Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Dawid Sz.

eBay, USA i cło

Polecane posty

Witajcie ;)

 

Mam do was pytanie. Chcę sprowadzić sobie z USA kaszkiet, którego w Polsce nie mam szans nabyć. Jeszcze nigdy nie sprowadzałem nic z USA i nie wiem jak się ma sprawa z cłem i VATem. Czytałem na jakiś forach opinie osób, które kupowały towary z USA i potem przychodziły do nich listy z wezwaniem do zapłaty cła (czy coś w tym stylu). Wartość tej mojej paczki to max. 20-30 dolców. Pytanie brzmi: jak wygląda sprawa z tym cłem, VATem i Urzędem Celnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

Opłatę skarbową musisz uiścić, jeśli towar otrzymasz za pomocą przesyłki.

 

Jeśli kupisz w USA w sklepie, to ten wpisze ci prawadziwą wartość towaru, na dokumencie wysyłkowym. Cło opłacisz od całkowitej wartości zakupu w USA, czyli items+delivery.

Większość firm kurierskich nie wyda przesyłki jeśli nie zapłacisz.

 

Dodatkowo, jeśli trafisz na gryzipiórka urzędasa, który sprawdzi czy wartość towaru podana w deklaracji jest prawidłowa możesz otrzymać karę.

Ogólnie kupuje sie taniej, zwłaszcza sprzęt elektroniczny, ale doliczając cło może wyjść nie tak różowo. Jeśli nawet przywiezie ci ktoś osobiście, to musisz pamietać, że jesli się cos popsuje i w ramach gwarancji chcesz naprawić to na własny koszt musisz wysłać!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

bastek, cytujesz artykuł, którego chyba nawet nie czytałeś, przez co wprowadzaszw błąd

 

Upominki przesyłane przez osobę fizyczą do osoby fizycznej zwolnione są od cła i podatku do równowartości 45 euro. W tym przypadku chodzi o zwykłą wartość towarów, a nie o wartość celną, a więc bez kosztów transportu i ubezpieczenia. Dla towarów o wartości powyżej 45 EURO, ale nie przekraczającej 700 euro, stosuje się stawkę ryczałtową w wysokości 2,5%. Od towarów o wartości powyżedj 700 euro stosuje się stawki celne określone we Wspólnej Taryfie Celnej.

Od przywozu pozostałych towarów (np. od firmy do osoby fizycznej czy też od firmy do firmy) o wartości do równowartości 150 euro (również wartość towaru) nie pobiera się cła. Od towarów do równowartości 22 euro nie pobiera się również podatku. Od towarów, które przekraczają 22 euro do 150 euro -nie pobiera się cła ale pobiera się podatek.

Uwaga!!!

Od towarów zakupionych w drodze zamównienia wysyłkowego ( np. w sklepie internetowym) nie ma zwolnienia od podatku. Zawsze pobiera się podatek, niezależnie od wartości przesyłanego towaru.

Inną kwestią jest sposób naliczania tych opłat. Cło nalicza się zawsze od

wartości celnej towaru ( wartość towaru+ koszty transportu i ubezpieczenia).Jeżeli jest to towar akcyzowy, to akcyzę nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło.

VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło, a jeżeli towar jest akcyzowy- to VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło i podatek akcyzowy. To są wszystkie opłaty pobierane przez urzędzy celne. Jeżeli ktoś korzysta z usług agencji celnych ( są to prywatne podmioty gospodarcze działające w Państwa imieniu przed organami celnymi) to musi się liczyć z dodatkowymi kosztami na konto tych podmiotów. Tych opłat nie pobierają urzędy celne.

Edytowano przez hdmagc (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm załóżmy, że zostanie naliczony ten podatek i cło na to 25 dolarów. Czyli do tego zostanie mi doliczone cło 5% i vat 23%. Jak za to mam zapłacić? Jakiś rachunek przychodzi z UC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

Zapomniałeś o kosztach przesyłki.

 

One są traktowane jako wartość towaru.

 

W zależności od tego, kto obsługuje dostawę, możesz otrzymać nakaz zapłaty przy odbiorze (aby odebrać musisz zapłacić) lub poprzez odebranie przesyłki wyrażasz zgodę na wyliczenie zobowiązań podatkowych i zobowiązujesz się do zapłaty przedstawionego nakazu w terminie późniejszym, nieokreślonym czasowo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up: nie każdy sprzedawca na to pójdzie.

Ja kilka lat temu ściągałem kilka razy karty pamięci z USA (opłacało się!) i nigdy nie zapłaciłem cła, chociaż informacji o podarunku (z tego co pamiętam) też nie było.

Edytowano przez behemoth (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy celnik wstał lewą, czy prawą nogą. Sam naściągałem różnego rodzaju sprzętu (głównie telefony) z Chin, Singapuru, Anglii i Stanów - paczki były opisywane różnie, czasem jako prezent o wartości 20-30 dolarów, czasem podana była realna wartość i nie ma żadnej regularności - cło raz musiałem zapłacić, raz nie... Sam byłem zdziwiony, kiedy paczki o wartości kilkuset dolarów przechodziły bez problemu (jedynie z adnotacją, że przeszły przez Urząd Celny), kiedy kilka tygodni wcześniej lub później podobna paczka była oclona (w przypadku opisu "gift" o niskiej wartości czasem wymagano ode mnie dodatkowych dokumentów, zazwyczaj nie było problemu - wystarczył wydruk przelewu przez PayPal, cło naliczali "od ręki" i od ręki po opłaceniu dostawałem paczkę w łapy).

Moja rada: jako, że tak bardzo Ci na tym zakupie zależy, a kwota nie jest porażająco wysoka, lepiej po prostu przygotuj w razie "W" te kilkadziesiąt złotych na cło. Ale może Ci się udać i nie zapłacisz złamanego grosza (działa szczególnie przy paczkach, którzy przychodzą przez Pocztę Polską).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Panowie, z USA jest prosta sprawa. www.polameronline.com dodatkowy plus to możliwość łączenia przesyłek i średnio 1 na 10 jest sprawdzana przez celników. Jeśli tak to dostajesz dokumenty i może to załatwić ich agencja celna. Zawsze sprawnie to działa.

 

Natomiast co do paczek przechodzących przez Pocztę Polską (np. wysłane USPS w USA) na 10 paczek 10 było na cle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×