Skocz do zawartości
PitLab

Metodologia wyboru hostingu

Polecane posty

Witajcie

Mam dwie niewielką stronę http://www.pitlab.pl/ która od kilku lat rozwijała się siedząc na az.pl. Ostatnio zaczęła się ładować bardzo wolno. Może nie tyle prędkość ładowania co czas rekacji serwera wynosi często kilkanaście sekund. To jest zdecydowanie poniżej minimum moich wymagań. Przeniosłem stronę testowo do kei.pl ale nie zauważyłem że tam nie ma dodatkowych kont FTP a jedno dodatkowe konto we własnej domenie jest mi krytycznie potrzebne. Muszę się przenieść dalej tym bardziej że na kei jest co prawda lepiej ale wcale nie powala na kolana: strona ładuje się 2-5 sekund.

 

Chciałbym się Was zapytać o metodologię wyboru parametrów hostingu.

Mam małe wymagania 1GB (max 2) dysku, 4 bazy, ~10 emaili i przynajmniej jedno dodatkowe konto FTP. Transfer symboliczny, obciążenie nie przekracza 1% CPU. Nie zależy mi specjalnie na przepustowości ale na czasie reakcji serwera, tak żeby strona ładowała się w przeciagu <2s.

Parametry które opisują usługodawcy spełnia >95% firm. Zacząłem więc robić testy żeby sprawdzić która firma będzie dla mnie najlepsza. Bazując na reklamach znalezionych w sieci i tutaj na forum przetestowałem kilkadziesiąt firm, z czego po wstępnej analizie zostało 32 mające serwerownie w kraju i w miarę realne parametry.

Testowałem czas odpowiedzi i prędkość ładowania się strony usługodawcy narzędziem http://test.watchscript.pl/ (transfer do Trójmiasta)

Mierzyłem średni czas pinga z http://www.atcom.pl/cgi-bin/ping.pl w kraju oraz z http://www.heise-onl...orks/tools/ping w Niemczech.

Zrobiłem taką tabelkę, która pozwoliła mi wyciać "ogony" mocno odstające od reszty (zaznaczone na czerwono). Porównywałem też wyniki traceroute aby mieć orientację o lokalizacji serwera względem głównych węzłów wymiany ruchu w sieci.

hosting.gif

Tutaj jest tabelka w formacie odf Open Office: http://www.pitlab.pl/misc/hosting.zip

 

Zdaję sobie sprawę że takie testy są mało wiarygodne, bo chwilowe obciążenie serwera może znacznie zmienić ranking. Czy macie pomysł na jakieś rozsądniejsze testy pozwalające wybrać usługodawcę. Ewentualnie jakie jeszcze rzeczy mierzalne ogólnodostępnymi narzędziami pozwolą mi ocenić parametry hostingu?

Chciałbym zawęzić to grono do <10 ofert i wybrać z tego ręcznie na postawie udostępnianych narzędzi itp. rzeczy trudno weryfikowalnych liczbowo.

 

Piotrek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukasz konta za 30 złotych na rok i analizujesz dane, taka tabelka niewiele Ci za.

Przetestuj kilka firm z forum i będziesz miał porównanie.

Okres testowy jest praktycznie w każdej firmie.

 

Ponadto obciążenie 1% nie możesz brać pod uwagę, praktycznie na każdym serwerze będziesz miał inny wynik.

Kliknij na katalog ofert u góry, tak masz sprawdzone firmy i warte polecenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukasz konta za 30 złotych na rok i analizujesz dane, taka tabelka niewiele Ci za.

Przetestuj kilka firm z forum i będziesz miał porównanie.

Zdaję sobie sprawę że z Waszego punku widzenia jestem zawracaczem gitary a nie poważnym klientem. Z mojej strony to czy ten hosting będzie kosztował 30 czy 300 zł nie ma żadnego znaczenia. Przede wszystkim nie chcę mieć ślimaczącej się strony.

Wiem że test polegający na umieszczeniu strony na serwerze jest nieodzowny ale jest czasochłonny. Pierwsze przenosiny dwóch wersji strony (dwie bazy danych) i forum (trzecia baza) zajęło mi 2 dni. Do testów będę przenosił tylko część strony, mimo wszystko chciałbym wstrzelić się od razu w możliwie najlepszą dla mnie ofertę, stąd pytanie o metodologię testowania.

Wertując sieć dzisiaj jeszcze znalazłem http://www.watchmouse.com/pl/ping.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Generalnie to powiem ci tak, unikaj masówek typu home.pl czy nazwa.pl. Wiem że mają dobrych grafików i wodolejów którzy mają za zadanie ciebie nakłonić do kupna ich usług, ale jakościowo to jest lipa no i drogo. Mamy na forum sporo firm które świadczą usługi na najwyższym poziomie z ceną adekwatną do jakości. Biorąc serwer w DE możesz mieć dłuższe ładowanie strony, co wynika z łącz operatorskich. Mając serwer w PL strona ci sie bardzo szybko załaduje. Nie ma co przepłacać kilkadziesiąt czy kilkaset PLN za markę czy nazwę danej firmy. Tak samo nie ma co pakować się w promocje typu pierwszy rok za 0 PLN czy za 9.90 PLN a kolejny za 600 PLN z umową na trzy lata. To zwyczajny chwyt marketingowy. To coś w rodzaju oferty bluza za 35 PLN i spodnie za 35. Chętnych będzie mniej niż na ofertę Bluza za 70 PLN, spodnie gratis :) Nie ma co przepłacać. Od ręki mogę ci dać listę firm gdzie jak kupisz to nie będziesz zawiedziony:

 

hekko.pl, ionic.pl, dust.pl, neteasy.pl, masternet.pl, mzone.pl, grand-host.pl, smoko.pl, 2be.pl

 

Osobiście polecam ci glowanet.pl Bardzo wysoka jakość świadczonych usług, dobre ceny, support na wysokim poziomie i możliwość dogadania się z właścicielem :) Polecam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Do poleconych przez Pawła firm warto dodać UnixStorm, które ma na tym forum bardzo dobre opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdaję sobie sprawę że z Waszego punku widzenia jestem zawracaczem gitary a nie poważnym klientem.

 

Każdy klient jest ważny, nie ważne czy płaci 5 czy 500 złotych. Problem polega na tym, że tak naprawdę taka tabelka niczego Ci nie da.

Firmy hostingowe które sprawdzasz mają po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt serwerów pod sobą, home.pl ma ich chyba kilkaset. Pinugujesz tylko jeden serwer, na któym raczej napewno nie będzie Twoje konto. Tak więc takie działanie mija się z celem.

 

Tak jak Pawel_15 napisał, unikaj dużych firm. Tam przeważnie serwery są zapełnione "po brzegi". Poszukaj mniejszych firm, poproś o umieszczenie konta na mniej zapełnionym serwerze. Ewentualnie weź sobie VPS`a i wtedy masz pełną kontrolę nad wszystkim.

Pamiętaj też o tym, że firmy bazuja na wielu klientach, nie na jednym. Tak więc nie oczekuj żę dana firma wyrzuci wszystkich z serwera aby tylko Ciebie zadowolić. Na serwerach współdzielonych panuje tzw. Fair Policy Rule, czyli bądź w porządku do wszystkich uzytkowników na serwerze, nie zamulaj serwera (niestety nie wszyscy o to dbają)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Problem polega na tym, że tak naprawdę taka tabelka niczego Ci nie da.

Firmy hostingowe które sprawdzasz mają po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt serwerów pod sobą, home.pl ma ich chyba kilkaset. Pinugujesz tylko jeden serwer, na któym raczej napewno nie będzie Twoje konto.

Dziękuję. Ten argument mnie przekonuje. Niby oczywiste, ale nie pomyślałem o tym.

 

 

Tak jak Pawel_15 napisał, unikaj dużych firm. Tam przeważnie serwery są zapełnione "po brzegi". Poszukaj mniejszych firm, poproś o umieszczenie konta na mniej zapełnionym serwerze.

Chyba wybierając KEI.pl (zanim jeszcze napisałem tutaj) trafiłem na dużą firmę. Tam strona http://www.pitlab.com/ ładuje się średnio ok. 4s. Od biedy mogło by zostać, ale nie ma tam możliwości skonfigurowania dodatkowego FTP a to jest dla mnie krytyczne, więc i tak muszę się z tamtąd przenieść.

 

Kolejnym krokiem było nsf.pl ale tutaj poległem na systemie uprawnień do plików. Po ciężkich bojach zainstalowałem to co chciałem, ale kilka rzeczy na stronie nie działało i nie byłem w stanie zrozumieć istoty problemu. Żeby cokolwiek zrobić trzeba było ręcznie zmieniać uprawnienia. Nie dawało się tego hurtowo robić przez FTP w Total Commanderze tylko przez manager plików na stronie. Przeklikać się przez sporą strukturę katalogów to jest ogrom durnej pracy a po jakimś czasie nawet to narzędzie przestało działać i musiałem w każdym pliku czy katalogu resetować uprawnienia aby móc je zmienić. Rzuciłem to, bo to nie miało sensu.

 

Kolejny krok to lap.pl. Tutaj początek też był ciężki z powodu uprawnień do plików. Utknąłem na potrzebie podmiany pliku wgranego przez instalator Joomli. Przez FTP nie miałem praw dostępu do pliku który chciałem zamienić. Udało się znaleźć tak opcję:

Operacje na wirtualkach
Zmiana uprawnień dla wszystkich plików i katalogów (wg schemuatu: chmod o+rwX)których właścicielem jest serwer www
Zmiana właściciela i grupy dla wszystkich plików i katalogów wg schematuchown -R twojuzytkownikftp:nogroup

To uleczyło moje problemy (z tego co jestem w stanie zrozumieć to chyba punkt drugi). Dalej już poszło normalnie i strona testowa stoi: http://www.pitlab.beep.pl/index.php. Działa bardzo ładnie, ładuje się średnio w 2 sekundy. Jednak też chyba trafiłem na ofertę bez dodatkowych kont FTP i wygląda na to że cała robota na nic.

Po pozytywnych doświadczeniach z lap-em spróbuję jeszcze wrócić do nsf. Już chyba rozumiem istotę problemu na którym poległem i może uda się przez to przejść. Jeżeli nie, to będę szukał dalej z listy jaką podpowiedział Paweł_15. Częściowo pokrywa się z moim rankingiem.

 

Ewentualnie weź sobie VPS`a i wtedy masz pełną kontrolę nad wszystkim.

[...]. Na serwerach współdzielonych panuje tzw. Fair Policy Rule, czyli bądź w porządku do wszystkich uzytkowników na serwerze, nie zamulaj serwera (niestety nie wszyscy o to dbają)

Na VPSa chyba jestem za cienki bolek. To nie jest zajęcie dla jednoosobowej firmy gdzie trzeba równocześnie robić zaopatrzenie, produkcję, marketing, obsługę klienta, księgowość, PR i jeszcze webmasterkę. Brakuje mi zasobów aby uczyć się administracji serwerem unixowym.

Co do FPF to choćbym był złośliwy, to i tak przy obecnym ruchu na stronie ciężko by mi było komukolwiek zaszkodzić :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo przywiązujesz wagę do technicznych szczegółów usługi którą chciałbyś kupić. A tymczasem najważniejsi są ludzie i sposób w jaki podchodzą do robienia interesów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo przywiązujesz wagę do technicznych szczegółów usługi którą chciałbyś kupić. A tymczasem najważniejsi są ludzie i sposób w jaki podchodzą do robienia interesów.

Parametry łatwo mogę zmierzyć w ciągu wieczora. Jak mam poznać ludzi w kontekście sposobu prowadzenia interesów? Beczkę soli trzeba było by zjeść. Warto poznawać ludzi w swojej branży.

Analogicznie jak raz na dwa lata idę do sklepu kupić sobie portki, to nie zastanawiam się jakim człowiekiem jest właściciel sklepu, tylko patrzę czy portki pasują. :-)

 

Przede wszystkim nie jestem kimś specjalnie związany z webhostingiem aby robić jakieś głębsze analizy. Jestem jedną tysięcy mróweczek mających swoją stronę w sieci i muszę dokonać wyboru jednej z kilkudziesięciu firm hostingowych. Dopóki strona będzie działała przyzwoicie, dopóty będę trzymał się tego hostingodawcy. Z az.pl wytrzymałem coś około 10 lat. Jeżeli będzie źle, to po prostu zmienię na inny. Prawdopodobne w tym czasie nie zamienię z właścicielem nawet słowa. Często jedyny kontakt z człowiekiem to jakieś pytanie techniczne do administratora, który niekoniecznie musi mieć coś wspólnego z prowadzeniem interesu.

Przy kosztach hostingu rzędu 100-200zł rocznie nie ma sobie co zawracać głowy. Główny problem to jest czas poświęcony na testowanie i konfigurowanie. Te kilka dni które poświęcam na znalezienie odpowiedniego zestawu usług kosztuje mnie więcej niż utrzymanie strony na serwerze przez cały rok.

Oczywiście robiąc to samemu czegoś się nauczę. Nie jest to jednak wiedza jakoś specjalnie potrzebna w mojej branży, ale cokolwiek zostanie w głowie to dobrze. Każda wiedza może się kiedyś przydać.

 

Jeszcze słowo odnośnie kontaktów między ludzkich. Pisząc na forum z prośbą o weryfikację metody wyboru a nie o konkretny wybór (!) dostałem kilka ofert. Nie odpisałem na żadną ofertę, bo przyznam się że irytuje mnie to. Praktycznie codziennie wyciągam ze skrzynki pocztowej niechciane ulotki, już nie wspominając o e-mailu. Żyjąc pod takim ciągłym ostrzałem reklamami, każdą nie zamawiana ofertę traktuję jako atak na swoją wolność wyboru. Może jestem zbzikowany, ale tak po prostu reaguję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Astron

Co do metodologii to ani ping ani prędkość pobierania nie mogą być wyznacznikami. Chyba, żebyś prowadził download to może tak...

 

Metodologia w tym wypadku może być prostsza. Sprawdzaj nie tylko po hostingu, ale zacznij od serwerowni, np. ATMAN jest o wiele lepszy moim zdaniem niż np. serwerownie w Gdańsku czy Krakowie. Czy też np. o ile w OVH może będzie tanio i fajnie, o tyle jak już się coś zepsuje to jest tragedia, tak samo np. jest w SuperHoście. Generalnie radzę szukać hostingów w Polsce, bo im dalej poza granicę tym większa szansa na muły i pady na samych łączach. Potem szukaj hostingów, które mają serwery w danej serwerowni. Następnie zrób konta testowe, jeśli nie będzie różnicy ani w cenie ani w jakości to posprawdzaj opinie- tematów i postów jest pełno. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaj nie tylko po hostingu, ale zacznij od serwerowni, np. ATMAN jest o wiele lepszy moim zdaniem niż np. serwerownie w Gdańsku czy Krakowie.

 

Bo co? Jest bardziej popularna? Czy czas jest niższy o 2 - 4 ms? Zależy ile płacisz kolego...

Edytowano przez tym (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

Generalnie radzę szukać hostingów w Polsce, bo im dalej poza granicę tym większa szansa na muły i pady na samych łączach.

 

A masz pewność że w Polsce będziesz miał UpTime 101%? W czym gorsze są OVH, Hetzner, LeaseWeb, ADC, czy inne Firmy zagraniczne? Mówisz o wielu Firmach o których tak naprawde nie masz pojęcia bo czasem zagraniczna Firma potrafi być conajmniej 1,5 raza lepsza niż SUPER Polski ATMAN, BDC, czy Home.

 

Tabelki nie pokażą Ci wszystkiego co porządne wystestowanie Hostingu przez minimum pół roku. Jeżeli stwierdzasz to z jakichś robotów, statystyk Google, czy jakiegoś pirata z kolorowego Bloga to uwierz mi nie zdecydujesz się na żadną konkretną firmę w Polsce czy poza granicami kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

> w czym są gorsze firmy (...)

Chociażby w nie wywiązywaniu się z zawartych umów.

(OVH)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

Chociażby w nie wywiązywaniu się z zawartych umów.

 

Adam możesz powiedzieć o tym coś więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy też np. o ile w OVH może będzie tanio i fajnie, o tyle jak już się coś zepsuje to jest tragedia

Naczytałeś się na forach jakie to OVH jest be? Czy na Kimsufie chciałeś mieć uptime 101%?

 

Adam możesz powiedzieć o tym coś więcej?

Przy kimsufie ociągali się z wymianą nap dysku :P

 

Jak się płaci 200 zł za serwer to też się oczekuje tego, że on będzie chodził jak za 200 zł, a nie za 2000 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Jeśli się oferuje usługę za 256zł, z gwarancja naprawy w 6h, to w tyle dysk powinien być wymieniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Astron

GrandBB może zagraniczne firmy nie są gorsze, ale już łącza zauważyłem ostatnimi czasy niestety tak. Na przykład taka Telia- przez to nie można nawet na Facebooka wejść. :P Nie mówiąc o innych stronach, do których droga wiedzie przez Telię (sprawdzałem w MTR jest co najmniej 50% loss, który przechodzi aż do USA jak się trafi odpowiedni moment). Do OVH z tego co wiem to źle z łączami nie jest, gorzej z ich supportem czy czasem rozwiązywania problemów, co wnioskuję po masie opinii (negatywnych) na forach i tu odp. do Miłosza- tak naczytałem się na forach, że OVH jest be do kwadratu przy awariach. :P

Edytowano przez Astron (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tu odp. do Miłosza- tak naczytałem się na forach, że OVH jest be do kwadratu przy awariach. :P

Mi wszelkie problemy techniczne zawsze szybko ogarniali. Więc nie mam na co narzekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do metodologii to ani ping ani prędkość pobierania nie mogą być wyznacznikami. Chyba, żebyś prowadził download to może tak...

Do miarodajnego downloadu przydała by się jedakowa próbka a to jest technicznie bardzo trudne do realizacji.

Zresztą nie wiem czy download jest najważniejszy w przypadku strony, gdzie jest sporo drobiazgów a mało rzeczy dużych. Z tego co rozumiem to ping mierzy czas odpowiedzi serwera. Jeżeli na stronie jest powiedzmy 20 elementów graficznych po 1kB, trochę tekstu to wydaje mi się że szybki ping jest ważniejszy od dużej przepustowości. Dopiero gdy czytane są większe pliki np. tutaj: http://www.pitlab.pl...e-jezykowe.html to dopiero wtedy widać korzyść z transferu. Jeżeli miałbym przypisywać ważności parametrów pod kątem przeglądania strony to dałbym 0,7 dla szybkości odpowiedzi i 0,3 dla transferu.

 

Metodologia w tym wypadku może być prostsza. Sprawdzaj nie tylko po hostingu, ale zacznij od serwerowni, np. ATMAN jest o wiele lepszy moim zdaniem niż np. serwerownie w Gdańsku czy Krakowie. Czy też np. o ile w OVH może będzie tanio i fajnie, o tyle jak już się coś zepsuje to jest tragedia, tak samo np. jest w SuperHoście. Generalnie radzę szukać hostingów w Polsce, bo im dalej poza granicę tym większa szansa na muły i pady na samych łączach. Potem szukaj hostingów, które mają serwery w danej serwerowni. Następnie zrób konta testowe, jeśli nie będzie różnicy ani w cenie ani w jakości to posprawdzaj opinie- tematów i postów jest pełno.

Mniej więcej tak właśnie zrobiłem. Może nie bardzo rozumiem jak należało by badać serwerownię, ale oglądałem rezultat traceroute pod kątem odległości właśnie do atmana. Wybrałem ofertę leżącą 2 serwery do atmana i 1 serwer do plixa, który jak wyczytałem jest dużym węzłem wymiany ruchu. Rezultat jest taki że strona na wybranym serwerze ładuje mi się średnio 1,6s a z serwera kei w Krakowie ok 4 sekundy. Dla porównania ze szczecińskiego az strona ładuje się 5-15s.

 

Z założenia odrzuciłem serwery poza granicami kraju, może nie ze względu na wydajność, ale po części na patriotyczny kaprys a po części na łatwość kontaktu w przypadku ewentualnych problemów.

W ostatniej fazie nie zawartej w tej tabelce oceniałem jeszcze widzialność serwera w różnych częściach świata za pomocą http://www.watchmouse.com/pl/ping.php. Po drodze do niektórych serwerów gubiły się pingi po drodze, albo nie mogły do nich wogóle dotrzeć. Na przykład jeden z rozważanych hostingów nie był widoczny dla serwera na Florydzie.

 

Ostatnia rzecz jaką testowałem docelowe serwery to rozrzut czasu ładowania strony. Na serwerze, który wybrałem różnice kolejnych czasów ładownia strony są rzędu 10ms (trzecia cyfra) a w porónywanym innym serwerze różnice były już na pierwszej cyfrze. To świadczy o dużym i nieregularnym obciążeniu serwera. To jest parametr chwilowy, bo za miesiąc czy pół roku sytuacja może się zmienić, ale na dzisiaj jest OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

Ja tam na OVH nie narzekam, teraz chcę się przymierzyć do LeaseWeb albo Hetznera przy zakupie nowego sprzętu. Chyba że wybiorę Polskę ale będę się musiał nad tym grubo zastanowić... ;) "Czasami wole kupić coś Polskiego za granicą niż zagranicznego w Polsce ;)" - może i prawda aczkolwiek wszelkie parametry firm zmieniane są z miesiąca na miesiąc i nie ma co inysynuować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

Adam zawsze szukasz dziury w całym Chodzi mi o liczbę wzrastających klientów, którzy generują obciążenie a dodatkowo wykupują Hosting. Pomyśl logicznie i nie idź pod górę. 1. Klient płaci za usługę = dla niektórych kolejny numerek w WHMCS, a dla innych PRAWDZIWY KLIENT, który dzięki wpłaconym środkom pozwoli Ci na dalsze działanie i rozwijanie Hostingu czyt. zakup sprzętu, oprogramowania itd. Rozumiesz mnie teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Zrozumiałem to jako zmianę parametrów serwerów [dedykowanych, do sprzedaży], jak źle zrozumiałem - przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×