Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Albertsz

dedyk pod forum phpbb

Polecane posty

Witajcie,

 

Potrzebuje wymienić serwer na którym jest hostowane forum phpbb + strona www w mambo.

 

W tej chwili jest 90 użytkowników na forum. Często jest 120 i więcej ale warto przygotować się na więcej.

 

W chwili obecnej mam 2 x P4 2.8 Ghz, 2GB ram, HDD 40GB SCSI.

 

Transfer miesięczny to około 300GB.

 

Chciał bym rozbudowywać serwis dalej. W Polsce niestety nie bedzie mnie stać na taki serwer. Pozostaje zagranica USA lub Europa ... z racji tego ze TPSA leci przez USA moze warto się zastanowić nad USA.

 

Polecam się waszemu doświadczeniu. Nie szukam najtanszego hostingu ale dobrego i stabilnego hostingu za rozsądną cene.

 

Dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Transfer miesięczny to około 300GB.

 

Czyli niecale 2Mbit w szczycie. W GTSie zmiescisz sie w 1k / m-c. W WDC moze nawet polowe taniej. Czy to duzo, czy malo - to juz sam ocen :-)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1.5MBit w szczycie jeśli włączone są filmy.

Jak filmów nie ma to do 1MBit.

 

Jednak 1000 zł miesiąć to troche za dużo. Popytam jutro w WDC. Nie czerpie żadnych kożyści materialnych z serwisu gdyż jest to moje hobby i ma na celu darmowe proponwanie wiedzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
1.5MBit w szczycie jeśli włączone są filmy.

Jak filmów nie ma to do 1MBit.

Jednak 1000 zł miesiąć to troche za dużo. Popytam jutro w WDC. Nie czerpie żadnych kożyści materialnych z serwisu gdyż jest to moje hobby i ma na celu darmowe proponwanie wiedzy.

 

Rozumiem. Czyli generalnie nie zalezy Ci na szczegolach technicznych - czy to ma byc zwykly serwer wirtualny, VPS, dedykowany etc ? Nie ma dla Ciebie znaczenia "prestiz" polskich datacenter. To ja proponuje dedyka gdzies na wschodnim wybrzerzu USA, np. www.tranxactglobal.com:

 

Dual Opteron 244 $199/month

1 GB RAM (ECC Registered)

2x120 GB SATA Hard Drives*

2000 GB Transfer/month

Avocent Serial Console / Power Management

 

To ok. 600-650 pln / m-c ale masz fajna maszynke i serial console gratis + spory limit ruchu :) Ping ok. 130ms z TPNETu, wiec tragicznie nie jest. Ja GNAXa bardzo sobie chwale i polecam :)

 

No i masz przynajmniej support 24/h w cenie, a nie jak w wiekszosci europejskich datacenter oplata jak za zboze.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
a co powiesz na http://www.ev1servers.net albo www.theplanet.com ?

 

Masowka. Zdecydowanie bardziej polecam TG. Bardzo przyjazni profesjonalisci, max szybki support :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam sprzet wystarczy Ci na 1000 userow naraz spokojnie. O wiele lepiej bys wyszedl, gdybys mial 1 x PIV 2.8 Ghz, ale 1000MB transferu.

 

Ustawiajac w apachu keep alive off, maxchild 100-200 wytrzyma spokojnie. IPB mocniej obciaza zasoby a radzi sobie z 500 userami naraz przy 3ghz+1gb ramu.

 

Generalnie wazniejsza jest wieksza ilosc ramu, np. serwer jak wyzej - Dual Opteron i 1GB ramu to o_O, apache (zakladam ze to bedzie instalowane) to przede wszystkim ram.

 

wyslalem Ci na PM info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna serwera dedykowanego także głównie pod forum... baza mysql ma ~300MB i rośnie 10-15MB na miesiąc... Szukam czegoś w rozsądnej cenie, jak do tej pory moją uwagę zwróciła ofera hetzner.de - DS3000 - Sempron 64 3000+, 1GB ramu, 500GB transferu za 39E... ewentualnie wersja za 59E z 2GB ramu.

Jest jeszcze w miarę rozsądna oferta Layeredtech... Barton3000+ z 1gb ramu za 80usd... jednak na droższe rozwiązania nie mogę sobie na razie pozwolić.

 

Czy ma ktoś doświadczenie z phpbb i większymi bazami? 1GB ramu i procesor amd ~3000+ w zupełności wystarczą? Może jakieś propozycje, sugestie odnośnie providera?

Jednocześnie około 70-100 użytkowników odwiedza forum maksymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dosc popularne forum na PhpBB, baza mySQL o wielkosci 200 MB, do 100 użytkowników aktywnych naraz odpalone na Bartonie 3000+ z 1 GB RAM i dyskami SCSI obciąża procek właściwie niezauważalnie (load w granicach 0.10-0.20 :)) ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokaż (tu albo na privie) swoje httpd.conf i my.cnf. Masz eAcceleratora i tym podobne oprzyrządowanie?? (na wspomnianym wyżej serwerze działa i keszuje z powodzeniem PHP).

 

(edytowałem posta bo zapomniałem znaku zapytania i był nieczytelny :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wow .. to u mnie cos nie tak .. czy mozna by prosić o konfig apache tego serwera ?

Niekoniecznie. A jestes pewien, ze to forum tak obciaza, a nie samo mambo? Bo rzeczywiscie phpbb nie powinno. Mam forum z ponad 1mln postow i 150-200 osobami online w czasie dnia (baza ma prawie 1GB) i dzialala niezle na jednoprocesorowym P4 2,8 z 2GB RAM. Podstawa jest jednak tak, jak pisal patryk, odpowiednie dostosowanie my.cnf, httpd.conf (przede wszystkim wylaczenie KeepAlive i ograniczenie MaxClients) i instalacja eAcceleratora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Timeout 120

Keepalive Off

MaxKeepAliveRequests 100

KeepAliveTimeout 15

 

#Prefork

StartServers 8

MinSpareServers 5

MaxSpareServers 20

ServerLimit 150

MaxClients 120

MaxRequestsPerChild 1000

 

#Worker

StartServers 8

MaxClients 150

MinSpareThreads 25

MaxSpareThreads 75

ThreadsPerChild 25

MaxRequestsPerChild 1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Niekoniecznie. A jestes pewien, ze to forum tak obciaza, a nie samo mambo? Bo rzeczywiscie phpbb nie powinno. Mam forum z ponad 1mln postow i 150-200 osobami online w czasie dnia (baza ma prawie 1GB) i dzialala niezle na jednoprocesorowym P4 2,8 z 2GB RAM. Podstawa jest jednak tak, jak pisal patryk, odpowiednie dostosowanie my.cnf, httpd.conf (przede wszystkim wylaczenie KeepAlive i ograniczenie MaxClients) i instalacja eAcceleratora.

 

Wylaczenie KeepAlive w przypadku posiadania duzej liczby RAMu (a 2GB i jedno forum to zdecydowanie duza ilosc) nie ma wiekszego sensu - jedyne co spowoduje to zmniejszenie liczby jednoczesnie odpalonych child-ow apacza, czyli zmniejszy zuzycie RAMu ale zwiekszy zuzycie CPU, a takze minimalnie wydluzy czas odpowiedzi dla klienta). Ogolnie IMO bardziej zaszkodzi niz pomoze :) Ale to trzeba na zywca sprawdzic jakie jest wykorzystanie pamieci, ile w porze szczytu mamy wolnych czildow apaczowych i ew. wlaczyc lub wylaczyc keepalive'a. Sporo tez mozna zdzialac wlaczajac keepalive ale korygujac lekko w dol keepalivetimeout. Trzeba poprostu znalezc kompromis pomiedzy liczba wolnych childow apaczowych, liczba wolnego RAMu, a obciazeniem :)

 

Jednak "tuning" mysqla (w szczegolnosci ustawienia dot. cache) moze tutaj dac wiecej korzysci niz samego apacza (ktory w standardzie jest skonfigurowany calkiem w porzadku :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Albertsz: Ustawienia wydają się sensowne, jednakże zawsze można dowolnie pokombinować z ustawieniami startservers i min/maxspareservers w zależności od tego ile masz wolnej pamięci (chociaż pewnie skoro serwer Ci zwalnia to używa swapa). Inna sprawą jest to, że utarło się, że Apache2 jest mniej wydajny niż jego starszy brat w niektórych zastosowaniach..

 

Ogólnie - tak jak pisaliśmy - publikacja my.cnf i instalacja eAcceleratora powinny być Twoimi następnymi krokami. Zawsze też możesz zatrudnić kogoś/coś kto za stawkę godzinową podciągnie Ci trochę wydajność, jeśli sam nie masz na to pomysłu/siły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wylaczenie KeepAlive w przypadku posiadania duzej liczby RAMu (a 2GB i jedno forum to zdecydowanie duza ilosc) nie ma wiekszego sensu - jedyne co spowoduje to zmniejszenie liczby jednoczesnie odpalonych child-ow apacza, czyli zmniejszy zuzycie RAMu ale zwiekszy zuzycie CPU, a takze minimalnie wydluzy czas odpowiedzi dla klienta).
I dokladnie o zmniejszenie zajetosci RAMu chodzi - mimo wszystko 2GB Ramu to nie tak duzo, szczegolnie jak kilkaset MB z tego zajmuje MySQl. W kazdym razie przy mocno obciazonym apache'u wylaczenie KeepAlive lub zmniejszenie KeepAliveTimeout w wiekszosci przypadkow przynosi poprawe wydajnosci i umozliwia obsluzenie wiekszej ilosci zapytan.

 

jednak "tuning" mysqla (w szczegolnosci ustawienia dot. cache) moze tutaj dac wiecej korzysci niz samego apacza

 

oczywiscie, ale lepiej dokonac tuningu mysqla + apacza... wtedy korzysci beda jeszcze wieksze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
I dokladnie o zmniejszenie zajetosci RAMu chodzi - mimo wszystko 2GB Ramu to nie tak duzo

 

Czy ja wiem czy tak malo ?

Mam maszyne z 1GB RAMem, ktora obsluguje do 400 polaczen jednoczesnych apacza (MaxClients 400, wlaczony KeepAlive), na ktorej jest blisko 500 obslugiwanych wirtualek, z czego conajmniej 10 duzych for phpbb (srednio po 6 tys zarejestrowanych uzytkownikow, najwiecej jednoczesnie userow po 100-400). Robi to do 10Mbit ruchu w szczycie.

 

Fakt, ze MySQL jest na innej maszynce ale ten MySQL bieze ok 300MB RAMu, wiec to tak jakbym mial 1,3GB RAM :)

 

Dlatego troche sie dziwie autorowi ze jego jedna maszyna nie potrafi obsluzyc tak "drobnego" forum :) Konfiguracja, a nie zmiana maszyny wskazana !!

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×