Skocz do zawartości
ftt000

Czy taka umowa jest prawnie ważna ?

Polecane posty

Witam

 

Nie będę pisał całej histori i przejdę do konkretów.

 

Pozyskałem inwestora , który sfinansuje mój projekt , koszta rozpisane mam na styk.

Nie chcemy spółki z .o.o aby uniknąc wyższych kosztów.

 

Wpadliśmy na pomysł iż on na siebie zarejestruje zwykłą działalnośc gospodarczą i normalnie mnie zatrudni.

W przeciągu 2-3 msc chcemy przekształcic firmę w spółkę cywilną , czy umowa spisana pomiędzy nami , jest z prawnego punktu widzenia poprawna ? mam na myśli to czy on czegoś nie wywinie gdy biznes rozkwitnie ;)

 

Otóż co do umowy to on zoobowiązuję się ze mną do przekształcenia tej DG w spółkę cywilną w tym okresie z podziałem udziałów 40-60 dla niego. Następnym punktem jest zabezpieczenie przed rozejściem się w momencie gdy firma osiągnie spodziewane zyski. Następnie on zoobowiązuje się dodatkowo przyz achowaniu większych udziałów ze swojej strony że dzielimy się zyskami po połowie oraz nie "zwolni" mnie do momentu określonego na piśmie.

 

Wiem że brzmi to conajmniej dziwnie aczkolwiek inwestor prywatny nie chce abym ja się zwinął z klientami po pewnym czasie a ja z kolei nie chcę żeby on mnie wyrzucił w momencie gdy firma będzie miała wyszkoloną kadrę.

 

Czy taka umowa w wypadku komplikacji , umożliwia mi obronę i sądową egzekucję w sensie egzekwowania umowy ,. którą spiszemy ?

 

Będę wdzięczny za pomoc ;) nawet jeżeli ktoś wzór umowy by przykładowy pokazał to by super było :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W spółce cywilnej o ile dobrze pamiętam, to nie rozwiążesz firmy bez zgody wspólników. Jesteś uwiązany do niego.

Widzę, że trochę kombinacji jest. Musiałbyś jednak skonsultować to z prawnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Conieco możemy podpowiedzieć, ale nie możesz naszych wypowiedzi traktować jako 100% zgodnych z prawem. Żebyś nie wpakował się w jakieś kłopoty. Znam przypadek gdzie gość założył sp. cywilną czy jawną (nie pamietam dokładnie) i teraz ma same problemy ze wspólnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmhm rozumiem oczywiście , traktuje Wasze posty jako wielką pomoc i wskazówki ocyzwiście.

 

Może faktycznie powrócimy to rozmów o Spółce z o.o. wtedy wszystko mamy czarne na białym chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spółki z reguły nie są polecane nikomu, problemy udziałowców zawsze będzie z czasem, nic tego nie zmieni.

Sp. Z O.O. chyba nie będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie na początku, musisz mieć kapitał początkowy, koszty umowy rozliczenia są wyższe.

 

Znowu też umowa na zasadzie, że On Ciebie zatrudni, nie da Ci żadnej gwarancji. W każdej chwki taką umowę można zakończyć i to Ty będziesz na stratnej pozycji.

 

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby chyba Spółka Cywilna, oboje wtedy jesteście na równych prawach. Fakt, że nie możesz wyłączyć wspólnika ze spółki bez jego wiedzy, ale chyba nie na tym polega spółka, aby kombinować za plecami. Z drugiej strony, On tez będzie miał związane ręce, i nie będzie mógł Ciebie łatwo wykiwać. Rozumiem, że to On daje pieniądze a Ty pomysł, pamiętaj, że z czasem jego apetyt wzrośnie i to On będzie miał świadomość, że włożył pieniądze, to może skomplikować waszą wspólną współpracę w przyszłości. Najlepiej jakby spółka była po równo, czy wkład jest równy z dwóch stron, wtedy nie będzie miał żadnego atutu po tym jak Wasza firma się rozwinie.

 

Najlepiej odżałuj 50-100 złotych, udaj się do prawnika, On Ci wszystko wyklaruje i doradzi, co byłoby lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie szukałem sponsora aby pół na pół z nim wejśc w współpracę ;)

Potrzebuje około 100 tyś na start i drugie 100 tyś na dofinansowanie firmy gdyż docelowo kaske z uni chcę wyciągnąc a że znajoma żyje z tego (pisze te wnioski 13 już jej przeszło ...) to gdybym miał kapitał to ofc sam bym to zrobił.

Udam się dla pewności do prawnika aby wszystko zrobic z głową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Unii czyli od nas... spoko

No przecież z nikąd się nie bierze ta kasa, jak niektórzy sądzą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wchodzę na jakiś "nowy portal" to zawsze napierw zjeżdżam w dół. Jak widzę logo EU to wyłączam od razu. Ostatnio najbardziej mnie rozwaliła ta strona: http://www.ad4mass.pl/ gdzie tu innowacja ? AdTaily pewnie sobie pluje w brodę, że z ich podatków Unia dowaliła im konkurencję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×