Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
www

Jedna domena, trzy serwery

Polecane posty

Witam!

 

Aktualnie posiadam trzy konta hostingowe / serwery pod jeden projekt :

1. serwer shared - pod stronę i forum

2. serwer reseller - pod darmowe konta dla użytkowników portalu

3. serwer vps - pod serwer gry dla użytkowników portalu

 

Chciałbym, aby to wszytko obsługiwała mi jedna domena. Czy jest taka możliwość?

 

Strona główna mojego portalu : domena.pl

Strona główna forum : domena.pl/forum

Konta użytkowników resellera : uzytkownik.domena.pl (lub jeżeli można w DA to domena.pl/uzytkownik

Łączenie się z serwerem gry : connect domena.pl:port

 

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z folderami np domena.pl/forum wydaje mi się iż nie można zrobić na osobnych serwerach bo domena wskazuje na jeden serwer.

Można zrobić później przekierowania ewentualnie na prawidłową domenę np. domena.pl/forum będzie przenosić na forum.domena.pl.

Ale polecam zrobić subdomeny np. forum.domena.pl i możesz wtedy skierować to na właściwy serwer za pomocą rekordu A.

Edytowano przez romix (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A zrób sobie tak może:

 

 

domena.pl - wejście i wybór (3 przyciski na cały ekran: SHARED | RESELLER | VPS - zgodnie z opsiem) - coś w rodzaju zaślepki

 

po kliknięciu na dowolny obrazek / odnośnik przenosi cię na subdomenę tzn:

 

shared.domena.pl (albo s1.domena.pl)

reseller.domena.pl (albo s2.domena.pl)

vps.domena.pl (albo s3.domena.pl)

 

i po sprawie (oczywiście nazwy wg. życzenia - ustawiasz w strefie DNS Rekord A)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tych "przycisków" właśnie chciałem uniknąć.

 

Zależy mi na takim układzie, jak wspomniałem.

 

Serwer pierwszy - shared :

Strona główna mojego portalu : domena.pl

Strona główna forum : domena.pl/forum

Serwer drugi - reseller :

Konta użytkowników resellera : uzytkownik.domena.pl (lub jeżeli można w DA to domena.pl/uzytkownik)

Serwer trzeci - vps :

Łączenie się z serwerem gry : connect domena.pl:port

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Mam w tym nieco doświadczenia bo miałem do czynienia z serwisem który był rozrzucony na 3 różne serwery i trzeba było to jakoś poskładać w całość. Domenę główną miałem przypiętą do pierwszego serwera i trzymałem na nim jedną subdomenę. Na drugim serwerze jako domenę główną miałem subdomenę utworzoną na pierwszym serwerze. Na trzecim serwerze miałem miałem jako domenę główną subdomenę domeny głównej z drugiego serwera czyli subdomena subdomeny z pierwszego serwera. No ale jakoś sobie poradziłem i wrzuciłem wszystko na jeden serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A od czego masz rekord A?

Ja w ten sposób mam przez jedną domenę obsługiwane 5 serwerów. Głowna domena na VPS w Niemczech, reszta przez subdomeny po rekordzie A właśnie. I wszystko działa bez najmniejszego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Dokładnie zamiast robić:

 

domena.pl/forum

 

najlepiej zrobić:

 

forum.domena.pl

 

gry.domena.pl

 

portal.domena.pl

 

i domena.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A od czego masz rekord A?

Ja w ten sposób mam przez jedną domenę obsługiwane 5 serwerów. Głowna domena na VPS w Niemczech, reszta przez subdomeny po rekordzie A właśnie. I wszystko działa bez najmniejszego problemu.

Mógłbyś to dokładniej opisać? (podać konkretnie przykłady)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@d.v - robiłem to poprzez edycję rekordów A :)

I prawidłowo, bo to jedyna mająca ręce i nogi metoda. A pisalem do www, nie do Ciebie.

 

Na serwerze A (shared) dodajesz do konta domenę.

Na serwerze B (reseller) dodajesz subdomenę/y.

Na serwerze C w zasadzie chyba nic nie robisz.

 

Jeśli domenę masz podpiętą do NSów serwera A, to na serwerze A edytujesz strefę domeny, dodając rekordy A przekierowujące odpowiednie subdomeny na adresy IP serwerów B i C.

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@www

 

Musisz wejść w strefę DNS (tam gdzie trzymasz domenę np. na shareda) do panelu i tam szukasz miejsca z dodawaniem rekordu DNS. Wybierasz sobie "A" i wpisujesz IP serwera (np. resellera lub vpsa) i akceptujesz. Później sprawdzasz czy rekord ci się dodał (działa to tak jak subdomena tyle że na zewnętrznym serwerze).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli tworząc konta użytkownikom (robię to ręcznie, bo stawiam pewne warunki) na serwerze reseller,

dodatkowo muszę na serwerze shared zrobić przekierowania?

 

Przykład. Tworzę użytkownika kowalski - na serwerze reseller, przy dodawaniu użytkownika, w polu domena

wpisuję kowalski.domena.pl a na serwerze shared w zarządzaniu DNSami dodaję rekord A

kowalski i IP serwera reseller.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w ten sposób. Nie jest to najwygodniejsza metoda, ale najprostsza do zaimplementowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super! Dziękuję wszystkim za pomoc.

Zrozumiałem, przetestowałem i wszystko działa.

 

Dla pewności - użytkownikom mojego resellera mogę dawać tylko konta w domenie : uzytkownik.domena.pl?

Nie ma możliwości zamieszczenia jego plików w domena.pl/uzytkownik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chyba że przeniesiesz swoje DNSy na resellera i z niego wszystko będziesz robił. W tedy możesz z resellera automatycznie robić subdomeny dla kont klient.domena.pl

 

 

Jeżeli chcesz zrobić domena.pl/uzytkownik byś musiał katalogi klientów (nazwę tak twoich userów w resellerze) muszą być w katalogu gdzie jest twoja strona np.:

 

/home/user-domeny.pl/ (główny katalog domeny.pl)

/home/user-domeny.pl/klient1 (katalog klienta 1 )

/home/user-domeny.pl/klient2 (katalog klienta 2 )

 

To jest najprostsze rozwiązanie. Innym jest ręczne ustawianie rekordów w apache ale do tego musisz mieć chyba większe prawa (np. root) [tak jak np. phpmyadmin jest linkowany]

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam podpięcie domeny pod serwer z resellerem, będzie Ci łatwiej - po prostu będziesz tam tworzył konta z subdomenami dla użytkowników, domenę główną rekordem A przekierujesz na shareda (subdomeny powinny standardopwo mieć IP serwera z reselleram, szczególnie w cPanel).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chcesz zrobić domena.pl/uzytkownik byś musiał katalogi klientów (nazwę tak twoich userów w resellerze) muszą być w katalogu gdzie jest twoja strona np.:

 

/home/user-domeny.pl/ (główny katalog domeny.pl)

/home/user-domeny.pl/klient1 (katalog klienta 1 )

/home/user-domeny.pl/klient2 (katalog klienta 2 )

Niestety nie widzę u siebie takiej opcji w panelu...

 

Polecam podpięcie domeny pod serwer z resellerem, będzie Ci łatwiej - po prostu będziesz tam tworzył konta z subdomenami dla użytkowników, domenę główną rekordem A przekierujesz na shareda (subdomeny powinny standardopwo mieć IP serwera z reselleram, szczególnie w cPanel).

Właśnie zastanawiam się co będzie lepsze. Czy główna domena na sharedzie, czy też na resellerze.

Chyba wybiorę tą drugą opcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Główna domena może kierować gdziekolwiek, chodzi tylko o to, żeby była podpięta pod NSy resellera, ułatwi Ci to tworzenie kont użytkownikom, nie będziesz musiał przekierowywać rekordem A ich subdomen na resellera. Samą główną domenę możesz też rekordem A skierować na inny serwer, gdzie będą pliki strony mającej się pokazać pod tą właśnie domeną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Poproś swojego dostawcę o udostępnienie ci na resellerze możliwości zarządzania strefą DNS lub aby sam ręcznie dodał ci powyższe rekordy A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×