniu całości przy braku odpowiedzi przez serwer macierzysty automatyczne przekierowanie na inny adres ip ze strona informacyjną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zatem liczone są te odwołania? Na moim serwerze stoi gra mmorpg, która wysyła do klienta ponad 100 elementów już w momencie wejścia do gry. Każdy krok to z tego co pamiętam chyba 2 ajax requesty, a gracze potrafią szybko klikać :) Dodatkowo co 3 sekundy odświeżane są AJAXem takie informacje, jak na przykład fakt, czy ktoś mnie zaatakował, dostałem wiadomość itp - to generuje 1200 requestów co godzinę dla jednego gracza, który tylko się zalogował i nic nie robi. Fakt, że w grze jest zazwyczaj kilka-kilkanaście osób, ale to wystarczy żeby odpytać serwer miliony razy w ciągu miesiąca. (Tym bardziej że planujemy rozwój, nie regres) Jeśli wciąż czegoś nie rozumiem, proszę o wyjaśnienie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sixwishlist.com

Pamiętaj że rekordy są zapamiętywane przez odwiedzających. Podobnie jest z routerami brzegowymi które również pamiętają konfiguracje DNS dla domeny – usługi. Rage4 jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla usługi która potrzebuje dostępności na wysokim poziomie bez względu na lokalizację zapytania. Możesz skorzystać naprawdę z wielu rozwiązań jednocześnie jeżeli chcesz mieć 100% pewności że usługa DNS ma działać dla domeny – domen. Zainteresuj się np. http://mybind.sixwishlist.com/ lub http://extns.sixwishlist.com/ są to darmowe rozwiązania i jest ich naprawdę wiele. Te akurat polecamy i z nich również korzystamy jako dodatkowe.

Przepraszam za linki z dodaną naszą domeną ale łatwiej mi było je znaleźć bo w takiej formie mamy udostępnione dla klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki serdeczne dla Ciebie, jak i pozostałych osób wypowiadających się w tym temacie. Myślę, że rozjaśniło mi się trochę bardziej w kwestii DNS. Sprawdzę tego rage4, jeśli będę generował miliony zapytań to po prostu po miesiącu zrezygnuję. To chyba możliwe, bo przecież płacę za wykorzystany ruch? Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sixwishlist.com

Tak to możliwe lecz wiem że jak skorzystasz raz to zostaniesz. Wsparcie na wysokim poziomie , usługa na wysokim poziomie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×