Skocz do zawartości
Patryk W.

Online backup - zachowania klientów

Polecane posty

Witam

 

Mam kilka pytań odnośnie specyficznej usługi hostingowej, jaką jest online backup.

 

Czy ktoś próbował coś takiego w ogóle uruchamiać? Jakie doświadczenia?

 

Głównie interesują mnie zachowania klientów i wynikające z nich zużycie zasobów:

- jaki jest stosunek uploadu danych przez klientów do downloadu (tj. odzyskiwania z backupu)?

- jaki jest stosunek uploadu do przestrzeni dyskowej? innymi słowy czy raczej wrzucane są ciągle nowe wersje tych samych danych, czy raczej ciągle coś nowego?

- czy ma sens stawianie takiej usługi na grupie łącz asymetrycznych? np. kilka łącz abonenckich 100/4 Mbps + programowo rozwiązane kwestie redundancji, dostępności itp.

- co jest częściej i chętniej wykorzystywane jako oprogramowanie klienckie: dedykowany klient, czy oprogramowanie generalnego użytku, typu sitecopy, rsync itp.?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Patryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem na pytanie bo widzę że chcesz uruchomić usługę tego typu

- Czy wiesz kto ma być twoim klientem, osoby które trzymają backup stron czy klienci indywidualni którzy trzymają backup danych własnych?

 

- Czy wiesz że przy łączy 100/4 te "4" starcza akurat na sumy kontrolne, korekty i transmisje związaną z protokołami do przesyłania danych na tych 100? Upload na takich łączach praktycznie nie istnieje.

 

- Jak programowo chcesz rozwiązać kwestie dostępności? To się powinno robić poprzez BGP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem na pytanie bo widzę że chcesz uruchomić usługę tego typu

- Czy wiesz kto ma być twoim klientem, osoby które trzymają backup stron czy klienci indywidualni którzy trzymają backup danych własnych?

 

- Czy wiesz że przy łączy 100/4 te "4" starcza akurat na sumy kontrolne, korekty i transmisje związaną z protokołami do przesyłania danych na tych 100? Upload na takich łączach praktycznie nie istnieje.

 

- Jak programowo chcesz rozwiązać kwestie dostępności? To się powinno robić poprzez BGP.

 

- klienci trzymający backup własnych danych - z domu i z firm, ale raczej nie z hostingów, a z intranetów

- wiem

- zależnie od wybranego oprogramowania klienckiego - jeśli bym chciał oferować customizowane oprogramowanie klienckie (jak większość dostawców usług "unlimited online backup"), wówczas mogę zaszyć w nim obsługę kilku-kilkunastu osobnych hostów, a w DNS mapować je na IP zewnętrzne dla poszczególnych łącz - gorzej przy otwartych protokołach, gdyż tu muszę podać klientom explicite kilka hostów, ale i tu można dać szablon skryptu

- BGP to całkiem inna kategoria kosztów - tymczasem ja kombinuję tak, aby z kosztami czysto sprzętowymi zejść tak, aby móc zaoferować poziom cenowy nieporównywalny z zachodnimi providerami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×