Skocz do zawartości
darein

Spadająca wydajność serwera?

Polecane posty

Witam,

 

zauważyłem, że na serwerze którym trzymam serwis z obrazkami (typu kwejk) stopniowo i szybko spada wydajność. mianowicie przy szczytach ruchu ~ 100 000 UU / dzień serwer dawał radę z około 1000 osób online. Teraz, pare dni później, gdy jest zaledwie 600 serwer pracuje na 100% i zamula przez co blokuje przyrost użytkowników.

 

Czym taka sytuacja może być spowodowana jeśli nie zmieniałem nic w konfiguracji, skrypcie (ba, nawet go odchudziłem i żadnej poprawy) ?

 

Jedynie co rośnie i to znacznie to rekordy w bazie danych, ale czy to może mieć aż taki drastyczny wpływ na wydajność?

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc. Zgadzam się na otrzymywanie różnych ofert.

Edytowano przez darein (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dyski pewnie. Przerzuć bazy na SSD jak masz taką możliwość, dorzuć coś na styl Varnisha do cachowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli najlepiej kupić osobnego dedyka z SSD na same bazy? bo raczej do tego serwera, który aktualnie używam (kimsufi) nie ma możliwości. Czy pańska firma zajmuje się usługami typu wdrożenie tego Varnisha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Firma Miłosza wszystko Ci zrobi, serdecznie polecam smile.png

 

A wracając do pytania: tak, rosnąca baza potrafi zabić każdego dedyka, a już w szczególności budżetówki typu kimsyfy.

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba sprawdzić co dokładnie go zabija. Ale jak to kimsuf, to pewnie zaczyna się od dysku. Zacznij już robić backupy jak jeszcze nie masz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Firma Miłosza wszystko Ci zrobi, serdecznie polecam smile.png

 

A czy tobie coś zrobiła? Jeśli tak, pochwal się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę się chwalić co, gdzie i za ile, niech to pozostanie "tajemnicą handlową" :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej lizaniem dupy ;) tak to wygląda, bez urazy dla firmy Miłosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przystopujcie trochę ;)

 

Jest jeszcze sporo firm, które mogą mu skonfigurować co chce, wdrożyć varnisha itp. Sam mogę zaineresowanym podać kilka kontaktów.

Tym, bez jaj, nikomu nie płace za polecanie mojej firmy, wystawianie opinii, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli to linuks to zainteresuj się iotop np ;) sprawdź sobie w nim jak dysk działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@tym: gdyby nie fakt, że rodzice starali się wychować mnie na w miarę kulturalnego człowieka i dodatkowo to forum odwiedzane jest przez nieletnich, to powiedziałbym co możesz zrobić z tego typu opiniami. Ze względu jednak na powyższe zachowam to dla siebie, jednak proszę Ci na przyszłość, żebyś zastanowił się jak i do kogo się zwracasz. Z kolegami przy trzepaku takie teksty, nie do mnie, bo za stary jestem, żeby na to pozwalać.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TYM Twoja opinia nic nie wnosi i psuje jakość tego forum. Obiektywnie mogę powiedzieć, iż widzę dużo pozytywnych opinii o firmie P. Miłosza... reprezentuję firmę konkurencyjną więc tymbardziej nikt mi za to nie płaci i nie ma to nic wspólnego z lizaniem... klient i tak wybierze najkorzystniejszą ofertę. Denerwuje mnie tylko jak widzę tak niskich lotów wypowiedzi.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, zrobiłem prawie tak jak mi panowie poleciliście. Kupiłem serwer z dyskami SSD oraz łączem 1Gbps (http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/eg_ssd.xml), z tym że nie postawiłem tam samej bazy ale przeniosłem cały serwis, ponieważ pomyślałem że biorąc lepszy serwer z dyskiem ssd (niż np. ten http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/superplan_ssd.xml) poradzi sobie z serwisem jeden serwer bez konieczności wynajmowania dwóch jednocześnie.

 

Jeszcze hosty się wszystkie nie zaktualizowały więc na razie używane są dwa serwery i powiem tak... 950+ online i serwer działa na 99%... z tym że ruch jest rozłożony na dwie jednostki, a drugi serwer działa na 70% więc praktycznie żadnej poprawy co jest dla mnie wielkim zdziwieniem.

 

Być może to zła konfiguracja direct admin, sam nie wiem. Spodziewałem się lepszych rezultatów (bo i parametry serwera są znacznie lepsze niż starego kimsufi), chociaż ciężko powiedzieć ile wytrzyma, kiedy dnsy się poaktualizują i będzie obsługiwał samodzielnie 100% ruchu.

 

Dlatego jestem zainteresowany jakąś profesjonalną pomocą w zakresie:

 

- znalezieniem przyczyny i konfiguracji nowego serwera, pod względem wydajności (tak żeby było dobrze ;)

- prostym skryptem cyklicznie robiącym backup na dodatkowy dysk OVH (plików i bazy)

- być może wdrożenie Varnisha o czym wspomniał Pan Miłosz, jeśli to w czymś pomoże

- opcjonalnie skrypt, który usunie wszystkie nieużywane obrazki z katalogów (te które nie widnieją w bazie danych)

 

jeśli ktoś może się podjąć wykonania tych czynności, to bardzo proszę o wysłanie ceny za usługę na prywatną wiadomość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak jak podejrzewałem, to jednak wielkość bazy. dla testu usunąłem 260 000 użytkowników i śmiga. pewnie baza jest źle skonstruowana i nie jest zoptymalizowana. ale nie mam pojęcia jak to zrobić

 

jak by co moje oferta jest nadal aktualna odnośnie naprawienia tego. po usunięciu wszystkich użytkowników spadło zużycie procesora przy 1000 online z 100% do 3%. więc spoko.

Edytowano przez darein (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Od wszystkich problemów znajdziesz tutaj ludzi, lecz twój portfel będzie robił się coraz bardziej skromny hehe :)

 

 

Znajdź kogoś od optymalizacji baz danych / skryptu oraz od optymalizacji konfiguracji serwera - zobaczysz że będzie mógł serwer dawać 20% swoich zasobów na Twoje forum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak jak podejrzewałem, to jednak wielkość bazy. dla testu usunąłem 260 000 użytkowników i śmiga. pewnie baza jest źle skonstruowana i nie jest zoptymalizowana. ale nie mam pojęcia jak to zrobić

 

W sumie zależy jaka baza. Jak MySQL to oczywiście optymalizować należy (dużo można zrobić), ale też jak mówimy o bazach z ćwierć miliona rekordów, (te które wyrzuciłeś) to pytanie ile rekordów mają tabele ... bo jak mają ponad 10mln (w pojedynczej tabeli) to z mojego doświadczenia będzie mulić niezależnie co wyrzeźbisz. Oczywiście kwestia indeksów itd, ale cudów nie zdziałasz. Trzeba będzie myśleć o migracji na dobrze skonfigurowanego postgresa ...

 

Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×