Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kaszub1136

Chłodzenie sekcji zasilania

Polecane posty

Cześć. Mam w PC płytę główną Gigabyte GA-MA74GMT-S2 + procesor AMD Athlon II 445 (3x3.1GHz).

Gdy rośnie obciążenie na procesorze nawet przy normalnej pracy w photoshopie lub gimpie temperatura na procku rośnie do około 50-60°C, napięcie na procesorze skacze do 1.47V (standardowo około 1.12V), do tego temperatura na sekcji zasilania skacze do 95°C a nawet raz do 115°C.

Teraz na luzie sama sekcja zasilania ma temperaturę 80°C co też wcale nie jest mało. Wiecie może jakie chłodzenie zamontować na sekcję zasilania i czy w ogóle jest możliwość zamontowania chłodzenia?

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdyby to były normalne temperatury w granicach tolerancji dla sekcji to i tak przez to wentylator cpu wariuje do ponad 6000 RPM. Zagłusza nawet głośny wentylator pokojowy :D

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nie jest przypadkiem zawalony kurzem, syfem?

 

Zdejmij boczek i odpal gimpa a później dotknij radiatora paluchem ;) Jak będzie zimny a temp wskaże np. 90 to zmień pastę termoprzewodzącą.

 

Ogólnie chyba napięcia nie powinny skakać. Spróbuj w BIOSie ustawić wszędzie sztywne wartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bok obudowy jest zdjęty cały czas i komputer czyszczę zawsze na początku każdego miesiąca. Radiator jest zimny na procku ale to nie procesor ma wysoką temperaturę tylko sekcja zasilania.

Pomiar robiony przed chwilką:

CPU: 35-40°C

Wentylator CPU: 5532 RPM

Napięcie CPU: 1.47V

TMPIN2 (sekcja): 89°C

Pomiar zrobiony przy oglądaniu filmu na YT - 1080p - 3 minuty

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może podałem zbyt mało informacji:

Obudowa: iBOX FORNAX 5001

Grafika: Gigabyte GeForce GTS 450

Z tyłu obudowy mam jeden wentylator wypychający i na więcej nie ma miejsca. Obudowa musi być otwarta bo karta graficzna się zagotuje :)

Zrobiłem taki mały teścik. Przyłożyłem wentylator o średnicy niecałe 300mm do obudowy gdy na sekcji zasilania było 95°C i po dosłownie dziesięciu sekundach momentalnie temperatura spadła do 78°C. Teraz się zastanawiam czy nie byłoby lepiej zrobić jakiś mały stelaż z wąskich płaskowników na cztery wentylatory 120x120mm ułożone w kwadrat i czy to nie rozwiązałoby problemy z przepływem powietrza. Oczywiście dałbym jakąś gęstą siateczkę na stelaż aby nic się nie pchało do środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te obudowę sobie możesz.. ;)

Miałem praktycznie identyczną, bardzo szybko wyleciała na śmietnik - złom straszny. Nawet po "domowym" sposobie przerobienia w niej cyrkulacji powietrza było tragicznie.

 

Z tego co ja miałem z tego typu obudowami najlepiej będzie ją wyrzucić i kupić coś normalnego - np. SilentumPC Brutus 410.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla tego powoli zbieram się do zakupu czegoś takiego: http://allegro.pl/ob...2576806728.html

ewentualnie: http://allegro.pl/obudowa-aerocool-pgs-rs-9-devil-red-i2550619313.html

ale muszę poczekać jeszcze z kilka miesięcy na resztę części.

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Idź do lokalnego serwisu i popatrz na obudowy, luknij do środka, na obudowy, na wloty/wyloty powietrza, miejsca do montowania wentylatorów i policz dodatkowo

 

Na allegro trafisz znowu śmiecia i dupa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest zła, na pewno lepsza od tej co masz obecnie.

Niemniej rozważ czy na pewno chcesz mieć "taniego" aerocoola, potrafią one znacznie różnić się od konkurencji w takich pułapach cenowych niestety na ich niekorzyść.

 

//edit

@Kamikadze

W moim mieście nie znalazłem "serwisu", który nie posiadałby samego najgorszego chłamu ;) Jak się przeszedłem będąc zainteresowany kupnem części co tam ciekawego posiadają, po usłyszeniu całej listy sprzętu który mogą ściągnąć z hurtowni oraz wiedzy sprzedającego wychodziłem zawsze załamany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@Kamikadze

W moim mieście nie znalazłem "serwisu", który nie posiadałby samego najgorszego chłamu ;) Jak się przeszedłem będąc zainteresowany kupnem części co tam ciekawego posiadają, po usłyszeniu całej listy sprzętu który mogą ściągnąć z hurtowni oraz wiedzy sprzedającego wychodziłem zawsze załamany

 

Fakt... Praktycznie wszystkie serwisy i sklepy lokalne tak robią hehe ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tak jest u mnie. Znalazłem obudowy coolermastera tylko w jednym sklepie, tylko że ponad 50zł drożej niż z wysyłką kurierską z allegro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda wnętrze. Nie ma żadnego problemu z chłodzeniem procesora (zimny radiator), ani z kartą graficzną, która ma bardzo mało miejsca na ssanie powietrza. Tylko nie krytykujcie bałaganu w kablach, tam nie ma miejsca na lepsze rozmieszczenie, a i tak jest w miarę ok bo nic nie przeszkadza w dostępie coolerów do "czystego" powietrza.

post-10998-0-06437800-1345576205.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xtd

Które są nieopłacalne na chwile obecną, gdyż na rynku jest Brutus 310 i 410

 

Zaletą CM Elite jest troszkę grubsza blacha w stosunku do brutusów.

Edytowano przez xtd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, decyzja zapadła. Szukam obudowy do około 150-200zł z naciskiem na dolną granicę. Oczywiście poza dobrym obiegiem powietrza była możliwość zarządzania kablami za prawą ścianką obudowy, tak aby kable nie walały się po obudowie. Nie jest to konieczne ale miło by było gdyby taka opcja się znalazła.

 

Proszę o jak najszybsze propozycję bo chciałbym od razu ją zamówić aby do końca tygodnia doszła :)

 

@edit: z tą organizacją kabli chodziło o upchnięcie nieużywanych kabli za ścianką tak jak to można zrobić w obudowach cooler mastera.

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale ta obudowa nie ma możliwości zamontowania wentylatorów na lewej ściance. Czy to czasami nie będzie znacznie utrudniało chłodzenia karty i procesora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie wiem jak to wszystko będzie się sprawowało tylko martwię się o tą pechową sekcję zasilania, czy czasami znowu nie zacznie się przegrzewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może warto kupić kilka miedzianych małych radiatorków i przykleiść na tą sekcję po prostu... To jest koszt od 20 do 50zł, zależnie od jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Może warto kupić kilka miedzianych małych radiatorków i przykleiść na tą sekcję po prostu... To jest koszt od 20 do 50zł, zależnie od jakości.

 

A może lepiej radka z wentylatorem z jakieś starej grafiki co były w GF 2-4? ;)

 

Jak ma jakiegoś stariocia to nie musi kupować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę do tego użyć ze starych części to radiator na chipset ze starej płyty głównej tylko nawet jak go dopasuję do tego maleństwa to i tak nie mam jak go zamocować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem tą obudowę ze względu na boczne chłodzenie. Na początku zamontuję cztery wentylatory, po jednym z przodu i z tyłu i dwa na ściance bocznej.

 

Jest trochę lepiej. Wentyl od procka już nie wariuje ale temperatura dalej się trzyma około 70-90

post-10998-0-12116900-1345827518.jpg

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam ustawione wylot z tyłu a wlot z przodu i z boku przez co temperatury sporo spadły, ze 120 na 89 pod 100% obciążenia CPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×