Skocz do zawartości
filip955

Nieletni z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych a sąd

Polecane posty

Witam, mam pytanie, czy jako nieletni (kilka miesięcy do 18) mogę sam występować w sądzie oraz wyprowadzać kontrargumenty? Chodzi dokładniej o sprawę umowy na odległość, sprzedaż przez internet, gdzie kupujący upiera się, że w przypadku reklamacji (przedmiot różni się od opisanego) to sprzedający musi najpierw oddać pieniądze co jest bujdą, co reguluje prawo oraz rzecznik praw konsumentów dlatego nie widzę innej możliwości jak spotkanie się na drodze sądowej, gdzie kupujący jest oskarżycielem, ponieważ w sprawie w której mam rację nie widzę sensu ustępowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś niepełnoletni musisz mieć osobe która cię reprezentuje ale oczywiście za zgoda sądu twoje zeznania mogą być dopuszczone.

Teraz pytanie jak to sprawa bo to też ważne czy toczy się jako powództwo cywilne czy sprawa karna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako sprawa karna, czyli za odpowiednim przyzwoleniem o które już się będę dowiadywał w sądzie mogę reprezentować? Oraz czy z automatu jest dawany obrońca z urzędu, czy lepiej kogoś z kancelarii? Oraz pytanie, rachunki czy faktury zbierać za przyjazdy do sądu? Bo zapewne sprawa będzie się toczyła u wnosiciela oskarżenia lub gdzieś w połowie dystansu? Bo jak dobrze się orientuję, to w przypadku wygranej sprawy to przegrany opłaca opłaty sądowe a czy mój transport, noclegi także?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, czy jako nieletni (kilka miesięcy do 18) mogę sam występować w sądzie oraz wyprowadzać kontrargumenty? Chodzi dokładniej o sprawę umowy na odległość, sprzedaż przez internet, gdzie kupujący upiera się, że w przypadku reklamacji (przedmiot różni się od opisanego) to sprzedający musi najpierw oddać pieniądze co jest bujdą, co reguluje prawo oraz rzecznik praw konsumentów dlatego nie widzę innej możliwości jak spotkanie się na drodze sądowej, gdzie kupujący jest oskarżycielem, ponieważ w sprawie w której mam rację nie widzę sensu ustępowania.

 

Niech on sam wystąpi do sądu, jeśli jest to coś niedrogiego to skończy się na grożeniu na cioci sędzinie i szwagrowi w prokuraturze :) Sam nie masz podstaw, aby sprawę zakładać.

Jak wyśle reklamację to wtedy ją rozpatrz negatywnie lub pozytywnie. Nie odbieraj paczek pobraniowych. Listy wysyłaj poleconym ze zwrotką jak coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak, w takim wypadku będziesz traktowany jako młodociany czyli osoba pow 17 lat a nie ukończyła 18 roku.

Sprawa będzie toczyła się tam gdzie wniesiono powództwo .

Na pewno powołają biegłego sadowego aby stwierdzić czy dany przedmiot ( usługa ) miała miejsce i ocenę do stanu faktycznego przedmiotu wnoszonego przez strony ( np czy karta graficzna xxx jest warta 100 zł czy 1000 zł ).

Jeżeli się sprawa toczy jak już powiadasz jako oskarżony przysługuje ci obrońca z urzędu ( na twój wniosek ) a jeżeli jesteś niepełnoletni automatycznie. Papuga to koszt od 1500 zł w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, mistrzunio chce żeby wysłał za pobraniem, zasypałem artykułami z ustaw z uwzględnieniem poprawek no i notabene nieznajomość prawa nie zwalnia z sankcjonowania jego. Po prostu najpierw pójdzie na policję, zawiadomienie o przestępstwie, później zawiadomienie zapewne dostanę a jako, że to sprawa nietania to myślę, że przemyśli kilka razy nim pójdzie.

rzecznik praw konsumenta jasno określił:

Jeśli jest to reklamacja (w tym ze względu na niezgodność z umową - np rysa), to klient najpierw musi towar dostarczyć do sprzedawcy i dopiero jeśli reklamacja zostanie uznana za zasadną następuje zwrot pieniędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka policja? Oni nic do tego nie mają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla porządku:

 

1. Panowie, jaka sprawa karna? Nic nie napisał, że planuje kupującemu zrobić krzywdę. Jeśli planuje to uprzedzam, że od ukończenia 17 r.ż. odpowiada karnie jak pełnoletni ;-).

2. Co do składania pozwu przez osobę małoletnią to nie czuję się dość biegły, aby stwierdzić to z całą pewnością, ale złożenie pozwu cywilnego raczej przekracza zwykłe czynności, które może realizować małoletni między 13 a 18 r.ż. Także pozew cywilny raczej przez rodzica jako opiekuna ustawowego. W razie potrzeby polecam konsultację z prawnikiem lub na forum prawnym.

3. Jesteś nieprecyzyjny - reklamacja? Z jakiego tytułu. Napisz to będzie można napisać coś więcej o samej procedurze. Bo tak naprawdę póki co to nie Ty masz po co składać pozew, ponieważ to kupujący ma roszczenie.

4. Jak wnioskuję nie prowadzisz działalności gospodarczej, a sprzedaż była "prywatnie" ?

5. Czy sprzedaż była przez Allegro? (nie ma dużego znaczenia dla czynności prawnej, ale dla celów dowodowych warto wymieniać korespondencję przez ich system powiadomień).

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×