Skocz do zawartości
Igorek

Umowa o dzieło a niepełnoletność

Polecane posty

Mam pytanie. Jestem osobą, której troszkę brakuje do 18 lat. Interesuję i zajmuje się tworzeniem nie za dużych i jakoś super profesjonalnych stron www oraz kilkoma innymi rzeczami ale to nie jest ważne. Czy mógł by ktoś mi wytłumaczyć oraz powiedzieć na kilka pytań w tej sprawie.

 

1. Tworzę stronę dla klienta za kwotę 300 zł. Rozumie, że w przypadku spisania umowy i dzieło odprowadzę 19% podatku, czyli 57 zł Zgadza się?

 

2. Tworzę stronę oraz świadczę usługę hostingową dla klienta, przez najbliższy rok, za łączną kwotę 400 zł. W tym wypadku nic się nie zmienia i odprowadzam 19% podatku, czyli 76 zł.

 

3. Pamiętając, że nie mam 18 lat a mam skończone już 16 lat, to nie potrzebuję zgody rodzica bądź prawnego opiekuna o zgodę na podjęcie się takiej pracy/zlecenia. Zgadza się?

 

Podpisanie umowy cywilnoprawnej w takim przypadku nie wymaga zgody przedstawiciela ustawowego ( rodzica ) lub opiekuna. Zgoda rodziców jest potrzebna gdy młodociany nie ukończył jeszcze 16 lat. Gdy ukończył 16 lat można go zatrudnić na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Umowę podpisuje się z młodocianym. Jeżeli taka osoba nie posiada NIP-u to wystąpić o niego do Urzędu skarbowego może zarówno pracodawca jak i rodzic młodocianego. Zarówno w przypadku umowy o dzieło jak i zlecenia nie zgłaszamy takiej osoby do ubezpieczeń, ponieważ od umów o dzieło nie odprowadza się w ogóle składek( z wyjątkiem własnego pracownika ), a w przypadku umowy zlecenia z uczniem czy studentem do 26 roku życia też nie odprowadza się składek. W jednym i drugim przypadku od zawartej umowy cywilnoprawnej należy odprowadzić tylko podatek.

Ale taka osoba ponieważ jest niepełnoletnia powinna mieć badania lekarskie i szkolenia bhp. Powinna też posiadać aktualną legitymację szkolną albo studencką.

 

4. Jeśli nie posiadam NIP-u to pracodawca powinien o niego wystąpić (jest wygodniej) bądź też mój prawny opiekun. Czy zgadza się?

 

5. Czy mógł bym prosić o wzór takowej umowy dla nieletniego, chyba że wzór zamieszczony w linku jest wzorem prawidłowym i nie musi być jakiś specjalny

www.federacja-konsumentow.org.pl/wzory/13.doc

 

6. Jeśli za każde zlecenie zostanie odprowadzony przez pracodawce podatek to na początku kolejnego roku składam rozliczenie do US z zawartymi wszystkimi zarobkami. Zgadza się?

 

7. Czy mam możliwość uzyskania jakiegoś zwrotu podatku np. Za zakupienie licencji na jakiś program, serwer bądź innego typu rzeczy artykuły.

 

8. Jaka kwota jest wolna od podatku, po przekroczeniu której nie dostanę żadnego zwrotu?

 

9. Czy coś jeszcze powinienem wiedzieć o takiej umowie?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli działalność będziesz prowadził w sposób ciągły oraz zorganizowany (np. hosting) , powinieneś zarejestrować Działalność Gospodarczą.. co w Twoim przypadku nie jest możliwe. Aby zarejestrować DG musisz mieć pełną zdolność prawna, czyli musisz być osoba pełnoletnia, są co prawda wyjątki, ale to takie sprawy jak przykładowo ślub cywilny, gdzie sąd przyznaje Ci pełną zdolność pomimo, że nie jesteś pełnoletni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale numer podatkowy jest mi chyba potrzebny czyli ten NIP, bo pesel to ja znam na pamięć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mSurf.eu

Od 1 Stycznia nie trzeba dla osób fizycznych :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok a mógł byś odpowiedzieć na wszystkie pytania od góry i dodać jeśli coś powinienem wiedzieć a nie zadałem tego i możliwe, że tego nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×