Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
eMlodzi.eu

Serwer a linux

Polecane posty

Witam, chciał bym sobie postawić w domu serwer na własne potrzeby mam PC. System to linux miał by być.

Czy debian nadawał by się na serwer.

Moje kolejne pytanie to jak go skonfigurować.

Jaką wersje pobrać

Mam stałe IP zewnętrzne, Chcę by strony były dostępne na tym IP. Co zaistalować by to działało. Jakie programy

Oraz chcuał bym jakiś darmowy panel Administracyjny darmowy coś w stylu Direct Admin. Najlepiej polskiego, a jak nie to by była możliwość sobie samemu pobrania po polsku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Poszukaj najpierw na Google.pl, następnie HowToForge.net, na końcu poszukaj na forum. Znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

ściągasz sobie debiana (np. 6) i wypalasz na płytce lub wgrywasz na pendrive (jeżeli płyta obsługuje) i instalujesz. Cała instalacja przebiega praktycznei automatycznie i poradzisz sobie bez większych problemów po wyborze j. polskiego na poczatku.

 

Pod koniec instalacji wybierz sobie co ma być zainstalowane (np. Serwer baz danych, serwer www, ssh itd.). Później odznacz wersję Desctop - graficzne.

 

Po instalacji usuń urządzenie (płyta/pen)

 

Zainstaluj sobie ssh o ile automatycznie do zainstalowało i podłącz się z innego komputera abyś miał wygodne zarządzanie - po IP wewnętrznym

 

sprawdź IP wew. swojego komputera i dodaj jeden do ostatniego składu adresu chyba że masz więcej sprzętu sieciowego to w tedy musisz inaczej.

 

 

Lub sprawdź na serwerze po wpisaniu

 

ifconfig eth0
lub
ifconfig /all

 

Aby serwer był widziany w internecie musisz udostępnić połączenie INTERNET <- > ROUTER < - > SERWER

 

Najpierw przekieruj sobie porty na IP serwera i ustaw DMZ na routerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Najprostszy z darmowych to WEBMIN

 

Cóż ja ci polecam z całego serca abyś uczył się zarządzania z konsoli gdyż zaoszczędzisz na pamięci i procesorze i będziesz mógł dogłębnie poznać linuxa (osobiście tylko kilka razy korzystałem z wersji desktop w celach testowych/naukowych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

debian to system

webmin to panel

 

Bo nie wiem czy dobrze powyższy post zrozumiałem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja chcę dom wybudować, powiedzcie mi jakie cegły kupić, jakie cement, jak mieszać zaprawę, jaką wybrać kielnię...

Szlag mnie zaraz trafi. Jak nie masz bladego pojęcia o serwerach, to pierwsze co, to Google i szukasz poradników. To jest forum dyskusyjne wht.pl, a nie howtoforge.com. Poza tym nawet na howtoforge korzystasz z już zamieszczonych poradników, a nie sobie wymyślasz, żeby Cię ktoś za rączkę prowadził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się uczą a ty nie wypowiadaj się w temacie spamujesz tutaj

 

 

Po pierwsze, wypadałoby nabrać pokory do innego użytkownika na forum, tym bardziej dającego Tobie cenną radę.

Tym bardziej, tworzyć swoje wypowiedzi według pewnych zasad. (Szczególnie polecam zainteresować się terminem interpunkcja)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

Pytania które zadajesz bez problemu znajdziesz w google w pierwszych pozycjach, trzeba tylko poświęcić nieco czasu. Ale najlepiej zapytać na forum i czekać na gotowca ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się uczą a ty nie wypowiadaj się w temacie spamujesz tutaj

Chłopaki podawali Ci rękę a Tobie nie chciało się nawet wpisać podanych przez nich pojęć w wyszukiwarkę. Ty się nie uczysz, Ty liczysz na to, że ktoś poda Ci gotowe rozwiązania - w ten sposób nie nauczysz się niczego.

Ludziom, którzy szukają wiedzy sam pomagałem wielokrotnie, również na tym forum. Ludziom, którzy chcą tylko gotowców nie pomogę nigdy, bo to marnowanie czasu. Jak chcesz gotowca, to zapłać komuś za zrobienie tego za Ciebie.

Wiem, że są wakacje, ale nie zwalniają one od myślenia. I nie kalecz polszczyzny, bo to nieładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ja wszystkiego uczę się sam za pomocą głównie gugli. Czasami zdarza mi się napisać z pytaniem lub jakąś prośbą tu na forum zawsze albo ktoś pomoże albo naprowadzi a dalej sam szukam odpowiedzi w necie.

 

Tobie też tak radzę... Jak najmniej trzymania się spódnicy forumowiczów a jak najwięcej własnej inicjatywy w zmarnowanie kilku miesięcy siedzenia na guglach (ja od kilku lat się uczę praktycznie codziennie i wcale nie umiem tak dużo i dużo przede mną).

 

Kupuj sobie gazety komputerowe, wypożyczaj książki na temat zarzadzania linuxem itd. I DUŻO DUŻO SZUKAJEK!

 

 

Teraz ja się nie dziwię że @d.v się tak zawsze wszystkich czepia :)

 

Bo post numer 3# który jest mój pisałem ponad 5 minut i jak widać po godzinie był to praktycznie środek nocy i nie wiem czy ja niejasno wytłumaczyłem coś czy źle.

 

 

 

I żeby post nie był tylko pustymi słowami krytyki pomogę ci kolejny raz (jako że jestem osobą która zawsze pomaga o ile mogę) i przesyłam ci kilka linków do ciekawych materiałów i w ciągu najbliższego tygodnia z każdego linka przejrzyj 2 albo 3 strony czyli łącznie około 90 linków (10 sekund szukania a ty masz tydzień czytania :D)

 

http://www.google.pl/#hl=pl&cp=8&gs_id=s&xhr=t&q=linux+debian&pf=p&sclient=psy&biw=1280&bih=831&source=hp&pbx=1&oq=linux+de&aq=0&aqi=g5&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=a2b3d30fa85db164

 

http://www.google.pl/#sclient=psy&hl=pl&source=hp&q=linux+debian+webmin&pbx=1&oq=linux+debian+webmin&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=10434l11568l2l11777l7l6l0l0l0l0l191l905l0.6l6l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=a2b3d30fa85db164&biw=1280&bih=831

 

http://www.google.pl/#hl=pl&cp=9&gs_id=2n&xhr=t&q=linux+komendy&pq=linux%20debian%20webmin&pf=p&sclient=psy&source=hp&pbx=1&oq=linux+kom&aq=0&aqi=g5&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=a2b3d30fa85db164&biw=1280&bih=831

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz poznać dogłębnie linuksa tylko chcesz wszystko przez www robić to zainstaluj sobie panel ISPconfig lub ISPCP Omega oby dwa działają po polsku. Jak masz więcej pytań to pisz najlepiej na PW lub moje gg: 2321919 bo na tym forum jak się już przekonałem bardziej cię skrytykują niż coś sensownego powiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

bo na tym forum jak się już przekonałem bardziej cię skrytykują niż coś sensownego powiedzą.

 

Są osoby które jednak pomogą lub wskażą link chociaż z szukajki w którym można znaleźć odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

×