Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam serdecznie:)

 

Mam pewien pomysł na portal, którego nie ma jeszcze na naszym rynku. Wiem dokładnie co chce zrobić, dla jakiej rzeszy odbiorców i jak to ma wyglądać. Nad koncepcją, całą logistyką projektu jak i grafiką jako że jest grafikiem pracuje sam. Jestem na etapie rozwoju koncepcji od strony biznesowej tzn tworze potencjalny ebiznes plan.

 

A więc jak wiemy potencjalny biznes plan powinien zawierać mnóstwo cyferek związanych z prowadzeniem tego typu portali. Niestety osobiście nie znam się na tym od strony technicznej, dlatego będe potrzebował kilku informacji.

 

Ideą jest stworzenie dosyć zaawansowanego technicznie portalu, który z czasem mógłby generować spory ruch. Kluczowymi zachowaniami użytkownika byłby ruch po stronie, ale i dodawanie zdjęć, które potem można przeglądać.

 

Zakładając, że portal będzie rozwijał się stopniowo, nie potrafię sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

 

1. Chciałbym wiedzieć ile mniej więcej powinienem wydać na serwer dedykowany w skali miesiąca, aby zaspokoić następującą liczbę użytkowników, którzy załóżmy korzystają z serwisu reguralnie codziennie?

(chodzenie po serwisie, przeglądanie prac i dodawanie prac do max 150 kb zakładając potencjalną liczbe odsłon w wysokości 25 na dzień)

 

a) 1000 użytkowników

b) 5000 użytkowników

c) 10000 użytkowników

d) 25000 użytkowników

 

2. Jaką wydajnośc serwisu da nam przykładowy pakiet ruchu 1000GB miesięcznie

(chodzenie po serwisie, przeglądanie prac i dodawanie prac do max 150 kb zakładając potencjalną liczbe odsłon w wysokości 25 na dzień) dla:

 

a) 1000 użytkowników

b) 5000 użytkowników

c) 10000 użytkowników

d) 25000 użytkowników

 

3. Jaki typ serwera wybralibyście dla portalu bazującego na ruchu użytkowników i wgrywaniu zdjęć, tak aby był on na tyle elastyczny by można było go modyfikować od stosunkowo niedużych danych kiedy serwis składa się z kilkuset użytkowników i pomału się rozkręca do momentu kiedy (zakładając optymistyczną wizję ;)) serwis osiąga popularność, a liczba regularnie korzystających z serwisu użytkowników liczona jest w dziesiątkach tysięcy?

 

4. Czy są gdzieś w internecie statystyki dotyczące jednego użytkownika tzn. ile pożera on z hostingu poruszając się po stronie w danym okresie czasu? Informacje pozwalające na oszacowanie potencjalnej wielkości jak i ceny hostingu

 

Nie chce dokładnych danych bo takowych nie da się wyliczyć, zależy mi natomiast na danych szacunkowych dających pewien obraz jak by to mogło wyglądać. W niedługiej przyszłości będe poszukiwał wspólnika programisty do spółki dlatego zanim do tego dojdzie chciałbym poznać rentowność tego typu biznesu w celach rozplanowania działań i potencjalnych kosztów utrzymania serwisu.

 

Proszę o opinie, wypowiedzi, sugestie!

Więcej szczegółów na temat portalu nie mogę zdradzić, ale za każda opinię będe bardzo wdzięczny!

 

Pozdrawiam Tomek

Edytowano przez miwt (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli spodziewasz się dużej liczby odwiedzin, to odrazu możesz zainwestować w serwer dedykowany.

Może się okazać, że w bardzo szybkim czasie będziesz musiał rozłożyć ruch na kilka serwerów.

 

Takowych statystyk nie ma. Każda strona jest inna, więc ciężko to jakoś uśrednić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a takowy serwer dedykowany załóżmy za około 1300 zł miesięcznie co jest nam w stanie zagwarantować?. Nie mówie tutaj o tych wszystkich parametrach, które są wypisane pod każdą ofertą. Bardziej zależy mi na odp ilustrującej ruch użytkownika na stronie np: jaka jest to liczba odsłon strony w skali miesiąca, aby wyczerpać limit transferu.

 

Po za tym rozumiem, że serwery dedykowane można rozbudowywać z niższego pakietu na wyższy?

Oczywiście zachęcam również do odp na pyt z 1 postu

 

Pozdrawiam Tomek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może dać dużo, a może nie dać nic. Wszystko zależy od struktury Twojego portalu. Może będzie trzeba trzymać zdjęcia na oddzielnej maszynie, bazy na oddzielnej i serwer obsługujący ruch www też będzie oddzielnie stał.

Nie zawsze możesz rozbudować serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skoro to dopiero startuje, ale już wiadomo że bez dedyka się nie obędzie, to bierz od razu dedyka,

ale może na wstęp to nie aż takiego wypasionego, nawet jak serwis zacznie rosnąć to w trakcie możesz przerzucić np. zdjęcia czy bazy na inny, kolejny serwer, jeżeli tego nie będzie się dało rozbudować, a to już jest kolejny czas aż się zaczną kończyć zasoby aby pomyśleć nad dalszą rozbudową, przy okazji na pewno są to też oszczędności.

jak będzie to wydajnie działało na pewno w dużej mierze zależy od zdolnego administratora który go skonfiguruje.

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jaki to jest serwis i na czym oparty. Przy dużej ilości użytkowników, bardziej wąskim gardłem będzie io dysku, niż procesor...

oczywiście jeśli aplikacja jest napisana zgodnie ze sztuką.

Z mojego doświadczenia http://www.ovh.co.uk/dedicated_servers/eg_ssd.xml spokojnie obsłuży ponad 25 tysięcy użytkowników dziennie - przy dobrze napisanej aplikacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest to ,aby mieć fantazję .

Takie dane potrzebujesz po to , żeby starać się o kredyt , czy po to , żeby przekonac programistę ,aby wykonał dla ciebie skrypt w ramach współpracy np podział zysków 50 % na 50 % .?

Jezeli starasz się o kredyt ( wchodzi w rachubę tylko dofinansowanie z UE ) , to wystarczy ,ze podasz dane 25000 - wykonuje 100 000 wyświetleń ,a to daje około 400- 500 zł zysku dziennie . - w jaki sposób będziesz sprowadzał unikalny ruch na stronę , to już musisz udowodnić ty .

Jezeli natomiast te dane potrzebujesz po to ,zeby przekonać dobrego programistę do wejścia w spółke ,to zadanie przed tobą bardzo trudne wręcz niewykonalne i nawet najlepsze dane nie są w stanie Tobie pomóc . Programiści się cenią i nie chcą wchodzić w żadne układy załaszcza ,że za wykonanie rozbudowanego ,zaawansowanego portalu zażądają od 15 000 do 30 000 ,a nie jestes w stanie dac 100% gwarancji ,że portal odniesie zysk .

Bez pieniędzy nawet najlepszy pomysł się nie sprzeda .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety miałem mała awarię komputera więc nie mogłem odpisać, dzieki panowie za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×