Skocz do zawartości
trustnet

czy optymalizować bazy dane klientów hostingu ?

Polecane posty

Witam,

 

Zastanawiam się nad takim tematem: na serwerze współdzielonym portafi być dużo baza danych różnych klientów. W duże mierze są one zdefragmentowane - w sumie większość klientów instalujących "jakieś skrypty" nie ma pojęcia o ew. optymalizacji.

 

Jaka jest praktyka z punktu widzenia hostingodawcy - odpalane są skrypty optymalizujące bazy danych klientów ? Bo w sumie to chyba najbardziej hostingodawcy należy na optymalizacji baz, bo ma sprawniej działający serwer ?

 

Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po to są ustalane np. limity CPU, jeśli jego baza będzie źle zrobiona to jego strona będzie gorzej działać i obsłuży mniejszą ilość użytkowników na przydzielonych limitach.

 

Chcesz naprawiać błędy programisty w czyichś skryptach za darmo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chodzi o polecenie "OPTIMIZE" dla poszczególnych tabel w bazie danych :-) Jak tak to nie widzę większego sensu wykonywania tego... :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chodzi o polecenie "OPTIMIZE" dla poszczególnych tabel w bazie danych :-) Jak tak to nie widzę większego sensu wykonywania tego... :-)

 

Jeszcze nikomu regularne REPAIR i OPTIMIZE nie zaszkodziło. ; )

A co do limitów CPU, to nie dotyczą one przecież baz danych, tylko są zbierane z wrapperów PHP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale po kiego lecieć z automatu załóżmy 1k baz danych tylko i wyłącznie żeby wykonać OPTIMIZE na poszczególnych tabelach w bazach danych. Jak klient ma takie życzenie to może sobie sam wyklikać "optymalizację" tabel z poziomu PhpMyAdmina.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chodzi o polecenie "OPTIMIZE" dla poszczególnych tabel w bazie danych :-) Jak tak to nie widzę większego sensu wykonywania tego... :-)

 

myślałem o wyniku polecenia:

mysqltuner.pl

 

i jego podsumowanie:

 

-------- Recommendations -----------------------------------------------------

General recommendations:

Run OPTIMIZE TABLE to defragment tables for better performance

 

Dlatego właśnie pytam, czy po pierwsze warto robić ? A po drugie (ważniejsze), czy powinno się to robić 'niby za klientów'. No i czy ew. generalnie ktoś to robi ?

 

Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle jakie są wasze doświadczenia z popularnymi skryptami for?

Jak moduły są pisane przez normalnych ludzi, to nie ma problemu z działaniem. Chyba, że jak wspomniałeś, jest 130 zapytań, a w tym kilka joinów, które latają po połowie tabel w bazie. Nie ma siły żeby sie nie zaorało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×