Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Katarzyna

Legalny nastolatek

Polecane posty

Nie poprę teraz tego żadnymi ustawami bo tez brak mi czasu, ale z tego co sie orientuje osoba małoletnia, która ukończyła 13 rok życia ma prawo do wykonywania czynności prawnych za zgodą swoich prawnych opiekunów. Co za tym idzie do wydania NIPu wystarczy zgoda opiekuna/ów.

 

Pozdrawiam,

Kamil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nastolatek może zgodnie z prawem (czyt. legalnie) prowadzić firmę typu hosting. Sprawa wygląda tak. W wieku 16 lat (na 80%) można uzyskać swój NIP. No i od tej pory podpisujesz umowy zlecenie, bądź o dzieło - np. na utrzymywanie przez rok strony jakastamdomena.pl na serwerze o parametrach blablabla. No i od tego odprowadzasz podatek. Ba, można zrobić tak, że nabywca odprowadza podatek z sprzedawce (jeśli jest podmiotem gospodarczym). Na takiej zasadzie rozliczam się z częścią grafików. Oni nic nie muszą. Podpisują odpowiednią umowę. A podatek za nich reguluje firma, z którymi ją podpisują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

KatarzynaŁebJakSkrzynia prawda jest, choć bolesna, niestety taka: gówniarze niech się uczą, a nie marzą o swoich firmach.

i KONIEC. Po co tu dyskutowac.. i o czym?

 

tm! no tak.. tylko, że jak jakiś nastolatek "nawali".. to wtedy tatuś/mamusia odpowiadają. Ludzie.. bądźmy poważni.. mi się też wiele marzyło jak byłem młodszy.. ale trzeba mieć trochę oleju w głowie, słuchać się starszych i czekać.. czekać... czekać... na swoją szansę.. a tymczasem, przygotowywać się do testów gimnazjalnych!

 

 

 

.................................................................

a ja sobie poszukałem (trochę z nudów):

 

http://www.is.gdansk.pl/i3-1.php

 

cytuję: W zgłoszeniu będziesz musiał wskazać swoje dane osobiste - nazwisko, imiona, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, nazwisko rodowe, rodzaj i numer dowodu tożsamości, numer ewidencyjny PESEL, (...)

 

PESEL - o ile mi wiadomo można znaleźć tylko w dowodzie?

 

a tutaj: http://www.wroclaw.pl/p/966/

 

jest: Aby otrzymać nadany numer PESEL należy zgłosić się z dowodem osobistym w odpowiednim Biurze Meldunkowym i przedłożyć jeden z niżej wymienionych dokumentów (...)

 

więc kółko się zamyka.. ale może ja czegoś nie znalazłem, więc nie jestem tego do końca pewien :(

 

 

jeszcze to!

 

"Jak założyć własną firmę" hehe..

http://www.abcpraca.pl/materialy/wlasna_firma.pdf

 

i na koniec to:

 

http://e-inspektorat.zus.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PESEL - o ile mi wiadomo można znaleźć tylko w dowodzie?
hehehe, nie nie, pesel to masz nadany po urodzeniu jednak :
numer dowodu tożsamości

to numer Twojego dowodu, jak go nie masz, to nie masz i numeru :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co może, a czego nie może młody człowiek

Każde dziecko objęte jest obowiązkiem szkolnym do ukończenia ostatniej klasy szkoły podstawowej lub do 17. roku życia.

15-latek może pracować, ale tylko w sytuacji, gdy ma ukończoną szkołę podstawową, a praca nie zagraża jego zdrowiu.

Niepełnoletni nie może pracować w nocy ani w godzinach nadliczbowych (maksymalny czas pracy to sześć godzin na dobę).

Zarobione pieniądze należą do nieletniego.

Konto w banku rodzice mogą założyć już 13-latkowi, który potem samodzielnie może wypłacać z niego pieniądze.  

Nastolatek, który nie ukończył 13 lat, nie może niczego sprzedawać, niezależnie od wartości przedmiotu. Jeśli ma przynajmniej 14 lat, może już sprzedać coś, co zostało mu oddane w użytkowanie, np. prezent gwiazdkowy. Nadal nie może jednak rozporządzać mieniem o znacznej wartości.

Sąd rodzinny z ważnych powodów może udzielić zgody na zawarcie małżeństwa osobom, które nie ukończyły 16. roku życia. Po ślubie takie osoby automatycznie stają się pełnoletnie. Nabywają pełną zdolność do czynności prawnych (takich jak kupowanie nieruchomości, zakładanie firmy).

17-latek jest karany jak dorosły. Natomiast odpowiedzialność finansową za jego poczynania ponoszą rodzice.

To jest cytat z jednego ze starszych artykułow zamieszczonych w onecie (zawszę mówię: szukać w google)

Dla tych którzy jeszcze nie zrozumieli polecam fragment dotyczący małżenstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

"Natomiast odpowiedzialność finansową za jego poczynania ponoszą rodzice."

 

i o to mi chodziło! bezsciemy dobry tekst!

 

no i jeszcze jedna sprawa: "biuro czynne od 14"?

bo wcześniej w szkole? niee.. no dla mnie to osobiście nie ma tematu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby rozwiać Wasze watpliwości - telefon do Wydziału Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta:

P. Czy osoba niepełnoletnia może dokonać wpisu do Rejestru działalności gospodarczej?

O. Nie, nie może, aby założyć firmę trzeba być pełnoletnim - mieć ukończone 18 lat

P. A czy może założyć i ustanowić pełnomocnika np rodzica?

O. Nie ma takiej możliwości

Grzecznie wytłumaczono mi że nie można, a podobno sprawa była też w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Inaczej może być w spólkach z o.o. lub SA ale nie potrafiono mi na to pytanie odpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PESEL wiadomo - od urodzenia.

Nr dowodu - dowod mozna miec od 13 roku zycia (na 5 lat wydaja, od 18 roku zycia na 10). Rodzic musi sie zgodzic na jego wydanie.

 

Dziekuje za rozwianie watpliwosci :)

 

A co do tej umowy zlecenia, to ja i tak bym to podciagnal pod "w sposob zorganizowany i ciagly" co oznacza, ze dzialalnosc gospodarcza zarejestrowac trzeba. Ale to juz nie moja problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×