Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Portek

Serwer www a wirtualizacja

Polecane posty

Tak sobie siedzę i walczę z silnikiem www (nginx 1.0.8, jak również w wersji 1.1.5), a właściwie to z PHP (5.3.8-1~dotdeb.2) i MySQL (Ver 14.14 Distrib 5.1.49). Rozchodzi się o to iż wczoraj migrowałem od jednego dostawcy usług do drugiego. Różnic jeśli chodzi o konfigurację de facto brak - 2GHz procesor, 512MB RAM [1GB BURST w OpenVZ] - w godzinach "szczytu" nie zjadałem nawet 70% zasobów, różnica jest w wirtualizacji: migrowałem z OpenVZ na XEN HVM i od tego czasu zaczęły się cyrki.

 

PHP - zarówno FPM i fastcgi, nie może sobie poradzić z wypluciem forum (IP.Board), połączeń do hosta 30, de facto cała pamięć zjedzona (a 150MB w cache). Pracuję już troszkę na nginxie w konfiguracji z fastcgi i nigdy nie miałem problemów z wydajnością tego zestawu, spokojnie obsługiwał bez zająknięcia 150 użytkowników online, a teraz przy 15 (kolejne 15 to statyczne strony HTML) nie daje sobie rady. Jakieś pomysły? Chciałem wybrać mniejsze zło i przejść na gwarantowane zasoby i obecnie nad tym lekko mówiąc ubolewam. Próbowałem zastosowań memcached i APC, efekty? Brak - choć w sumie momentami dało się zauważyć przyśpieszoną pracę, ale równie szybko ten efekt znikał. Śmieszy mnie to ciut, bo zrozumiał bym że walnąłem bubla w konfiguracji (aczkolwiek testowałem starą, efekt identyczny) i wszystko działało jak krew z nosa, tutaj są momenty że działa doskonale, a później pociąć się można.

 

Czy może to być wina systemu? Wcześniej Debian 5 (32Bit), obecnie Debian 6 (64Bit) - jeśli może to być problem to pokuszę się o reinstalację systemu z obrazu.

 

root@portek:~# free -m

total | used | free | shared | buffers | cached

Mem: 496 | 492 | 4 | 0 | 2 | 148

-/+ buffers/cache: 341 | 155

Swap: 720 | 85 | 635

 

PS. Celowo nie podaję nazw firm, bo nikogo nie chcę oczerniać i nie będę tego robił.

 

#Edit

Efekt po dłuższej chwili działania? Load na poziomie 5-5,5, wolnej pamięci 60MB (wraz z cache).

Edytowano przez Portek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmiana jeśli chodzi o konfigurację jest dość znacząca - w OpenVZ miałes w praktyce 1 GB RAM, tutaj masz 512 MB, a gdy system je zjada zaczyna się swapowanie co zabija wydajność.

 

W dodatku w przypadku VPS na Xenie z 512 MB RAM pozostaje Ci po ruszeniu czystego systemu znacznie mniej niż do dyspozycji niż w przypadku takiej samej konfiguracji na OpenVZ, gdzie część rzeczy jest skeszowana "globalnie" dla wszystkich działających na serwerze matce VPSów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmiana jeśli chodzi o konfigurację jest dość znacząca - w OpenVZ miałes w praktyce 1 GB RAM, tutaj masz 512 MB, a gdy system je zjada zaczyna się swapowanie co zabija wydajność.

 

W dodatku w przypadku VPS na Xenie z 512 MB RAM pozostaje Ci po ruszeniu czystego systemu znacznie mniej niż do dyspozycji niż w przypadku takiej samej konfiguracji na OpenVZ, gdzie część rzeczy jest skeszowana "globalnie" dla wszystkich działających na serwerze matce VPSów.

No tak, tyle że mając w praktyce to 1GB RAM wartość na której sie zatrzymałem jeśli chodzi o obciążenie to wartość ~320MB, nigdy nie sięgnąłem granicy de facto 400MB. Rozumiem że część zjada system, ale ja w praktyce mam 120MB wolnej pamięci, a php i tak sobie nie radzi.

 

Wykonywał może ktoś migrację XEN HVM -> OpenVZ? Jest takie coś w ogóle możliwe? - Bo chyba to będzie jedyne wyjście...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w Twoich statsach widzę, ze masz zajęte 492 MB z 496, z czego 148 w cache. Tak więc raczej nie jest dobrze. Do tego 20% SWAPu zjedzone, tak więc RAMu brakuje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w Twoich statsach widzę, ze masz zajęte 492 MB z 496, z czego 148 w cache. Tak więc raczej nie jest dobrze. Do tego 20% SWAPu zjedzone, tak więc RAMu brakuje..

No tak, tyle że teraz pojawia się pytanie: poszerzać ilość RAM (do jakiej granicy?), czy zmienić wirtualizację, o ile w ogóle migracja z Xen'a na OpenVZ jest możliwa. Nie chcę też popaść w paranoję (i głupotę?) by płacić kolosalne pieniądze za serwer 2GHz czasu procesora i powiedzmy 3GB ram. Edytowano przez Portek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Migracja jest możliwa jak najbardziej. Co do RAMu - myślę, że usługodawca włączy Ci na kilka godzin więcej RAMu za free, żebyś mógł sprawdzić czy to rzeczywiście jego zbyt mała ilość stwarza problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam i nie wiem jak wytłumaczyć dziwny fakt: wczoraj podałem zarówno dane z `vmstat` i `free` - efekt? Nie działało de facto wcale. Dziś?

 

http://wklej.org/hash/9f28f856f11/

 

Jak racjonalnie wyjaśnić, że przy tych samych zasobach wczoraj nie działało, a dziś działa tak jak powinno? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może wczoraj maszyna-matka była zamulona? Mogło być np. za dużo operacji dyskowych, albo procek dostawał w zadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wedle zapewnień firmy zostałem umieszczony jako jeden z pierwszych klientów na nowej maszynie. Takie trochę "nie chwal dnia przed zachodem słońca" mnie spotkało właśnie. Obciążenie identyczne, a za nic php nie radzi sobie - najlepsze jest to że dzieje się to w godzinach mocno popołudniowych, a w godzinach szczytu działa okej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są miejsca, gdzie godziny szczytu to np. 18-20, bo wtedy siada do netu najwięcej użytkowników jakiejś strony, która potrafi zawalić serwer. Np. operacje na bazach danych jednego VPSa potrafią zamordować wydajność wszystkich pozostałych użytkowników jednego serwera fizycznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W skrócie zasoby gwarantowane nie istnieją? :-)

 

Dobra, więcej i tak chyba nie wywalczymy, zobaczę jak to się będzie zachowywać, ew. wrócę na OpenVZ - trudno się mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasoby możesz mieć zagwarantowane, ale są to zasoby dotyczące dostępnej pamięci RAM czy mocy procesora - dysku nikt Ci w VPSie nie zagwarantuje, do tego musisz mieć własnego dedyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×