Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
metrowy

SMF 2.0 RC3+Aeva Media+SimplePortal

Polecane posty

Witam,

 

Mam pytanie , czy zestaw podany w tytule tematu ma szanse sprostać przewidywanemu obciążeniu rzędu ok 700-1000 userów online aktywnie korzystających z zasobów strony , z czego ok. 30% to forum , a reszta to galeria obrazków + filmy.

 

Pytam się czy podoła - w sensie czy do takiego obciążenia nie będe musiał kupować farmy dedyków ......

 

Obecnie mam ok. 100 userów , tendencja wzrostowa jest stała jeśli chodzi o rejestracje nowych użytkowników , 

 

Na dzień dzisiejszy stronka działa bardzo przyzwoicie , korzystam z udostępnionych zasobów serwera kolegi , ale w niedalekiej przyszłości czeka mnie przeprowadzka ,, na swoje ".

 

Myśle że nadszedł czas ,aby podiąć decyzję czy pozostać  z tym co jest , czy poszukać jakiejś alternatywy w postaci dedykowanego skryptu galerii obrazków i video plus mostek z forum np IPBoard czy vbulletin?

 

Za wszelakie sugestie z góry dziękuje

 

 

 

 

pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SMF bez jakiegokolwiek cache'owania zajedzie bazę przy 1/4 użytkowników docelowych, których ilość zakładasz.

Poza tym, dla tylu osób chcesz serwować dane na wersji RC ?

 

Nietęgo doradzić więcej, skoro nie podałeś o czym ma być taki serwis.

Społecznościówki nie postawisz na IPB+ip.gallery, to nie ta ergonomia.

Skryptów galerii jest bez liku, tylko wiązanie CMS-a ze skryptem galerii i do tego forum (z którego mają być wyciągane dane modułowo) jest kombinowaniem na siłę.

 

ps. z bezpłatnych mostków do IPB znajdziesz jedynie do joomli i wordpressa.

Zależy też co chciałbyś konkretnie mostkować i w jakich wersjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem , + dla Ciebie ;)

 

 

 

SMF bez jakiegokolwiek cache'owania zajedzie bazę przy 1/4 użytkowników docelowych, których ilość zakładasz.

 

Jakieś cachowanie jest w tym skrypcie , pozatym smf ma opinie lekkiego skryptu [ wyczytane na tym forum ] o ile się nie przesadza z dodatkami.

 

 

Poza tym, dla tylu osób chcesz serwować dane na wersji RC ?

 

no nie do końca aż tak chce , dlatego powstał ten temat.

 

 

Zdaje sobie sprawe z mankamentów jakie pociąga za sobą stawianie strony na tym skrypcie , @BlueMan  fajnie go kiedyś opisał , ale jako jedno z nielicznych rozwiązań , pozwoliło mi na zbudowanie witryny w łatwy sposób i bez uszczerbku na psychice :D

 

Do tego funkcjonalnośc jest dla mnie  w 70-80% zadawalająca.

 

Nietęgo doradzić więcej, skoro nie podałeś o czym ma być taki serwis.

 

Celowo nie podaje linka do strony , ani nie piszę szczegółowo o treści - na tym forum nie jestem wyjątkiem jeśli o to chodzi i powinno byc to raczej zrozumiałe.

 

 

Ale żeby nie było , to mogę dac porównanie: - dośc niszowa tematyka podobna do społeczności fanów motoryzacji.

 

Stare samochody , zloty , fotki , filmy , pasjonaci którzy od lat w tym siedzą oraz nowi zapaleńcy .

 

Kluczowe elementy to forum - wymiana informacji , porady , opinie itp. , do tego skrypt hostingu filmów i foto , i to nie byle jaki.

 

Galeria foto/video musi zapewniac komfort tak dla usera jak i admina.

 

Do tego ogłoszenia , kupie/sprzedam - jest to ściśle związane z tematyką strony

 

Do tego fajna strona główna , porządne artykuły z możliwością komentowania itp + wyświetlanie ostatnio dodanych fotek filmów itp.

 

Coś w te klocki jednym słowem.

Społecznościówki nie postawisz na IPB+ip.gallery, to nie ta ergonomia.

Skryptów galerii jest bez liku, tylko wiązanie CMS-a ze skryptem galerii i do tego forum (z którego mają być wyciągane dane modułowo) jest kombinowaniem na siłę.

 

Porządnych skryptów galerii foto/video które byłyby zadawalające dla mnie znalazłem może ze cztery , min 4images Gallery , coppermine gallery , Zen Photo , może piwigo

 

 

Ale jest tak jak piszesz , robienie przeszczepów na siłę z cms'ami to średnie rozwiązanie.

 

Obecnie robię przymiarkę ku drupalowi http://drupal.kaltura.org/ , ale coś czuję że tu będzie potrzebne sporo samozaparcia i cierpliwości mnicha buddyjskiego :D

 

Oraz skrypt social engine http://www.socialeng...pl/funkcje.html , kiedyś testowałem wcześniejsze wersje i nie byłem zachwycony , teraz widze że się conieco pozmieniało , jest możliwośc testu wersji trial , się zobaczy.

 

 

Social engine pewnie jest niezłym kowadłem jeśli chodzi o obciążenie serwera , patrząc po tym co oferuje.

 

Jeszcze raz dzięki dla Ciebie i szerokości życzę :P

 

pozdro

 

Dzięki za zainteresowanie tematem , + dla Ciebie :)

 

 

 

SMF bez jakiegokolwiek cache'owania zajedzie bazę przy 1/4 użytkowników docelowych, których ilość zakładasz.

 

Jakieś cachowanie jest w tym skrypcie , pozatym smf ma opinie lekkiego skryptu [ wyczytane na tym forum ] o ile się nie przesadza z dodatkami.

 

 

Poza tym, dla tylu osób chcesz serwować dane na wersji RC ?

 

no nie do końca aż tak chce , dlatego powstał ten temat.

 

 

Zdaje sobie sprawe z mankamentów jakie pociąga za sobą stawianie strony na tym skrypcie , @BlueMan  fajnie go kiedyś opisał , ale jako jedno z nielicznych rozwiązań , pozwoliło mi na zbudowanie witryny w łatwy sposób i bez uszczerbku na psychice :D

 

Do tego funkcjonalnośc jest dla mnie  w 70-80% zadawalająca.

 

Nietęgo doradzić więcej, skoro nie podałeś o czym ma być taki serwis.

 

Celowo nie podaje linka do strony , ani nie piszę szczegółowo o treści - na tym forum nie jestem wyjątkiem jeśli o to chodzi i powinno byc to raczej zrozumiałe.

 

 

Ale żeby nie było , to mogę dac porównanie: - dośc niszowa tematyka podobna do społeczności fanów motoryzacji.

 

Stare samochody , zloty , fotki , filmy , pasjonaci którzy od lat w tym siedzą oraz nowi zapaleńcy .

 

Kluczowe elementy to forum - wymiana informacji , porady , opinie itp. , do tego skrypt hostingu filmów i foto , i to nie byle jaki.

 

Galeria foto/video musi zapewniac komfort tak dla usera jak i admina.

 

Do tego ogłoszenia , kupie/sprzedam - jest to ściśle związane z tematyką strony

 

Do tego fajna strona główna , porządne artykuły z możliwością komentowania itp + wyświetlanie ostatnio dodanych fotek filmów itp.

 

Coś w te klocki jednym słowem.

Społecznościówki nie postawisz na IPB+ip.gallery, to nie ta ergonomia.

Skryptów galerii jest bez liku, tylko wiązanie CMS-a ze skryptem galerii i do tego forum (z którego mają być wyciągane dane modułowo) jest kombinowaniem na siłę.

 

Porządnych skryptów galerii foto/video które byłyby zadawalające dla mnie znalazłem może ze cztery , min 4images Gallery , coppermine gallery , Zen Photo , może piwigo

 

 

Ale jest tak jak piszesz , robienie przeszczepów na siłę z cms'ami to średnie rozwiązanie.

 

Obecnie robię przymiarkę ku drupalowi http://drupal.kaltura.org/ , ale coś czuję że tu będzie potrzebne sporo samozaparcia i cierpliwości mnicha buddyjskiego :D

 

Oraz skrypt social engine http://www.socialeng...pl/funkcje.html , kiedyś testowałem wcześniejsze wersje i nie byłem zachwycony , teraz widze że się conieco pozmieniało , jest możliwośc testu wersji trial , się zobaczy.

 

 

Social engine pewnie jest niezłym kowadłem jeśli chodzi o obciążenie serwera , patrząc po tym co oferuje.

 

Jeszcze raz dzięki dla Ciebie :)

 

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakieś cachowanie jest w tym skrypcie , pozatym smf ma opinie lekkiego skryptu [ wyczytane na tym forum ] o ile się nie przesadza z dodatkami.

Przy włączonym chociażby memcache'u, czuje się różnicę jak po przesiadce z fiata do sportowego nissana ;)

Tak czy inaczej, każdy niezoptymalizowany skrypt daje łupnia bazie i bez wypychania danych do statycznych plików nigdy nie jest różowo.

 

 

no nie do końca aż tak chce , dlatego powstał ten temat.

 

 

Zdaje sobie sprawe z mankamentów jakie pociąga za sobą stawianie strony na tym skrypcie , @BlueMan fajnie go kiedyś opisał , ale jako jedno z nielicznych rozwiązań , pozwoliło mi na zbudowanie witryny w łatwy sposób i bez uszczerbku na psychice biggrin.gif ,

 

Do tego funkcjonalnośc jest dla mnie w 70-80% zadawalająca.

 

Sprawdź punbb i ikonboard. Dużo nowsze rozwiązania, z nieco innym podejściem niż smf.

Szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze dużego forum (>200os. online) opartego na tych skryptach, poza ruskim warezem opartym na ikonboard.

Ale radziecki rynek IT jest dla mnie wielką plamą mgły na mapie IT ;)

 

Generalnie przy takich statystykach nikt się nie cacka i wybiera IPB lub VB. Mnogość dodatków, informacji o optymalizacji i konfiguracji itd.

Do tego chcesz jeszcze integrować forum z serwisem, a z tym bez przejrzystego API powiesisz się za jajca.

A tak do IPB3 istnieje IP.Converge i zdaje egzamin. Oczywiście każdy webdeveloper napisze mostek do jakiegokolwiek forum. Pytanie tylko ile skasuje i z jakim efektem.

 

 

Celowo nie podaje linka do strony , ani nie piszę szczegółowo o treści - na tym forum nie jestem wyjątkiem jeśli o to chodzi i powinno byc to raczej zrozumiałe.

Wiadomo nie od dziś, że ściany mają uszy :)

Chodziło mi raczej z grubsza o typy modułów, które chcesz integrować i udostępniać użytkownikom, tematyka nie miała w zasadzie znaczenia.

 

 

Porządnych skryptów galerii foto/video które byłyby zadawalające dla mnie znalazłem może ze cztery , min 4images Gallery , coppermine gallery , Zen Photo , może piwigo

 

Jest tego nieco. Sam współpracowałem kawałek czasu temu przy dedykowanym skrypcie galerii dla fotografów.

Przyznam że niełatwo jest znaleźć opensource'owy skrypt do galerii, który wpasowywałby się choć w 3/4 wymaganej funkcjonalności.

Bez dłubania w kodzie i dość solidnych przeróbek nigdy się nie obejdzie.

Pozostaje zawsze wersja custom, ale z tym to już do developera skryptu :)

 

 

Ale jest tak jak piszesz , robienie przeszczepów na siłę z cms'ami to średnie rozwiązanie.

Obecnie robię przymiarkę ku drupalowi http://drupal.kaltura.org/ , ale coś czuję że tu będzie potrzebne sporo samozaparcia i cierpliwości mnicha buddyjskiego biggrin.gif

To dość duży moloch. Widziałem jednak kilka prostych stronek opartego o drupala i zachodzę w łeb na co komu ciężarówka do przewiezienia kilku łopat ziemi z jednego końca ogródka na drugi. Miałem tę nieprzyjemność poprawienia kilku kwiatków w kodzie i struktura tego skryptu trochę mnie przeraziła. Spojrzałem jednak łaskawszym okiem na drupala szukając systemu, który posiadałby już mostek z IPB3.

Na darmo.

 

 

Oraz skrypt social engine http://www.socialeng...pl/funkcje.html , kiedyś testowałem wcześniejsze wersje i nie byłem zachwycony , teraz widze że się conieco pozmieniało , jest możliwośc testu wersji trial , się zobaczy.

Straciłem już rachubę w platformach społecznościowych, których jest już sporo. Natomiast o OS-owej platformie elgg słyszałem pozytywne opinie.

 

 

Social engine pewnie jest niezłym kowadłem jeśli chodzi o obciążenie serwera , patrząc po tym co oferuje.

Rozdzielisz infrastrukturę na 2-3 serwery, zaprzęgniesz cache'owanie i będzie hulało :)

 

 

Najnowsze porównanie skryptów for: http://bb-bench.com/benchmark/6

 

Te zestawienie to na goluteńkich BBS-ach, bez żadnej optymalizacji, dodatków (zarówno włączonych jak i wyłączonych) ? Tedy nie dziwi lepszy osiąg zmodyfikowanego phpbb.

Porządnie zoptymalizowane IPB wyciąga dużo więcej niż to co ukazuje zestawienie.

Szczerze mówiąc średnio wierzę w takie osiągi phpbb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ikonboard. Dużo nowsze rozwiązania

 

IkonBoard "dużo nowszym rozwiązaniem"? Gdzieś ty był przez ostatnie 11 lat? Ten skrypt był dobrze rozwijany od 1999 do momentu kiedy zespół się pokłócił i szef projektu (Matt Mecham) odszedł aby założyć IPB.

 

Te zestawienie to na goluteńkich BBS-ach, bez żadnej optymalizacji, dodatków (zarówno włączonych jak i wyłączonych)?

 

Domyślna konfiguracja, 7500 userów, 100.000 tematów i milion postów.

 

Porządnie zoptymalizowane IPB wyciąga dużo więcej niż to co ukazuje zestawienie.

 

Zgodzę się przy IPB 2.3. Zaś linia 3.x... oj przytyło im się, przytyło. Widać że nastawiają się na ludzi których interesuje głównie funkcjonalność, bo mają już porządny server (vide sugerowany limit pamięci 128M).

 

Szczerze mówiąc średnio wierzę w takie osiągi phpbb.

 

A ja nie. Wiem że modnie jest wtykać na phpbb3 bo stary kod, bo to kiedyś było przemo, i w ogóle, ale to jest naprawdę wydajne rozwiązanie pisane z myślą o dużych forach. Zaś wyniki z HipHop, to phpBB3 "przerobione" na c++.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IkonBoard "dużo nowszym rozwiązaniem"? Gdzieś ty był przez ostatnie 11 lat? Ten skrypt był dobrze rozwijany od 1999 do momentu kiedy zespół się pokłócił i szef projektu (Matt Mecham) odszedł aby założyć IPB.

Całkowicie się z Tobą zgadzam i przyznaję do błędu.

A przecież nie tak dawno temu czytałem historię powstania IPB.

Przyjdzie mi wypisać 100 razy: nie będę się rozpisywał dłubiąc przy 3 rzeczach jednocześnie.

Zamiast wklepać novaboard wepchnąłem bezmyślnie ikonboard.

 

Domyślna konfiguracja, 7500 userów, 100.000 tematów i milion postów.

Na podanej stronie nie zauważyłem żadnych informacji dot. wypełnienia bazy i jakichkolwiek warunków startowych poza konfiguracją sprzętową i serwera www. Dodatkowo zastosowano APC. Dla mnie ten test nie jest miarodajny, bo nie mam żadnego porównania pomiędzy golutką i nieskonfigurowaną instancją BBS-a w porównaniu do chociażby podstawowych optymalizacji każdego skryptu, uwzględniając również dodatkowe systemy cache'owania (zarówno bazy jak i plików skryptów).

 

Różnice byłyby znaczne testując wymienione BBS-y w różnych środowiskach.

Nie bronię żadnego ze skryptów, bo każdy ma swoje wady. Niektóre nawet więcej minusów niż plusów.

Od pewnego czasu preferuję jednak lekkie systemy BBS, bo to w co obrósł triumwirat IPB/VB/phpBB i w jakim kierunku zmierza nie smakuje mi zbytnio. Natomiast szybkość wykonywania operacji nie jest dla mnie podstawowym wyznacznikiem.

 

 

Zgodzę się przy IPB 2.3. Zaś linia 3.x... oj przytyło im się, przytyło. Widać że nastawiają się na ludzi których interesuje głównie funkcjonalność, bo mają już porządny server (vide sugerowany limit pamięci 128M).

Z ajaxa i wodotrysków w IPB3 można częściowo zrezygnować, znacznie odciąża serwer. Wiąże się to jednak ze zmniejszeniem ergonomii użytkowania, choć ajax+history_back to jest jedno wielkie nieporozumienie w działaniu tego BBS-a.

Mam jednak sentyment do ipb2.3 i lubię fora oparte na tym skrypcie.

 

 

A ja nie. Wiem że modnie jest wtykać na phpbb3 bo stary kod, bo to kiedyś było przemo, i w ogóle, ale to jest naprawdę wydajne rozwiązanie pisane z myślą o dużych forach. Zaś wyniki z HipHop, to phpBB3 "przerobione" na c++.

Jeśli porównujemy sztandarowe produkty, to jakiekolwiek zmodowane wersje szczerze mówiąc nie są na miejscu.

Ciekawym jakiego kopa dostałyby skrypty BBS gdyby z php przeszły na pythona ?

Co prawda nie znam się kompletnie na pythonie, ale co rusz pojawiają się fascynujące nowiny czego to w pythonie nie można i jaki jest fantastyczny.

Wszelki sarkazm niezamierzony, bo np. oprogramowanie serverside napisane w pythonie obsługujące > 50tys graczy jednocześnie (obecny rekord to bodaj ~70k) mówi samo za siebie.

 

Zdałoby się też zobaczyć na co stać platformę RoR, ale nie wiem czy istnieje BBS pokroju tych testowanych, oparty na technologii rails.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zamiast wklepać novaboard

 

Niestety NovaBoard zostało przekazane przez oryginalnego twórcę zbieranie dzieciaków które teraz nic ze skryptem nie robią. A szkoda, bo zapowiadało się ciekawie.

 

Na podanej stronie nie zauważyłem żadnych informacji dot. wypełnienia bazy i jakichkolwiek warunków startowych poza konfiguracją sprzętową i serwera www. Dodatkowo zastosowano APC. Dla mnie ten test nie jest miarodajny, bo nie mam żadnego porównania pomiędzy golutką i nieskonfigurowaną instancją BBS-a w porównaniu do chociażby podstawowych optymalizacji każdego skryptu, uwzględniając również dodatkowe systemy cache'owania (zarówno bazy jak i plików skryptów).

 

Informacje o testach dostępne są na stronie głównej: http://bb-bench.com/

 

Ten test nie ma powiedzieć jak twoje forum będzie się zachowywać na takiej czy siakej konfiguracji, tylko porównać istniejące rozwiązania przy takiej samej liczbie postów, tematów i działów, na takim samym sprzęcie. Czyli nie "phpbb3 ma tyle a IPB tyle", tylko "phpbb3 skaluje się xy razy lepiej od IPB". Można oczywiście włączyć wszelkie usprawnienia, ale nie sądzę aby to magicznie odmieniło wyniki.

 

Różnice byłyby znaczne testując wymienione BBS-y w różnych środowiskach.

 

Jak wyżej: test miał porównać wydajność względem innych rozwiązań.

 

Od pewnego czasu preferuję jednak lekkie systemy BBS, bo to w co obrósł triumwirat IPB/VB/phpBB i w jakim kierunku zmierza nie smakuje mi zbytnio. Natomiast szybkość wykonywania operacji nie jest dla mnie podstawowym wyznacznikiem.

 

Szybkość nie, ale generowane obciążenie przekłada się na wymogi wobec servera. Pozatym zgodzę się, IPB i vB tyją, bardzo tyją. Zaś phpBB3... ciężko mi znaleść u nich funkcję która byłaby udziwnieniem, chyba że przekombinowany system uprawnień.

 

Zdałoby się też zobaczyć na co stać platformę RoR, ale nie wiem czy istnieje BBS pokroju tych testowanych, oparty na technologii rails.

 

Z całym szacunkiem jaki mam do ROR'a, nie jest to platforma wydajna. Vide. Twitter który stał na Railsie, a gdy zaczeli używać własnych rozwiązań, zysk wydajności miejscami był stukrotny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×