Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Adept

Naiwne pytania :P

Polecane posty

Witam!

 

Mam nadzieję, ze wybrałem dobry dział. Oto pytania:

 

1. Dlaczego firmy hostujące mają prawo "sprzedawać" nam domeny? One należą do nich? Jeśli tak, to dalczego taką samą domene mogę wykupić na nazwa.pl jak i na home.pl ? Jeśli nie, to dlaczego musimy uiszczać opłatę?

2. Jest jakaś możliwość, by "samemu" załatwić sobie domenę? Bez żadnej firmy pośredniczące typu home.pl ?

3. Czy jest możliwość, żeby "wykupić" domenę za 0zł(1 rok),a po roku zrezygnować i następnego dnia znowu tą samą domenę za 0zł?

 

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam nadzieję, ze wybrałem dobry dział. Oto pytania:

 

1. Dlaczego firmy hostujące mają prawo "sprzedawać" nam domeny? One należą do nich? Jeśli tak, to dalczego taką samą domene mogę wykupić na nazwa.pl jak i na home.pl ? Jeśli nie, to dlaczego musimy uiszczać opłatę?

2. Jest jakaś możliwość, by "samemu" załatwić sobie domenę? Bez żadnej firmy pośredniczące typu home.pl ?

3. Czy jest możliwość, żeby "wykupić" domenę za 0zł(1 rok),a po roku zrezygnować i następnego dnia znowu tą samą domenę za 0zł?

 

Pozdrawiam!

 

 

 

Ad. 1.

Firmy np. Home.pl; Nazwa itd to partnerzy NASKu. Pamiętaj, że zarówno partnerzy jak i klienci nie są nigdy właścicielami domen tylko abonentami. Opłatę za rejestrację czy odnowienie musimy płacić gdyż partnerzy też płacą do NASKu (http://dns.pl/porozumienie/oplatyp.html).

 

Ad. 2

Należy zostać partnerem NASKu więcej info: http://dns.pl/porozumienie/index.html

 

Ad.2

Nie ma takiej możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

1. Firmy hostingowe tylko są pośrednikami w rejestrowaniu domen. Domeny krajowe (np. PL) rejestrowane są w NASK. W Polsce rejestrację przeprowadza tylko i wyłącznie NASK. Inne firmy są partnerami NASK dzięki czemu mogą szybciej zarejestrować domeny (prawie automatycznie).

2. Samemu nie dasz rady. Możesz co najwyżej bezpośrednio w NASK rejestrować (o ile się nie mylę). Jest to spowodowane specjalną "infrastrukturą" NASK.

3. Raczej nie ma takie możliwości. Jak już to przy rejestracji za 0zł zobowiązujesz się do opłacenia kolejnych lat działania domeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kopaczka

"Ad.2

Nie ma takiej możliwości. "

Jak niema? Można kupić bezpośrednie domenę a nie u partnerów..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam nadzieję, ze wybrałem dobry dział. Oto pytania:

 

1. Dlaczego firmy hostujące mają prawo "sprzedawać" nam domeny? One należą do nich? Jeśli tak, to dalczego taką samą domene mogę wykupić na nazwa.pl jak i na home.pl ? Jeśli nie, to dlaczego musimy uiszczać opłatę?

2. Jest jakaś możliwość, by "samemu" załatwić sobie domenę? Bez żadnej firmy pośredniczące typu home.pl ?

3. Czy jest możliwość, żeby "wykupić" domenę za 0zł(1 rok),a po roku zrezygnować i następnego dnia znowu tą samą domenę za 0zł?

 

Pozdrawiam!

 

1. Takie firmy są partnerem nasku, tzw. resellerem domen. Przykładowo: http://www.nask.pl/run/n/Warunki_wsp

2. Jest, bezpośrednio w NASK.

3. Domena po wygaśnięciu jest zablokowana przez 14 dni(nie można jej ponownie zarejestrować w tym okresie). Po upływie 14 dni staje się wolna. Jeśli ponownie znajdziesz gdzieś promocję domen za 0zł to czemu nie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, lecz nie zaspokoiły jeszcze one mojej ciekawości :)

 

Dlaczego NASK ma prawo do domen? Czy są one jego własnością? Jeśli tak to dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, lecz nie zaspokoiły jeszcze one mojej ciekawości :)

 

Dlaczego NASK ma prawo do domen? Czy są one jego własnością? Jeśli tak to dlaczego?

 

Przeczytaj sobie o nich na wikipedii trochę: http://pl.wikipedia....%87_Komputerowa

 

Trochę własnej inwencji:]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[trochę offtopic]

 

Podążając za linkiem N3T5kY - to z jednej strony zabawne. : )

Z drugiej strony jednak widząc tam słowo "monopol" przywiodło mi ono na myśl niedawne kontrowersyjne działania ICANN z blokowaniem nazw domen powiązanych z torrentami. To jest trochę niebezpieczne, że mamy takich monopolistów na internet, a przynajmniej na DNS jak ICANN czy NASK. Pytanie "Dlaczego NASK ma prawo do domen?" otrzymuje wtedy drugie znaczenie.

 

[/trochę offtopic]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×