Skocz do zawartości
topfagot

Serwer VPS i wybór rozwiązania DNS

Polecane posty

Witam, proszę o pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania DNS dla serwera VPS.

Otóż mam wykupiony serwer VPS z DirectAdmin w firmie Statnet.pl, który posiada 1 adres IP oraz "Utrzymanie podstawowego oraz zapasowego serwera DNS", oraz kilka domen obsługiwanych przez Masternet.pl, który oferuje oddelegowanie ich na własne serwery.

 

Zastanawiam się jak najlepiej rozwiązać sprawę DNS:

a) Stworzyć własny serwer DNS. - Rozwiązanie raczej słabe, bo zajmuje dużo zasobów (RAM), musiałbym mieć też drugi VPS na innej fizycznej maszynie, co by w razie awarii serwera nie mieć większych problemów, aczkolwiek domeny były by automatycznie dopisywane do DNS po dodaniu ich przez DirectAdmin.

 

:P Skorzystać z serwerów Statnetu (ns1.statnet.pl i ns2.statnet.pl), czyli firmy w której mam VPS - miałbym wtedy 2 porządne DNSy, ale aby dodać jakąś domenę musiałbym ją dodawać podwójnie - raz w Panelu PowerDNS Statnetu, drugi w Direct Adminie (bo chyba nie dało by się tego inaczej rozwiązać ?)

 

c) Skierować domeny na serwery DNS rejestratora domeny (Masternet - ns1.masternet.pl i ns2.masternet.pl) i skierowanie ich poprzez rekord A na adres IP serwera VPS - teoretycznie te same wady i zalety co rozw."b" (powyższe)

 

Co waszym zdaniem jest najlepsze ? Ja najbardziej skłaniam się ku trzeciej opcji, ale chciałbym poznać opinie bardziej doświadczonych użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Primary DNS zrób u siebie. A secondary np w freends czy właśnie w Statnecie. W konfiguracji binda ustaw możliwość transferu strefy do secdnsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zamiast wielkiego kobylastego i jak czas pokazuje "dziurawego" binda polecam inne rozwiązania, choćby maradns. Ludzie często się ograniczają. Jak www to Apache jak DNS to bind itp. czego nie rozumiem zupełnie.

 

Nie dość że bind potrafi masę zasobów pożerać to jeszcze szału nie robi przy utrzymaniu 5 czy 20 SOA, przy takiej małej skali inne rozwiązania sprawdzą się zdecydowanie lepiej.

Edytowano przez Life (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie uważasz, że jeśli topfagot ma Directadmina, który ma wszystko "w kupie", to będzie teraz kombinował nad zmianą serwera DNS dla kilku stronek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, że nie rozumiem podejścia ludzi typu "DA na VPS i niech chodzi a że ma 512RAM to jakoś to będzie" itp. że Apache i Bind zasoby zjadają i że w wszystko bee. No niestety trochę pracy i można bardzo dużo wyciskać z tego ci się ma ale nie idąc na skróty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od pieniędzy jakie ma się na wyłożenie. Bo nie oszukujmy się, ale nikt nie będzie dostrajał tego za pińć zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Inna sprawa, że nie rozumiem podejścia ludzi typu "DA na VPS i niech chodzi a że ma 512RAM to jakoś to będzie" itp. że Apache i Bind zasoby zjadają i że w wszystko bee. No niestety trochę pracy i można bardzo dużo wyciskać z tego ci się ma ale nie idąc na skróty.

 

Ja mam VPSa z DA itp. I jakos mi zrzera max 350 Mb... Wiec nie wiem skad bierzesz 512 Mb...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×