Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
voyager

Własny VPS - od systemu po zabezpieczenia

Polecane posty

Witam,

 

Nie wiem czy ten dział jest właściwy - jeśli nie proszę o przeniesienie i informację na PW.

 

Chciałbym zacząć przygodę z własnym VPS i w związku z tym mam duży mętlik w głowie - chciałbym się dowiedzieć czy znacie jakieś wprowadzenia w tematykę własnego VPS czy ogólnie ma ma tutaj dużej filozofii? Chodzi mi o proces instalacji systemu a skończywszy na konfiguracji bezpieczeństwa tak aby złe istoty nam nie rozwaliły serwera ;) Prosiłbym tutaj głownie o wypowiedz administratorów którzy maja jakieś doświadczenie w prowadzeniu własnych serwerów i jakie rady dają dla początkowych użytkowników którzy chcą sie wdrożyć w tematykę.

 

Myślę ze zrozumieliście o co chodzi, liczę na odpowiedzi bo myślę, ze wiele osób zadaje sobie podobne pytania i o konkretne odpowiedzi trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się virtualbox lub vmware player , Pozwalają na stworzenie wirtualnej maszyny, zarządzanie jest bardzo proste.(6latek poradził sobie z postawieniem maszyny i instalacją systemu). A można powiedzieć ze na dobry początek dużo się nauczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, to wiem. Bawiłem się tak LAMP'em. Mi chodzi bardziej o takie przygotowanie systemu do wystawienia na świat z działającym softem (np forum, jakiś cms typu joomla!). Jak wy zaczynaliście (admini)?

Edytowano przez voyager (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz opierać się na systemach z rodziny Linux, dobrym krokiem byłoby przewertowanie podstawowych manów aplikacji, tutoriali oraz dokumentacji. Najlepiej jednej dystrybucji, od siebie polecę Ci Debiana. Jeżeli myślisz że da się ogarnąć Linuxa tak szybko ja windowsa, no to niestety się mylisz. Podstawy dużo czasu Ci nie zajmą i będziesz mógł z nimi zainstalować potrzebne aplikacje do np. postawienia serwera www. Inną bajką jest potem poprawna konfiguracja, optymalizacja oraz zabezpieczenia tego jak i całego systemu. Tu już potrzeba większej wiedzy, przeważnie kilkuletniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Windowsem to inna bajka, rodzina System Center wcale banalna nie jest.

 

Własnie o tym wiem ze sama instalacja nie wystarczy, kwestia bezpieczeństwa jest dla mnie bardzo ważna stad tez pytania o początki was jako administratorów - jakieś ścieżki nauki, ukierunkowania itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, poczytaj o jailach/chroot, grsec (lub inne patche na jądro), iptables, CSF, chmody, ograniczanie powłok, no jest tego trochę. Na pewno wśród tego wszystkiego wynajdziesz tylko to co u Ciebie będzie najpotrzebniejsze.

 

Jeżeli nie znasz żadnego administratora ( a wnioskuje że nie , skoro pytasz się o to na forum ) to istną skarbnicą wiedzy będzie dla ciebie poczciwy google. Wbrew pozorom tam naprawdę jest prawie wszystko. Jedyna bramą oddzielającą ciebie od jego wiedzy jest użycie odpowiedniej frazy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od postawienia serwera w piwnicy na pentium II, wtedy nie było takich wynalazków jak wirtualizacja. Dużo się nauczyłem w ten sposób. Podstawa do czytać i ćwiczyć bo żaden poradnik nie zastąpi Ci doświadczenia. Na początek wybierz system na którym chcesz pracować. Poczytaj o jego cechach, zaletach, zarządzaniu pakietami i wtedy zacznij ćwiczyć, postaw jakiś LAMP, na nim jakiegoś wordpressa czy tam phpbb i na bank wyjdziesz z tego bogatszy o doświadczenie smile.png

 

Ja polecam system CentOS, ostatnio reaktywowałem swoją stronę z poradnikami dla tego systemu, chcesz to poczytaj i zobacz czy będziesz w stanie to ogarnać. Adres w stopce. Dużo poradnikow też jest na howtoforge.com.

Edytowano przez Grz3chu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio dużo ksiazek przerzucam

Odnosnie zabezpieczenia do windy - windows server 2008 - security

 

Ostatnio dorwałem książkę: "Apache: Zabezpieczenia aplikacji i serwerów www" - ciekawa lektura.

 

Jeśli natomiast wiedza z sieci to jak już pisali - dokumentacje, fora dystrybucji no i blogi.

 

Mam mieszane uczucia odnośnie gotowych poradników (konfiguracja vps w 2 godziny) , bo zazwyczaj stawianie polega na kopiuj-wklej, ale jak tylko coś zacznie się sypać to przeważnie nie wiedzą gdzie szukać problemu, bo wszystko robili z jednego tutka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszane uczucia odnośnie gotowych poradników (konfiguracja vps w 2 godziny) , bo zazwyczaj stawianie polega na kopiuj-wklej, ale jak tylko coś zacznie się sypać to przeważnie nie wiedzą gdzie szukać problemu, bo wszystko robili z jednego tutka

 

O i to jest też dobry trop, jak się robi coś z tutka to najlepiej go analizować i zadawać sobie pytanie jak to działa i dlaczego właśnie to trzeba skopiować. Same klepanie jest faktycznie bez sensu. Ogólnie trzeba być ciekawym jak to wszystko działa tongue.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marek, odnośnie Windowsa i jego zabezpieczeń etc to Microsoft ma MVA (Microsoft Virtual Academy) na której jest bardzo dużo cennej wiedzy, na virtualstudy.pl jest dużo publikacji wideo naszej rodaczki Joanny Rutkowskiej (specjalista d/s bezpieczeństwa) i kwestia zabezpieczeń jest przemaglowana i o ile z Windowsem problemu nie mam (bo na technecie etc MS i nie tylko jest to wszystko zebrane w przejrzysty dla mnie sposób i jest opisane bardzo dokładnie - w końcu to producent więc wie ocb) o tyle o Linuksie nie znalazłem takiej strony jak virtualstudy.pl czy technetu MS'owego.

 

Poprzeglądam te fora i blogi, stworze sobie dane założenia i będę szedł w kierunku żeby sobie taki virtualny serwer postawić ;)

 

zadawać sobie pytanie jak to działa i dlaczego

Własnie sobie to zadaje i chciałbym kiedyś zobaczyć powiedzmy jak to wszystko wygląda z oczu administratora dużej infrastruktury np taki Hetzner czy OVH ;) takie małe marzenie.. tona sprzętu, kabli, jakieś magiczne komendy w terminalach..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×