Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
pietrovek

TP-LINK i VLAN

Polecane posty

Witam!

 

Mam taki mały problem - posiadam 2 tp-link :

 

1. Router ADSL2+ (z wifi)

2. AP

 

router skonfigurowany jest tak aby udostępniał po wifi i LAN internet z ADSL - pewnego razu naszła potrzeba utworzenia hot-spot'a - więc do jednego z wejść LAN podłączyłem AP no ale...widać całą wew. sieć LAN i W-LAN z routera - pomyślałem że da się to łatwo rozwiązać poprzez VLAN na routerze ustawiłem 2 VLAN:

 

grupa1: e3,e2,e1,w0,p0

grupa2: e4,p0

 

p0 - adsl

eX - ethernet port

w0 - WLAN

 

do gniazda wszystkich "łączy" prócz gniazda eth4 (gdzie wpięty jest AP) dopisana jest grupa 1

 

efekt jest taki że - internet jest tylko w grupie 1 - dlaczego?

 

ma ktoś z Was pomysł na odseparowanie tych sieci?

 

Pozdrawiam

Edytowano przez pietrovek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żebyś mógł mieć internet w dwóch VLanach, to owe p0 które opisałeś musi pracować jako trunk i mieć logicznie dwa wirtualne interfejsy - p0.1 i p0.2 z dwoma różnymi klasami adresowymi. W chwili obecnej pewnie pracuje to jako port hybrydowy tagged vlan z domyślnym pvid jednego z nich, dlatego też tylko jeden segment ci działa.

 

Jak to najprościej oddzielić? Wstawić między router a AP jakiegoś firewalla, który wytnie ruch do sieci (a jednocześnie zezwoli na ruch do bramy domyślnej). Np. taki mikrotik rb750, dzięki któremu dodatkowo wprowadzisz całkiem porządną autoryzację użytkowników hotspota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poradziłem sobie ciut inaczej...wykorzystałem wbudowany w AP firewall, ustawilem tak aby wycinal ruch do IP z rutera

 

mozna zamknąć temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×