Skocz do zawartości
FilipS

Ograniczenie dostępu do CPU, CloudLinux lub jakaś alternatywa.

Polecane posty

Witam,

potrzebuję do swojego serwera narzędzie, które umożliwi mi % limitowanie dostępu do CPU. Zastanawiam się nad instalacją CloudLinuxa i w związku z tym chciałbym uzyskać jakieś opinie na jego temat od obecnych użytkowników.

 

Jeżeli istnieje jakaś darmowa lub inna płatna alternatywa umożliwiająca ograniczenie dostępu do CPU to również proszę o podanie nazw.

 

Mój serwer stoi na CentOS i ma zainstalowany cPanel, na forum cPanel wszędzie w odpowiedziach na moje pytanie jest wstawiana odpowiedź "CloudLinux".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla konkretnego usera czy procesu? Nie wystarczyłoby Ci limitowanie czasu procesora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CPU limit było by dobrym rozwiązaniem, ale zależy mi na ograniczeniu wszystkich procesów danego użytkownika np. do 30%. Tak, żeby łączne obciążenie wszystkich procesów użytkownika user1 nie przekraczało tego limitu. Ograniczenie dotyczy tylko jednego użytkownika.

 

Z tego co zdążyłem przeczytać to CPU limit może ograniczyć dostęp tylko do procesu, a jeśli user1 będzie miał 20 procesów po 30% każdy? Czy jest tam może możliwość ograniczenia dostępu dla całego konta danego użytkownika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z limits.conf próbowałem, jedna nie można tam ograniczyć procentowo dostępu do cpu dla użytkownika. Mam użytkownika który ma ok 10 - 20 wejść na stronę na sek. to tworzy mi ok 20 procesów po 50% - 70% wykonują się one ok 3 sek. każdy i korkują mi serwer, nie mogę sobie z nim poradzić.

 

Czy macie może jakieś inne pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedys sie przygladalem CloudLinuxowi, ale jakos sie nie przelamalem. Czy ktos z Was uzywa tej dystrybucji? Czy warto sie nia zainteresowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nrm czy instalowałeś może CloudLinuxa dla istniejącego serwera ze skonfigurowanym cpanelem i stronami użytkowników? Jeśli tak to czy wystąpiły jakieś komplikacje, problemy podczas instalacji? Zastanawiam się nad zakupieniem licencji, ale nie wiem czy lepiej postawić serwer od nowa z tą modyfikacją czy próbować zainstalować do istniejącej konfiguracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z limits.conf próbowałem, jedna nie można tam ograniczyć procentowo dostępu do cpu dla użytkownika. Mam użytkownika który ma ok 10 - 20 wejść na stronę na sek. to tworzy mi ok 20 procesów po 50% - 70% wykonują się one ok 3 sek. każdy i korkują mi serwer, nie mogę sobie z nim poradzić.

 

Czy macie może jakieś inne pomysły?

 

cgroups.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

FilipS, możesz na działającym systemie zainstalować CL i nic sie nie stanie. Ot wymiana kilku paczek i kernela. Reboot i masz działającego CL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze ktos uzywa. Mozecie powiedziec cos na temat jego zalet? Czy naprawde tak fajnie izoluje klientow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako gotowe rozwiązanie out-of-the-box sprawdza się bardzo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Nie, nie używam cPanela. CL to ich kernel + dodatkowy soft więc dużo do podmiany nie ma. Jedyny "problem" jaki miałem to niezorientowanie się, że z gruba szedł inny kernel ;)

 

Co do zalet: nie jest to remedium na wszystkie bolączki, jest jeszcze sporo problemów (sporo związanych z DA ale skoro jesteś cPanelowcem to Ciebie to "rybka") ale soft rozwija się niezwykle intensywnie, podejrzewam, że za jakiś czas stanie się standardem w naszej branży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tak zachwalascie to moze pozegnam CentOS-a na rzecz CL. Ale to przy kolejnej migracji, bo tak na zywca mimo, ze to niby taki pikus to bym sie nie odwazyl zrobic upgrade'u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie? Doinstalowanie kilku paczek, zamiana kolejnych kilku, nowy kernel, reboot i działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To juz predzej polece dd-kiem calosc na drugi serwer i tam wykonam test. Nauczylem sie po paru wpadkach, ze na produkcyjnej maszynie sie nic nie zmienia. Mozna testowac na klonie, ale na zywca to mozna wykonac sobie strzal w stope.

 

Tylko wada tego rozwiazania jest taka, ze trzeba jeszcze miec drugi serwer o zblizonym konfigu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Tu akurat się zgadzam z Mariuszem ;) Też czekałem na nowy sprzęt bo za dużo już w życiu przeżyłem aby ładować się z takimi zmianami na produkcji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cpulimit zabija procesy gdy te przekroczą ustalone zużucie cpu.

Technologia lve w Cloudlinux nie pozwala procesom przekroczyć granicy zużycia cpu bez zabijania ich- nieporównywalnie lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Cpulimit zabija procesy gdy te przekroczą ustalone zużucie cpu.

Technologia lve w Cloudlinux nie pozwala procesom przekroczyć granicy zużycia cpu bez zabijania ich- nieporównywalnie lepsze.

 

LVE ma identyczne mozliwosci jezeli chodzi o zarzadzanie zasobami co CGROUPS - zreszta jest o niego oparte. Zaleta jest to ze do cgroups sam musisz poprzydzielac "recznie" (lub napisac sobie swojego managera) procesy, potworzyc odpowiednie reguly etc, a CL ze swoim LVE i dodatkami do m.in. cpanel / DA i innych robi to praktycznie za Ciebie :) Da sie jednak osiagnac dokladnie to samo co daje CL open-source'owymi sposobami - moze z kilkoma malymi autorskimi patchami tu i owdzie :)

 

Idea CL bardzo mi sie podoba. Nie podoba mi sie w nim jednak zamkniety kod, ograniczone (w stosunku do cgroups!) mozliwosci i rozwiazania ktore TRZEBA w nim stosowac zeby wszystko dzialalo po ich mysli :)

 

Ale wiadomo jakie ja mam zdanie o tego typu projektach - m.in. dlatego rozwijamy od parunastu lat swoj panel, a nie korzystamy z "gotowcow", bo z nimi zawsze sa zwiazane roznego typu ograniczenia i schematy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cpulimit zabija procesy gdy te przekroczą ustalone zużucie cpu.

Od kiedy? cpulimit jedynie próbuje spowalniać procesy poprzez posixowe sygnały...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×