Skocz do zawartości
NoSound

Domowy serwer Multimedialny 2000 - 3000zł

Polecane posty

Witam,

chcę postawić domowy serwer multimedialny. Serwer będzie przeznaczony do:

1. magazynowania plików (filmy, muzyka itp.) i udostepnianie ich na TV, komputerach itp.

2. będzie stanowił miejsce do zapisu i magazynowania obrazu z kamer do monitoringu domu

3. będzie jako brama do internetu:

- rozdzielanie internetu na inne komputery (dodatkowy ruter) kablem oraz przez wi-fi // proszę o propozycje rutera

- posiadam internet osiedlowy (1M), ale myślałem nad wzmocnieniem sygnału przez zamontowanie anteny wi-fi na dachu i wzmocnienie (nie wiem czy takie coś jest możliwe) jesli tak proszę o propozycje

4. możliwość postawienia serwera gier/www z dostępem ssh (nie myślę o niczym więcej niż serwer gier - osiedlowy ze względu na internet)

5. drukowanie dokumentów z dowolnego miejsca w domu (Brother DCP-395CN)

 

Obecnie mam dostępny stary komputer:

Procesor: AMD SEMPRON 2200+ BOX

Plyta Glowna: ABIT NF7 nForce2 DDR400 LAN ATX

Ram: KINGSTON DDR 256 MB PC400 // 2 sztuki

Dysk Twardy: SEGATE 80GB 7200

Karta Graficzna: GIGABYTE RADEON 9550 128MB DDR TV&DVI

 

Na razie myślałem nad zakupem:

2 lub więcej sztuk: Samsung 500GB 16MB HD502HJ F3 sATA-2 // ok. 170zł i podłczenie w raid tylko pytanie jaki

zasilacz UPS z automatycznym wyłączaniem serwera po odcięciu zasilania

 

Interesuje mnie coś co będzie pobierało mało prądu, oraz myślę że lepszym rozwiązaniem będzie złożenie serwera samemu niż kupienie tzw. gotowca.

 

Proszę o podawanie konkretnych podzespołów oraz pełnych wypowiedzi.

 

Cena: ok. 2000 - 3000zł (wolał bym jak najmniej)

 

 

 

ps. Jeśli napisałem w złym dziale proszę o przeniesienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Interesuje mnie coś co będzie pobierało mało prądu, oraz myślę że lepszym rozwiązaniem będzie złożenie serwera samemu niż kupienie tzw. gotowca."

Intel atom z jakimś czipsetem wspierającym grafike (odtwarzanie, stramowanie)

router bym kupił osobno na Twoim miejscu.

Niby możesz kupić np coś takiego http://ubnt.com/wiki/RouterStation_Pro i próbowac zrobić pełnosprawny serwer..

Ale wydaje mi się, że szkoda zachowu.

Za 200 zł na router + 1000-2000 na serwer masz to co chcesz.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do routera to chyba zdecyduje się na: Linksys WRT54GL-EU do domu o ok. 200m2 powinien wystarczyć. Systemem będzie Linux.

 

 

Czekam na dalszą pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Użycie starego komputera mija się z celem...Przez miesiąc zeżre więcej prądu,niż sam jest wart.

Lepiej tak jak powiedział przedmówca , jakiegoś Atoma np.D525 ,do tego ze dwie kości RAM po 2GB , i dwa ekonomiczne dyski...

 

- posiadam internet osiedlowy (1M), ale myślałem nad wzmocnieniem sygnału przez zamontowanie anteny wi-fi na dachu i wzmocnienie (nie wiem czy takie coś jest możliwe) jesli tak proszę o propozycje

Ile % sygnału masz obecnie? Zwiększenie mocy odbiornika , czy montaż antany na dachu nie dadzą zbyt wiele..rurke i tak limituje dostawca.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałem raczej o wzmocnieniu sygnału w domu. Tzn użyciu 2 połączeń z internetem.

1 to internet osiedlowy (kablem)

2 to połączenie wi-fi sygnał ściągać z osiedla lub centrum miasta jakiś hotspot czy coś (do centrum mam ok. 3-4 km)

 

Kwestia czy jest sens się pchać w jakąś antenę wi-fi gdyż to kolejne ok. 200zł

http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-wlan,4366.htm

Edytowano przez NoSound (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałem raczej o wzmocnieniu sygnału w domu. Tzn użyciu 2 połączeń z internetem.

1 to internet osiedlowy (kablem)

2 to połączenie wi-fi sygnał ściągać z osiedla lub centrum miasta jakiś hotspot czy coś (do centrum mam ok. 3-4 km)

Trochę to bez sensu... publiczne hot-spoty są obwarowane takimi ograniczeniami,że możesz przeglądać tylko pocztę... korzystanie z otwartych sieci prywatnych jest nielegalne .

Inna sprawa,że przy takich odległościach raczej mało możliwe jest złapanie czegokolwiek,co by miało słaby nadajnik...

Lepiej wziąć jakiś szybszy internet osiedlowy .

Edytowano przez Pienio69 (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na razie za ok. 2500zł skleiłem coś takiego.

 

 

 

 

 

Procesor: AMD Athlon II x2 250 s.AM3 BOX - 239,00

 

Płyta główna: Asus M4N68T-M LE V2 nForce630a s.AM3 - 185,00

 

Pamięć RAM: Kingston HyperX 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Grey XMP KHX1600C9D3X2K2/8GX - 209,00

 

Karta graficzna: Gigabyte GT430 1024MB 128Bit PCI-E DDR3 OC - 250,00

 

Dysk Twardy: Seagate ST2000DL003 2TB sATA III 64MB - 279,00 // 2 sztuki = 4TB połączone w Raid 0

 

Obudowa: Aerocool PGS Vs-9 - 165,00

 

Zasilacz: Be quiet! Pure Power L7-530W BN106 - 239,00

 

Zasilacz UPS: CyberPower UPS DX800E-FR - 235,00

 

 

 

 

_______________________________

 

_____Cena zestawu 2080,00 zł_____

 

_______________________________

 

 

 

 

+ do tego jakiś z routerów

 

1. Linksys WRT54GL-EU - 209,- zł

 

 

2. Linksys WAG160N-EE ADSL Gateway - 259,- zł

 

3. Linksys WRT160NL-EE - 255,- zł

 

 

 

 

Ceny są orientacyjne. Ale kieruję się ku ostatniemu ruterowi. Za cenę 2335,00 zł będę miał porządny serwer z routerem. Tylko nie mam pojęcia jak obliczyć ilość zużywanej energii. Może macie jakieś pomysły na zmianę konfiguracji?

 

 

Jestem otwarty na propozycje i czekam na opinie. Jak wspomniałem wcześniej na serwerze będzie Linux. A z zewnętrznej anteny do internetu jednak zrezygnuję.

 

 

Edytowano przez NoSound (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra wydaje mi się że to wystarczy. Ale mam jeszcze pytanie. Tzn jak zasilacz będzie np. 430W to nie znaczy że będzie duży pobór tylko takie jest maksymalne obciążenie dla zasilacza?

 

 

Pewnie taki będzie mój przyszły zestaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po porostu prądu będzie pobierane tyle ile pobierze komputer czyli ok 30-40W, a zasilacz będzie się nudził ;) U mnie aż 150W się nudzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na cholerę w sumie taki zasilacz, gdy ten Atom w porywach do 70W nie dojdzie? (Sam procek wedle specyfikacji gdy będzie jechał w 100% zużywa 13W - Intel® Atom™ processor D525 (1M Cache, 1.80 GHz) )

 

Zasilacz DC/DC 12V 60W Mini ITX + kabel Slimline (1844640204) - Aukcje internetowe Allegro

Zasilacz DC/DC 12V 60W Mini ITX (1850783449) - Aukcje internetowe Allegro

 

Obudowa też bombowa, płyta mini ITX, a Ty wybrałeś obudowę pod ATX'a. Jeśli chodzi o pamięć, będą pracowały z obniżoną częstotliwością (procek oferuje MAX 800MHz). Obudowy na allegro znaleźć nie mogę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do routera to weź zamiast Linksysa WRT54GL jednak Netgear WNR3500L (WiFi N, Gigabit Lan, USB, dostępne Tomato), linksys to stosunkowo wiekowa konstrukcja która przy większym przesyle danych zacznie Ci się krztusić. Dobrym wyborem też jest Asus RT-N16, ale on już trochę więcej kosztuje (ale ma zewnętrzne antenki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zasilacz nie ma wyjścia SATA, co do mocy to niema to znaczenia, bo i tak bedzie pobierane ile bedzie potrzebne. Po za tym kiedyś może to jakoś rozbudować i będzie duży zapas mocy, i to markowy zasilacz nie jakieś chińskie badziewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@cabana - gadasz bzdury, sprawność energetyczna zasilacza zależy w pewnym stopniu od jego obciążenia, im wyższe tym sprawność powinna być lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×