Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
NoOffence

Serwer - GPU zamiast CPU

Polecane posty

Nie jestem specjalistom, ani nawet amatorem. Jednak, kiedy patrzę na cenę procesorów do serwerów, a wynosi ona 50 000zł (http://www.senetic.pl/product/597869-B21) zaczynam się zastanawiać.

 

Otóż... za 50 000zł dostajemy CPU, 4 rdzeniowe z 8 wątkami. No niby fajnie. Ale według specyfikacji technicznej Intela (http://download.intel.com/support/processors/xeon/sb/xeon_6500.pdf), maksymalna moc tego procesora to zaledwie 54 gigaflopsów na rdzeń (216 na cały procesor), nie żeby coś, ale ta wartość jest wręcz bezczelnie mała.

 

Radeon 5870, stara generacja, prądożerny, zapewnia 2,72 TERAflopsów (http://www.amd.com/us/press-releases/Pages/amd-press-release-2009sep22.aspx) czyli 10 razy tyle, co ten procesor za 50 000zł w cenie... ok. 1000zł.

 

Skoro już mamy 10 razy większą możliwość wydajnościową, używamy tylko 50-60% maksymalnej mocy i grafika pociągnie przez 3-5 lat, bez wyłączania (przypominam, że karty są robione właśnie pod gry - wysokie obciążenie) i nawet prądu tyle żreć nie będzie. Dodatkowo, procesory GPU to procesory strumieniowe, czyli wielowątkowe (http://www.trochetechniki.pl/Jak-dzialaja-najszybsze-karty-graficzne,t,1443.html - ciekawy artykuł) operacje nie są dla nich problemem, a nawet mogą wykonać zdecydowanie więcej operacji niż CPU.

 

A jednak CPU nie wychodzi z użycia, zarówno w komputerach domowych jak i serwerach. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego? Oraz, czy i jak można właśnie zastąpić CPU w serwerze (nie żeby coś, ale 4 Radeony/GeForcy spięte w CrossFire/SLI zapewniające 10 teraflopsów danych na jednej płycie serwerowej, jako chmura obronna przed systemowymi atakami DDoS brzmi więcej niż smacznie i dobry biznes można by było na tym rozkręcić za niewielkie pieniądze - wstępne obliczenia, 10k zł = płyta serwerowa 4 karty, 250GB SAS, 24GB Ramu i słabiutkie CPU).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Otóż... za 50 000zł dostajemy CPU, 4 rdzeniowe z 8 wątkami. No niby fajnie. Ale według specyfikacji technicznej Intela (http://download.inte...b/xeon_6500.pdf), maksymalna moc tego procesora to zaledwie 54 gigaflopsów na rdzeń (216 na cały procesor), nie żeby coś, ale ta wartość jest wręcz bezczelnie mała.

Wypadało by ze zrozumieniem przeczytać ofertówkę, którą się chce ośmieszyć.

Bo lekko ci nie pykło. To, do czego podesłałeś link, to zestaw CZTERECH PROCESORÓW (cztery fizyczne sztuki), gdzie każdy z nich ma sześć rdzeni/dwanaście wątków.

 

 

A głównym problemem systemów serwerowych nie są na chwilę obecną procesory/zdolność obliczeniowa, a bardziej wydajna obsługa i/o.

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje niedopatrzenie, emocjonalny wpływ ceny. Jednak nawet wprowadzając poprawki w obliczeniach, 4 x 6 x 54 = zaledwie 1.2 teraflopsa. Kwestia pozostaje otwarta, Radeon 5870 (jedno GPU - 1000zł) >moc obliczeniowa> Xenon E6540 (cztery CPU, 6 rdzeni, 12 wątków (chociaż w specyfikacji na podanej przeze mnie stronie jest podane 4/8) - 50 000zł).

 

EDIT:

Tak wiem, jednak ja skupiam się teraz na współczynniku opłacalności, czyli ceny. Wiadomo, jak masz kilka pierdyliardów dolarów to żaden botnet ci nie podskoczy, bo twoje CPU przekraczają kilkaset razy wydajność ludzkiego mózgu. Ale jeżeli nie masz tych pierdyliardów, to... jest to sprawa do zastanowienia ;]

Edytowano przez NoOffence (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz. Po grzyba w serwerze ci MOC OBLICZENIOWA?

Maszyny przeznaczone stricte dla obliczeń to zgadza się, wykorzystują wspomniane przez ciebie układy graficzne.

Ale one potrafią tylko liczyć. A tu jeszcze dochodzi obsługa urządzeń we/wy i to ona jest na chwilę obecną kluczowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A bierzesz w ogóle pod uwagę architekturę i "zadaniowość" poszczególnych chipów? Układy graficzne już parę ładnych lat temu wyprzedziły w "papierowych" statystykach CPU, a jednak jakoś żaden cwaniak nie wpadł na to, żeby w serwer wsadzić jakiegoś Radka czy Gieforsa ZAMIAST Xeona. Nie zastanowiło Cię dlaczego?

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajny wątek. Otóż GPU a CPU, różnią się wydajnością jeśli chodzi o równoległe obliczenia. I to jest zdecydowana przewaga GPU. W firmie mamy 6 jednostek Nvidia Tesla (seria S, 1U, external) opartych o procesory Fermi. Głównie wykorzystujemy tutaj technikę CUDA. Prosty przykład. Przemnóż dużą macierz przez drugą taką samą. Jak wiadomo, rozbija się to o wiele małych operacji. CPU padnie pod natłokiem jego "liniowości", zaś procesory GPU mają o wiele więcej rdzeni, przez co lepiej w takich przypadkach sobie radzą. Więc zastosowania GPU jest jak najbardziej stosowane, ale w innych dziedzinach.

Edytowano przez devilMedia.pl (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jednak jakoś żaden cwaniak nie wpadł na to, żeby w serwer wsadzić jakiegoś Radka czy Gieforsa ZAMIAST Xeona. Nie zastanowiło Cię dlaczego?

 

No właśnie mnie to do cholery zastanawia, dlatego założyłem ten pieprzony topic, więc może zamiast się czepiać samej tematyki, mnie i pierdyliarda innych rzeczy, to skupicie się na wytłumaczeniu mi DLACZEGO oraz odpowiecie na inne zadane w topicu pytania? Wielka klasa informatyków, rzygać się chce...

 

A tu jeszcze dochodzi obsługa urządzeń we/wy i to ona jest na chwilę obecną kluczowa.

 

Tak, ale we/wy ci są potrzebne tylko przy centrach danych i komunikacji poszczególnych serwerów. Mi chodzi o zastosowania podobne, jak w e24cloud.com . Poza tym, z tego co dowiadywałem się niezależnie, GPU można na siłę wykorzystać do wszelkich obliczeń, tylko po prostu w pewnych sytuacjach CPU uzyskuje większą wydajność. Jak już mówiłem, nie znam się na tym i chce, żeby mi to ktoś wytłumaczył...

 

Więc zastosowania GPU jest jak najbardziej stosowane, ale w innych dziedzinach.

 

Dziękuję za jedną, normalną odpowiedź. Właśnie interesują mnie te dziedziny, do których można zastosować karty grafiki oraz wytłumaczenie, czemu nie można wszystkich obliczeń przerzucić na GPU. Jak już mówiłem jestem zielony w tych sprawach.

Edytowano przez NoOffence (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skupicie się na wytłumaczeniu mi DLACZEGO oraz odpowiecie na inne zadane w topicu pytania

No i cały czas trajkoczesz o tych obliczeniach. Ale powiedz, jak to twoje tylko-liczące GPU dogada się z kartą sieciową? Jak z kontrolerem pamięci masowej, co by gdzieś zassać dane do obliczeń, ewentualnie zapisać ich wyniki?

Właśnie TO jest ta przyczyna, ale jakoś w swojej mózgownicy nie potrafisz tego zakodować i twierdzisz, że odpowiedzi na to ci pokazujące to są nienormalne. No ale nie podoba ci się, to idź sobie żygać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CPU obsłuży Ci cały komputer, czyli dogada się z pamięcią, pomoże przy komunikacji user<->internet, rozdzieli zadania. GPU tylko liczy. Dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli. Nie potrafi odwołać się tak szybko do RAMu, bo CPU ma FSB, a grafika leci przez PCI, potem (chyba) przez mostek i dopiero pamięć. GPU nie ma L1 i L2, CPU ma.

 

GPU możesz wykorzystać do grafiki, do liczenia dużej ilości danych, szczególnie małych, do hasowania (i tworzenia tablic tęczowych). CPU możesz wykorzystać do tego samego co GPU + obsługa wszystkich urządzeń w komputerze/serwerze, wykonywanie bardziej skomplikowanych operacji, szybka komunikacja z pamięcią.

 

To tak bardzo ogólnie i pobieżnie.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli. Nie potrafi odwołać się tak szybko do RAMu, "

 

GPU ma własny RAM przecież i to ok. 2GB, o przepustowości znacznie większej niż DDR 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie odróżniasz CPU od GPU, nie odróżniasz pamięci stosowanych w kartach graficznych (GDDR) od pamięci RAM. Mam nadzieję, że odróżniasz choć płytę główną od płyty DVD.

 

Jeśli potrzebujesz aż tak wielkiej mocy obliczeniowej, że nie wystarczają Ci CPU, to Michał podał Ci przykład zabawki, która zaspokoi twoje potrzeby. Tyle, że takie rzeczy wiele z HOSTINGIEM wspólnego nie mają, są to specyficzne rozwiązania budowane zazwyczaj pod konkretne potrzeby konkretnego klienta. Jestem przekonany, że jeśli złożysz zamówienie na opracowanie specyfikacji i wycenę, to kilka osób z tego forum przedstawi Ci oferty. Wiem z doświadczenia, że są tutaj bardzo dobrzy fachowcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×