Skocz do zawartości
Gość

Data center banków

Polecane posty

Gość

Orientuje się ktoś, jak to wygląda?

 

Ile takich serwerów do obsługi, z 500 ?

 

Mają raczej własne serwerownie?

 

Ktoś mógłby napisać coś więcej na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem praktyki w lokalnym banku gdzie mieli 5 tys klientów to na górze stały 3 serwerki. Nic wielkiego, a jak to działa w przypadku banków typowo internetowych to nie wiem.. Taki mbank ma ogromne ilości osób więc też mnie to ciekawi, ale w większość która miała z tym styczność pewnie podpisywała klauzulę poufności...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tom3kk

Czesc kozysta z zew. firm np centr danych IBM, ja pracuje w serwerowni banku, ktory ma wlasna, a nawet dwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze inne dzierżawią całe skrzydło/piętro/segment DC. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Im więcej informacji o infrastrukturze banków tym większe prawdopodobieństwo ataków i tylko naraża klientów :) (moim zdaniem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Im więcej informacji o infrastrukturze banków tym większe prawdopodobieństwo ataków i tylko naraża klientów :) (moim zdaniem)

 

Bzdura :)

 

Poczytaj sobie SIWZ na przetargi instytucji Państwowych/Publicznych :)

WSZYSTKO jest tam wymieniane, trzeba tylko wiedzieć jak się za temat zabrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś, jak to wygląda?

 

Ile takich serwerów do obsługi, z 500 ?

 

Mają raczej własne serwerownie?

 

Ktoś mógłby napisać coś więcej na ten temat?

 

ale serwerow do obslugi czego ?

okienek, uslug webowych, poczty, raportow ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z bankami to jest tak, że z punktu widzenia osób zarządzających infrastrukturą serwerową ważniejsze od tego ile serwerów, jest - ile agregatów, ile UPSów itp. itd. Czyli niezawodność działania + bezpieczeństwo fizyczne. To jest dla banku kluczowe. Do tego stopnia, że istnieje w Polsce bank, który posiada budynek serwerowni w postaci dwóch niezależnych modułów, z których każda posiada własny agregat, UPSy i całą serwerownię. Każdy moduł jest de facto w pełni niezależny. Na dodatek w innej części miasta jest drugi podobny budynek, a całość spięta jest światłowodami w celu synchronizacji danych na żywo. Zapobiegliwość? A może już paranoja? :-). Z pewnością takie rozwiązania robią wrażenie. Część banków rzeczywiście outsourcuje DC, ale w mojej ocenie za każdym razem dbając o spełnienie bardzo rygorystycznych wymogów.

 

Nie sposób odpowiedzieć na pytanie ile serwerów potrzeba w DC banku, zwrócę jednak uwagę, że z ilością serwerów problem jest trochę inny niż może się wydawać. Wbrew pozorom to nie obciążenia i ruch użytkowników w serwisie online determinują ilość serwerów. Problemem jest architektura systemów i przepływów między nimi. Duży bank istniejący już wiele, wiele lat, by działać i wykonywać "codzienne" operacje musi integrować wiele, wiele systemów (w pewnym banku co najmniej kilkadziesiąt kluczowych). Generalnie to nie jest tak, że te serwery są odpalane jeden koło drugiego na jednym serwerze. Wiele pomaga wirtualizacja, mocno oszczędzając zasoby. Ale nadal sporo serwerów funkcjonuje nadmiarowo tylko po to, aby obsługiwać mocno rozdrobnione systemy. Dużo łatwiej mają tutaj zupełnie "nowe" banki bez historycznych narzutów. Ale gdyby to wszystko zsumować, okaże się, że w bankach, więcej (znacznie) serwerów obsługuje systemy wewnętrzne niż front-end webowy.

 

Kolejna sprawa, że jedną z typowych metod organizacji systemów w oddziałach jest uruchamianie stanowisk pracy w trybie terminalowym (oczywiście w środowisku graficznym). Generalnie łatwiej zapewnić określoną przepustowość łącza na wymianę danych klawiaturowo-ekranowych + określoną moc procesora po stronie serwera aniżeli serwisować oprogramowanie na stacjach roboczych w każdym oddziale i zapewnić łącze zapewniające wymianę danych w LAN/WAN. Nie wspominając o bezpieczeństwie fizycznym, które dalece łatwiej zapewnić na wysokim poziomie w serwerowni niż w oddziale.

 

To także zwiększa ilość serwerów w Data Center, które jednak mają się nijak do tego co może sobie wyobrażać użytkownik bankowości online o infrastrukturze swojego banku. Przy czym trzeba pamiętać, że ideałem byłoby, aby duża instytucja bankowa miała wszystko rozwiązane od A do Z w myśl jednej spójnej koncepcji... ;-).

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

ale serwerow do obslugi czego ?

okienek, uslug webowych, poczty, raportow ?

 

Generalnie wszystkiego. Całego systemu.

 

Czy opłaca bankom się "wirtualizować"? - Oczywiście chodzi mi o serwery wirtualne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystkiego. Całego systemu.

 

Czy opłaca bankom się "wirtualizować"? - Oczywiście chodzi mi o serwery wirtualne.

 

zalezy CO wirtualizowac

 

a owszem, czasem sie oplaca

 

np czesc systemow dziala w dzien, a inna czesc w nocy

 

majac je na 1 serwerze nie koliduja ze soba, a lepiej wykorzystuje sie maszyne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie SIWZ na przetargi instytucji Państwowych/Publicznych :)

WSZYSTKO jest tam wymieniane, trzeba tylko wiedzieć jak się za temat zabrać.

Mówisz np. o siwz na wywóz śmieci z obiektów ABW ;) ?

 

Z tym, że banki nie są instytucjami państwowymi/publicznymi i nie są zobligowane na prawo i lewo dostarczać jawnie informacje o swoich infrurkach. A ci, którzy wiedzą coś więcej mają zazwyczaj podpisane umowy, w których są klauzule NDA, więc konkretów pisać ci na jawnym forum nie będą. No, może co najwyżej marketingowy bełkot jacy to my nie jesteśmy super hiper.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystkiego. Całego systemu.

 

Czy opłaca bankom się "wirtualizować"? - Oczywiście chodzi mi o serwery wirtualne.

 

W Bankach stosuje się wirualizację, ale zdecydowanie nie do wszystkiego.

 

Poza tym pamiętajmy, że na WHT zdecydowana większość operuje w świecie x86 - w bankowości to jedynie pewna część "całości".

 

Spora część systemów bazodanowych, transakcyjnych to nie jest x86 - tam też oczywiście stosuje się "wirtualizację", tyle że w Un*xowym wydaniu - mocno związaną z używanym sprzętem np. HP, IBM czy Sun-Oracle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×