Skocz do zawartości
Gość nrm

Kult DA w Polsce vs cPanel

Polecane posty

Gość nrm

Z jakich powodów cPanel?

 

// wydzielone z wątku gdzie MZone informuje o zmianie DA na cPanel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

o. to interesujące. a Ci klienci to z Polski? Bo tu panuje jakiś niezrozumiały dla mnie kult DA, który jest makabryczny. Dlatego pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o. to interesujące. a Ci klienci to z Polski? Bo tu panuje jakiś niezrozumiały dla mnie kult DA, który jest makabryczny. Dlatego pytam.

 

Szczerze mówiąc nie wiem jak zareagują na to klienci, którzy są na serwerach z Directadminem. Myślę że przeniesienie konta z Hetznera z taniego składaka, na markowe maszyny Dell z dyskami SAS i z łączem 1 Gbps powinno załatwić sprawę. Większość klientów wybiera jednak cPanel, który jest o niebo lepszy niż Directadmin. DA jest cenione za prostotę, mi ona raczej nie odpowiada, w końcu panel kontrolny serwera dla klienta, to jak dowodzenie statkiem kosmicznym, musi być ogrom przycisków. ;)

 

W Polsce faktycznie jest jakiś kult na DA, ale jest to chyba spowodowane ceną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie odpowiedni temat dotyczący dyskusji DA vs CP.

W każdym razie z poziomu administracji DirectAdmin zdecydowanie wygrywa, gdyż posiada ogrom możliwości dostosowania pod siebie i zdecydowanie dużo bardziej mi się podoba.

Najbardziej irytujący jest nadmiar narzędzi w WHM, które wcale nie są przydatne i nie zawsze działają poprawnie. Grrr.

Być może to przyzwyczajenie, ale pomimo starań nie potrafię polubić CP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Kult DA" spowodowany jest, jak napisał Irek, ceną. I tylko ceną. A firmy hostingowe, w ramach oszczędnej gospodarki środkami finansowymi wrzucały DA gdzie się dało, po czym przekonywały klientów, że to dla ich dobra, bo to lepsze, bo to w ogóle takie za***iste, super, cacy itd. itp. Brrrrrrp.

Prawda jest taka, że większość klientów wybiera cPanel, bo:

a. jest ładniejszy (ludzie to wzrokowcy);

b. jest bardziej przejrzysty (szczególnie jeśli nie stosujemy dziwacznych skórek z RVSkin);

c. jest wielojęzyczny (teraz już chyba nawet bez RVSkin mamy nawet j. polski).

Firmy, które nie chcą za wszelką cenę oszczędzić kilku dolarów miesięcznie wybierają cPanel/WHM, bo:

1. powody wymienione w pkt. a, b i c;

2. WHM to jest praktyczne i wygodne narzędzie dla administratora i resellera, w przeciwieństwie do tego, co oferuje bardzo ubogi w tym względzie DirectAdmin;

3. mnogość wtyczek do cPanel bije te do DA - dla DA poza Installatronem i Softaculous praktycznie nic specjalnie ciekawego nie ma, dla cP są dziesiątki rozszerzeń (zaczynając od najpopularniejszych, niedostępnych dla DA, czyli Fantastico, RVSkin, RVSiteBuilder, aż po cudaczne dla wielu wynalazki typu ZamFoo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da jest według mnie kiepskim kombajnem w porównaniu do CP lecz ma tez swoje plusy pod względem użytkowania jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze dla klienta który po raz pierwszy ma do czynienia z sharedemi dlatego tez większość firm zaopatrzona jest w DA tym samym napychając kieszeń Amerykanom ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje upodobania, myślę że klienci używający DirectAdmin na co dzień przekonają się do cPanel.

Bardzo proszę jednak o nie prowadzenie dalszego wątku w tym temacie. Pozostawmy więcej miejsca na ewentualne pytania naszych potencjalnych klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

"Kult DA" spowodowany jest, jak napisał Irek, ceną. I tylko ceną. A firmy hostingowe, w ramach oszczędnej gospodarki środkami finansowymi wrzucały DA gdzie się dało, po czym przekonywały klientów, że to dla ich dobra, bo to lepsze, bo to w ogóle takie za***iste, super, cacy itd. itp. Brrrrrrp.

 

Kiedys mialem konto www z DA, potem VPSa z DA, i teraz przeszedle na shared do Vihost.pl, i mam cPanel od jakiegos czasu i tak bym wybral DA nawet gdyby mi dali cP za darmo... Nie zawsze DA bo tanie, bo oszczednosci, tylko ze ktos lubi przejrzystosc, i latwosc obslugi lub co najwazniejsze, przyzwyczajenie. Moge powiedziec ze DA znam "na wylot", wiem gdzie co jest i gdy mialem wlasnie DA, to zagladalem codziennie zeby sobie zobaczyc co tam slychac, a teraz gdy mam cP, to tylko kiedy musze sie loguje... odpycha mnie.

 

Chociaz prawda jest, ze cPanel bardziej rozbudowany.

Edytowano przez Matmaxalez (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a. jest ładniejszy (ludzie to wzrokowcy);

b. jest bardziej przejrzysty (szczególnie jeśli nie stosujemy dziwacznych skórek z RVSkin);

 

 

Z tym się nie zgodzę. Widziałem bardzo ładnie wykonane templatki do DA (np. pdg.pl). Domyślny szablon również nie jest zły, a dla mnie bardziej przejrzysty jest DA. Fakt cPanel ma więcej funkcji i większe możliwości, ale gdybym miał wybierać panel przy kupnie wybrałbym DA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Wydzieliłem, bo ten OT to moja wina ;) ale cały czas nie mogę zrozumieć tego kultu DA. Z punktu widzenia użytkownika jest dla mnie chaotyczny, nielogiczny.

Z punktu widzenia admina - j.w. + jest napisany na kolanie, makabryczny kod, pisanie dodatków to męczenie się z pisaniem szajsu pod szajs. Updejty w zasadzie nadpisują zmiany frontendowe, w ogóle jest to produkt marnej jakości.

 

 

Wszystko z pewnością rozbija sie o cenę bo widzę, że cPanel to aż 425$ i to rocznie, gdzie tu porównywać do niecałych 100$ lifetime...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na Zachodzie masakra, 98 procent hostingów i VPSów z panelami ma cPanel : / mega ciężko coś na DA znaleźć, heh

Ja osobiście wolę DA, a jakże! Ale w sumie cPanel nie jest taki zły, tylko jednak więcej zżera zasobów...

Już podobna dyskusja była przy okazji oferty chyba Prohostu, heh

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszytko przez to, że ziołolecznictwo jest zalegalizowane/zdepenalizowane w Kanadzie, koderzy zamiast przysiąść fałdów to tylko jarają, stąd taka słaba jakość kodu DA ;)

Ale jeśli chodzi o update'y pieprzące panel, to cP też nie jest lepsze, np. znikające strefy DNS po aktualizacjach to standard, przynajmniej raz na 3 aktualizacje musi się przydarzyć taki manewr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nrm: a korzystałeś dłużej z cPanelu? Bo to jest dopiero chaos (gorszy jest tylko dla mnie Plesk).

 

Ja własnie lubię DA za tą prostotę, czy może nawet "prostactwo". Nie ma problemu z napisaniem do niego pluginu, panel nie ma zbędnych smiesznych funkcji (ja mimo wszystko wolę skompilować sobie PHP z ręki niż wyklikiwać je w graficznym interfejsie WHM itd) a jeśli coś się rozsypie to są 2-3 możliwości naprawy itd.

 

W przypadku cPanelu samych jego "niezbędnych" skryptów (często pamiętających lata 90) jest w /scripts kilkadziesiąt, jeśli nawet nie kilkaset, a z racji tego, że administruje różnymi serwerami to widziałem całkiem zabawne sputoszenie jakie potrafi wytworzyć słynne "upcp", który potrafi zrobić update systemu o całą wersję w górę bez pytania, nawet wtedy gdy w teorii wyłączysz automatyczne aktualizacje ;). A to, że np. coś bez powodu wypierdzieli w kosmos cały DNS przynajmiej raz na pół roku to jest gwarantowane i niezmienne od kilku lat.. Oczywiście jest do tego skrypt, który wszystko odbuduje, tylko czemu w końcu tego po prostu nie naprawią, zwłaszcza, że od dłuższego czasu cPanel to soft tylko pod jeden system, Fedora czy BSD przestały być supportowane.

 

Skórka to sprawa drugorzędna (można zmienić i tu i tu), a cena.. CPanel kupowany w dużych ilościach też potrafi zejść do 15$ za licencję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fakt na cPanel muszą być mocniejsze maszyny, Directadmin działa bez problemu na małym VPS-ie. Jednak zawsze jest coś za coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

nrm: a korzystałeś dłużej z cPanelu? Bo to jest dopiero chaos (gorszy jest tylko dla mnie Plesk).

Korzystałem wieki temu jako user. Nie znam go od strony bebechów, ale DA jestem strasznie zmęczony. Poza tym męczy mnie DA per maszyna. Jakieś rozwiązania "clastrowe" mogli by wdrozyć ale przy takim kodzie to podejrzewam, że nie ma na to szans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dodam moje 2 grosze.

uzywam równolegle i CP (Resller i user) i DA (admin, reseller i user).

 

Osobiście wybieram DA.

 

Na moim serwerze są klienci ktorzy praktycznie nie uzywają DA - sam zarządzam ich kontami więc opinia bedzie moja.

Do standardowych rzeczy oba się nadają tak samo, ale DA jest prostsze i poza ilością ikonek CP nie ma przewagi.

 

@nrm: piszesz ze ma kiepski kod, być moze, ale dla mnie panel ma działać stabilnie. CP mam na resselerze w jednej duzej firmie i czesto byly problemy.

DA ma to co potrzeba.

CP ma to co potrzeba + zbędne bajerki.

 

I tak jak wyzej inni pisali: CENA.

Jak z proszkiem Dosia, po co przepłacać, jesli wystarczy do pracy.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fakt na cPanel muszą być mocniejsze maszyny, Directadmin działa bez problemu na małym VPS-ie. Jednak zawsze jest coś za coś.

A cpanel vps optimized? Pytam, bo nie wiem jak z jego zasobożernością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Pracowałem już na kilku panelach i moje odczucia są następujące: w pierwszej kolejności są panele autorskie (o ile są dobrze napisane). Drugi to cPanel, trzeci DA, czwarty PLESK, który uważam za najgorszy panel z jakim przyszło mi działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A cpanel vps optimized? Pytam, bo nie wiem jak z jego zasobożernością.

Ta wersja WHM/cPanelu jest przeznaczona pod VPS, mamy na niektórych maszynach i działa bardzo szybko.

Wystarczy 512 MB RAM, ale nie ustawisz tam kilkuset kont.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem już na kilku panelach i moje odczucia są następujące: w pierwszej kolejności są panele autorskie (o ile są dobrze napisane). Drugi to cPanel, trzeci DA, czwarty PLESK, który uważam za najgorszy panel z jakim przyszło mi działać.

Zależy co bierzesz pod uwagę, pisząc "dobrze napisane". Panel może być i dobrze zrobiony na backendzie, ale w frontendzie brakuje usability (IMO panel home.pl taki jest). cPanel może ma trochę zadość bajerów, których na co dzień nie używamy. Patrząc od strony obsługi serwera wolę DA niż cPanel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Pisząc ,,dobrze napisany" mam na myśli taki panel który pod względem estetycznym nie budzi zastrzeżeń i który działa tak jak powinien. Jeżeli dany panel ma milion grafik i jest przeładowany albo mulą mu wszystkie opcje to nie zalicza się do ,,dobrze napisanych" :)

 

cPanel ma przyjazny interfejs, a to jak ktoś wspomniał liczy się bardzo mocno - ludzie to wzrokowcy. Klikam raz i mam. Nikt nie lubi klikać 15 razy żeby dojść do danej rzeczy. Dodatkowo nie ma takich jaj z kontami FTP jak w DA. Po prostu ma w sobie to coś czego nie mogłem na DA znaleźć.

 

Swoją drogą dlaczego wszystko się kręci wokół tych dwóch paneli ? Mamy kult DA który jest tani, a jak wiemy tanie nie znaczy dobre, choć w tym wypadku to powiedzenie się nie szczególnie sprawdza. Mamy także wspomniany panel PLESK który można uświadczyć głównie na serwerach zlokalizowanych w Niemczech. A o czymś takim jak ISP Manager słyszeliście ? Bodajże Statnet go oferuje na swoich serwerach. Nie jest drogi, nie zamula i ma przyjazny wygląd + jest częścią pakietu gdzie jest łącznie kilka różnych paneli pod różne rzeczy i usługi. Może warto spróbować czegoś nowego a nie tkwić ciągle przy dwóch panelach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Nie mogę wygoglać - a jak nazywa się taki panel (myślałem, że ispanel ale google pokazuje, że nie) co to ostatnio jakaś polska firma go wdrozyła (było nie dalej jak miesiąc temu na wht) i też odsprzedaje dalej? Za cholere nie mogę wygoglać, a nie zapisałem w delicjach :/

 

edit:

 

@Paweł: czytasz mi w myślach. Nie zdążyłem zadać pytania a już dostałem odpowiedź. Dzięki.

 

A więc co z ISP Manager? Ktoś miał styczność?

 

http://ispsystem.com/en - to chyba jakiś ruski produkt ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×