Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
europrezes

Domeny .eu - czy tak można?

Polecane posty

Witam

 

Czy jeśli chcę zastrzec trzyliterową domenę w .eu, to czy muszę mieć jakieś specjalne dokumenty by mieć do tego prawo?

Nie chcę z wiadomych względów zdradzać jej nazwy, ale nie jest to żaden skrót mojej firmy, ani innej firmy (chyba że nie znam takowej).

 

Załóżmy, że jest to "one.eu". Czy wówczas mam prawo zastrzec taką domenę, gdyż np. uważam, że słowo "one" to w angielskim słowo powszechne, lub w polskim "one" jako "te kobiety" jest również słowem powszechnym? Czy jeśli okaże się że istnieje jakaś firma o nazwie "one" to czy mogą mi odebrać domenę?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orientuje (jak pisze glupoty to mnie poprawcie) do konca Sunrise (jakos poczatek kwietnia) nie mozesz zarejestrowac tej domeny. Pozniej wszystko dziala na zasadzie 'kto pierwszy ten lepszy' i juz ci jej odebrac nie beda mogli (przynajmniej nie one.eu :( )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co wiem, w drugim okresie można rezerwować nazwy dzieł sztuki itp. Czy w takim razie, jeśli jestem autorem rysunku, który zatytuuję "One", pójdę do notariusza i ten podpisze mi, że faktycznie jestem autorem i właścicielem rysunku (zwykła pomalowana kartka papieru) o specyficznej nazwie "one", to czy będę to mógł zarejestrować w myśl zasady rejestracji nazw dzieł sztuki w II okresie SP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafie ci odpowiedziec na to pytanie.

Moze tu cos znajdziesz: www.centrumeu.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy mogę zarejestrować domenę z tytułu, że jest to moje nazwisko? np. kowalski.eu? (tylko dlatego, że mam tak na nazwisko)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, kiedys wydawalo mi sie, ze tak (jeszcze zanim zaczela sie pre-rejestracja) jednak gdy chcialem zarejestrowac nazwisko.eu nie znalazlem informacji nt. takiej mozliwosci, takze chyba z tego zrezygnowali. Jezeli jednak ktos ma jakies informacje na ten temat byloby bardzo fajnie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok dzięki, może ktoś się jeszcze wypowie w tej sprawie? Będę wdzięczny.

 

Rejestracja domeny w oparciu o tytul dziela artystycznego lub nazwisko nie jest wbrew pozorom taka prosta. Zgodnie z zasadami Sunrise http://www.eurid.eu/en/shared/documents/fi...se_rules_pl.pdf

czesc 18.2 tytul musi byc CHARAKTERYSTYCZNY, a Ty musisz udowodnic, ze dzielo zostalo opublikowane zgodnie z prawem i jestes jego wlascicielem. Poniewaz nie podales nazwy domeny - odpowiedz sobie na pytanie, czy spelniasz te warunki i czy wynajety przez Ciebie prawnik (ktory musi przygotowac dokumentacje) podpisze takie oswiadczenie.

 

Co do nazwisk mozliwe sa dwie sytuacje:

- nazwisko stanowi nazwe firmy - czesc 17.1, tu dokumentacje stanowi wyciag z KRS, z rejestru dzialalnosci gospodarczej - ale uwaga na czesc 19 (w nazwie firmy musi wystepowac tylko nazwisko i nic poza tym - odrzucic mozna wylacznie typ dzialalnosci i znaki nie wystepujace w systemie DNS),

- nazwisko jako nazwisko ;-) - czesc 12, czyli znowu oswiadczenie prawnika, ktory stworzy konstrukcje prawna stwierdzajaca, ze w Polsce nazwisko jest chronione np. w oparciu o dobra osobiste czy wyrok sadu.

 

EURid postapil bardzo sprytnie, poniewaz zdefiniowal reguly Sunrise2 w taki sposob, aby mozliwe duzo rzeczy mozna bylo zglosic, ale z koniecznoscia udowodnienia (wlasnie na zasadzie oswiadczen), ze takie prawo istnienie. Jednoczesnie zakres materialow zrodlowych do takiego oswiadczenia jest tak szeroki (obowiazujace prawo, wyroki sadu, prace naukowe), ze pole do popisu dla lawyerow zorientowanych w temacie jest ogromne.

 

Teoretycznie mozna przeprowadzic dowod, w ktorym wyjdziemy od pracy naukowej na temat marketingu, gdzie okreslone sa zasady postrzegania nazwy produktu na etykiecie, przez nieuczciwa konkurencje, az po prawo pierwszenstwa do nazwy znajdujacej sie np. na konserwie. Karkolomne, mozliwe, no i to kosztuje skladajacego dyspozycje :-)

 

Kris

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×