Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Dvan

Komputer nie odpala

Polecane posty

Witam, jakiś czas temu mój pc zaczął odpalać dopiero po kilku próbach wciśnięcia power na obudowie. Jednak teraz kompletnie nie odpowiada, czasami ruszy lekko wiatrak na CPU - jakieś 2s i nic się nie dzieje. Zasilacz został sprawdzony i gdy podłączyłem pod niego kilka napędów to wszystko działało. Reset CMOS też nic nie dał. Jakieś sugestie? Pozdrawiam

Edytowano przez Dvan (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

1. Sprawdź wtyczki do płyty głównej, zobacz czy podpiąłeś wtyczkę 4pin koło procesora

2. Spróbuj podpiąć zasilacz do innego kompa, jak ruszy to bym się zainteresował nową płytką główną :)

3. Sprawdź jeszcze kondensatory

 

jeżeli wygląda mniej więcej tak to masz się czym martwić:

 

78594405.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy na plycie glownej nie masz popuchnietych kondensatorow. Mialem podobnie musialem kilka razy wcisnac power zeby zaskoczyl. Okazalo sie ze zasilacz mi padl. Komputer sie uruchamial ale monitor niee reagowal. Pozycz od kogos zasilacz, bo takie sprawdzanie, o ktorym pisales jest nic niewarte.

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej piszą sprawdź czy nie masz spuchniętych kondensatorów jeżeli nie to może być wina włącznika, spróbuj odpiąć go od płyty głównej i uruchom go na zwarcie.

 

No fakt kondensatory w najlepszym stanie na pewno nie są. Jednak chyba można je wymienić?

 

213mza8.jpg

 

Kondensatorów się nie wymienia są na stałe wlutowane w płytę główną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da sie, ale trzeba miec dobra lutownice, reke i odpowiednie kondensatory. Mozesz odpiac wszystkie piny, te od przycisku zalacz i resetu nastepnie przejechac po stykach srubokretem, kluczem itp.

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da sie, ale trzeba miec dobra lutownice, reke i odpowiednie kondensatory. Mozesz odpiac wszystkie piny, te od przycisku zalacz i resetu nastepnie przejechac po stykach srubokretem, kluczem itp.

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

 

Nie nie przesadzaj, dać się da, ale taka może doprowadzić do tego że popali ścieżki na płycie itp .. i płyta już będzie do wyrzucenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozesz odpiac wszystkie piny, te od przycisku zalacz i resetu nastepnie przejechac po stykach srubokretem, kluczem itp.

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

 

W jakim celu? Wcześniej wyczyściłem wszystkie piny.

 

 

Nie nie przesadzaj, dać się da, ale taka może doprowadzić do tego że popali ścieżki na płycie itp .. i płyta już będzie do wyrzucenia.

 

Mam dostęp do lutownicy laboratoryjnej z konkretnymi cienkimi grotami w przeciwieństwie do transformatorowych giwer.

Edytowano przez Dvan (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu? Wcześniej wyczyściłem wszystkie piny.

 

Aby zrobić tak zwane zwarcie, od przycisku power masz dwa piny musisz zrobić na nich zwarcie, sprawdź wtedy czy komputer się włączy, jeżeli nie to być może to te kondensatory. No nie wiem może zworką zrób zwarcie, kabelkiem, czy srubokrętem.

 

Jaki zasilacz? Marka i model

 

Pisał że zasilacz jest sprawny bo przekładał do innego komputera :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

W jakim celu? Wcześniej wyczyściłem wszystkie piny.

 

 

 

 

Mam dostęp do lutownicy laboratoryjnej z konkretnymi cienkimi grotami w przeciwieństwie do transformatorowych giwer.

 

Aby zrobic zwarcie na stykach zalqcznika, jesli ten okazalby sie wadliwy, jednak baaardzo rzadko sie to zdarza.

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

 

 

Nie nie przesadzaj, dać się da, ale taka może doprowadzić do tego że popali ścieżki na płycie itp .. i płyta już będzie do wyrzucenia.

oczywiscie, co nie znaczy, ze sie nie da ;)

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

 

 

Aby zrobić tak zwane zwarcie, od przycisku power masz dwa piny musisz zrobić na nich zwarcie, sprawdź wtedy czy komputer się włączy, jeżeli nie to być może to te kondensatory. No nie wiem może zworką zrób zwarcie, kabelkiem, czy srubokrętem.

 

Pisał że zasilacz jest sprawny bo przekładał do innego komputera

Kolega nie pisal, ze przekladal do innego komputera, tylko, ze podlaczyl pod niego kilka cdromow... ja mam w domu uszkodzony zasilacz ktory normlanie uruchamia komputer, cdromy i inne jedynie nie uruchamia sie monitor.

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie pisal, ze przekladal do innego komputera, tylko, ze podlaczyl pod niego kilka cdromow... ja mam w domu uszkodzony zasilacz ktory normlanie uruchamia komputer, cdromy i inne jedynie nie uruchamia sie monitor.

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

 

Fakt mój błąd, obciązył go tylko cd-romami.

 

Davn: Podaj jednak ten model zasilacza i sprawdź go w innym pc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwarcie nic nie dało, co prawda płyta ma dobre 4 lata jak nie więcej. Co do zasilacza to Chieftec GPS_450AA_101A. Postaram się sprawdzić w tygodniu u znajomego wariant z innym zasilaczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie na 90% to wina zasilacza. Masz w domu tykajaca bombe zegarowa :P

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież Chieftec

Wedlug mnie na 90% to wina zasilacza. Masz w domu tykajaca bombe zegarowa tongue.png

 

Wysłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk

 

Przecież Chieftec to jest chyba dosyć dobra firma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje te zasliacze firmy Chieftec są dobre ale nie jest to najwyższa półka najlepsze robi xfx lub Enermax & BeQuiet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnich @3xup nie skomentuje..

 

Ten szef jest dobry, sprawdź czy coś daje na linii +5V i +12V

 

Trochę mi zeszło ze zlokalizowaniem miernika ale się znalazł. Wszystko w normie ATX, czyli jednak sprawny zasilacz tak jak podejrzewałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm.. jak możesz podaj co to za płyta główna, na jakie złącze masz grafikę, model procesora i pamięci, może znajdzie się tani zamiennik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie to poczekam i sprawdzę jeszcze warianty z innym zasilaczem itp. Co do zamiennika to sobie poradzę, chyba czas z socketu am2+ przejść na am3. Sam procesor jest pod am3 z rodziny Phenom II, jednak zmiana RAM-u to też spory wydatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, pamięci DDR3 są tanie.

 

Od budżetu jaki będziesz chciał włożyć zastanów się, czy nie lepiej przejść na LGA1155, cenowo wychodzi podobnie, a wydajnością bije AMD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko jasne, jednak coś się dzieje z zasilaczem. Ostatnio znalazłem wreszcie czas i zapakowałem mojego blaszaka do znajomego, który udostępnił mi swój zasilacz i odpalił. Ogólnie dziwna sprawa bo napięcia były ok ale jednak przy podłączeniu do płyty głównej już nie odpalał. Wiadomo że Tagana to raczej nie nabędę ale coś podobnej mocy(450-500W). Miał już ktoś do czynienia z zasilaczami firmy OCZ? Czy może lepiej znowu pójść w stronę Chiefteca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, OCZ robi nawet dobre zasilacze. Jeżeli chcesz kupić tani i dobry zasilacz to zainteresuj się Tacens RADIX IV 450W. Koszt to ok. 140-150 zł. Ma mocną linię 12V, nie ma oplotów i nie ma wtyczek do kart graficznych. Ale to nie problem bo są od tego adaptery, które otrzymujesz razem z kartą graficzną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o widełki cenowe to do 200 zł. Co do tego Tacensa to jednak nie jestem zbytnio przekonany. Najlepiej odpinany kabel zasilający i brak konieczności stosowania adapterów od gniazd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×