Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
guziec

interfejs DNS

Polecane posty

Witam, mając na względzie bliskie wyłączenie serwera FreeDNS zrobiłem autorski webowy interfejs obsługi domen dla moich klientów. Jednak przed włączeniem go chciałbym posłuchać sugesti odnośnie funkcjonalności - jak wygląda sprawa intuicyjności, przejrzystości itp. Można sie do niego dostać pod adresem:

 

http://turox.pl/domenylog.php

 

Użytkownik: test@test.test
Hasło: test

(wystarczy klepnąć enter)

 

Będę wdzięczny za uwagi odnośnie działania czy intuicyjności - oczywiście serwer DNS który z tego korzysta jest jeszcze wyłączony a domeny są przykładowe. No i w interfejsie jeszcze trochę zostało do zrobienia, np. informacje o domenie, ale w ogólnym zarysie tak to będzie wyglądać.

 

Z góry dzięki za wszystkie sugestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dosyć ciężko się po tym porusza. Powinieneś kolorystycznie wyróżniać przyciski, najważniejsze linki i tym podobne, bo tekstu jest dużo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Niektóre operacje mogłeś oprzeć na AJAXie zamiast po kliknięciu przeładowywać całą stronę.

Myślę, że lista domen powinna się znaleźć już na stronie głównej, ponieważ jak ktoś będzie wchodził do panelu, to właśnie na tym będzie mu zależało, nie ma sensu zmuszać kogoś do niepotrzebnych poszukiwań.

Jak wybierzesz w już istniejącym rekordzie typ "MX", to powinno się przy nim pojawiać odpowiednie pole w kolumnie "Piorytet MX".

Komentarze na temat domeny z pliku konfiguracyjnego rozumiem, że znikną.

Nie rozumiem, dlaczego dajesz w tym miejscu takie opcje jak zmiana hasła, czy podgląd swoich danych. Skoro to ma być część całości, to powinna być odpowiednio w nią wkomponowana, a nie odcięta od wszystkiego i potraktowana jako osobny panel.

Wiersze w liście domen po najechaniu na któryś, powinny się podświetlać, bo przy większej ilości mógłby pogubić się wzrok. Do tego na co drugim wpisie dawaj ciemniejsze/jaśniejsze tło.

Ten "tabelkowy" wygląd wszystkiego mnie nie przekonuje.

Przydałaby się jakaś walidacja formularza podczas jego zatwierdzania(w JavaScript'cie).

Wywal przycisk "Resetuj" - jest to wymysł z początków Internetu, z którego nikt nie korzysta, a potrafi zirytować, jak się w niego przez przypadek kliknie.

Ogólnie edycja wszystkiego powinna odbywać się po AJAXie - w tym momencie użytkownik musi wiele razy przeładowywać stronę, co jest męczące i czasochłonne.

Sprawdzanie kodu sobie odpuściłem po zobaczeniu tabelek.

 

Mam nadzieję, że moje 5 minut Ci pomoże. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dosyć ciężko się po tym porusza. Powinieneś kolorystycznie wyróżniać przyciski, najważniejsze linki i tym podobne, bo tekstu jest dużo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Niektóre operacje mogłeś oprzeć na AJAXie zamiast po kliknięciu przeładowywać całą stronę.

Ajax odpada - priorytetem jest kompatybilność z wszystkimi przeglądarkami - chciałem żeby można było wejść tam wszystkim i zmienić czy dodać rekordy nawet lynxem, dlatego nie ma ani javascriptu ani ajaksowych foo-shmoo. Nie bedę ograniczał funkcjonalności w pogoni za nie przeczę - ładnymi i modnymi, ale w tym przypadku fajerwerkami.

 

Myślę, że lista domen powinna się znaleźć już na stronie głównej, ponieważ jak ktoś będzie wchodził do panelu, to właśnie na tym będzie mu zależało, nie ma sensu zmuszać kogoś do niepotrzebnych poszukiwań.

Tak było na początku, jednak chciałem dodać na początku ostrzeżenie dla tych bardziej niekumatych żeby sobie krzywdy nie zrobili przy grzebaniu. Jednak jak dałem to przy liście domen, to po pewnym czasie ten tekst zaczyna lekko wkurzać.

 

Jak wybierzesz w już istniejącym rekordzie typ "MX", to powinno się przy nim pojawiać odpowiednie pole w kolumnie "Piorytet MX".

 

Odpada - wymaga działającego Javascriptu. Zresztą ten wybór typu rekordu już w istniejącym rekordzie to też raczej tylko bajer - bardziej instuicyjne jest dodanie rekordu jednego typu a innego kasowania, zamiast zamiany typu.

 

Komentarze na temat domeny z pliku konfiguracyjnego rozumiem, że znikną.

 

Chodzi o pole "informacje o domenie"? No nie, nie zniknie. Będzie tylko w innej formie bo na razie nie chciało mi się tego formatować i zrobiłem tylko zrzut ze zmiennej wektorowej.

 

Nie rozumiem, dlaczego dajesz w tym miejscu takie opcje jak zmiana hasła, czy podgląd swoich danych. Skoro to ma być część całości, to powinna być odpowiednio w nią wkomponowana, a nie odcięta od wszystkiego i potraktowana jako osobny panel.

 

To akurat proste - nie chciałem zamykać możliwości zarządzania domeną przez ludzi którzy nie mają konta hostingowego. Np - ktoś ma wykupione konto, ale na DNS-ie się nie zna, ale ma znajomego admina który mógłby się tym zająć. Z kolei ten admin niekoniecznie musi mieć dostęp do konta hostingowego klienta, bo co go to obchodzi? Poza tym można zrobić większą liczbę administratorów dla domeny albo wydzielić grupy domen. I last but not least - mogę oferować zarządzanie strefami DNS-a bez kont hostingowych jeśli ktoś nie potrzebuje.

 

Wiersze w liście domen po najechaniu na któryś, powinny się podświetlać, bo przy większej ilości mógłby pogubić się wzrok. Do tego na co drugim wpisie dawaj ciemniejsze/jaśniejsze tło.

 

O, good point. Dorobię.

 

Ten "tabelkowy" wygląd wszystkiego mnie nie przekonuje.

Przydałaby się jakaś walidacja formularza podczas jego zatwierdzania(w JavaScript'cie).

 

Walidacja jest od strony serwera i to na tyle zaawansowana - zwłaszcza w przypadku rekordów SPF - że zostawienie tego po stronie klienta to same kłopoty. Już mam z głupim Chromem problem w innym projekcie, bo potrafi zatwierdzić formularz bez żadnych danych bo jego Javasript cośtam olewa.

 

Wywal przycisk "Resetuj" - jest to wymysł z początków Internetu, z którego nikt nie korzysta, a potrafi zirytować, jak się w niego przez przypadek kliknie.

Ogólnie edycja wszystkiego powinna odbywać się po AJAXie - w tym momencie użytkownik musi wiele razy przeładowywać stronę, co jest męczące i czasochłonne.

 

Przecież na tym się nie pracuje cały dzień, do DNS-a się logujesz żeby dodać dwa albo trzy rekordy, albo coś tam usunąć.

 

 

Sprawdzanie kodu sobie odpuściłem po zobaczeniu tabelek.

Hm... A co złego jest w tabelkach? Przeciez layoutu tym nie robię, a rekordy z DNS-a to dane tabelaryczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hm... A co złego jest w tabelkach? Przeciez layoutu tym nie robię, a rekordy z DNS-a to dane tabelaryczne.

Bardziej chodziło mi o boksy takie, jak "PODPOWIEDZI". Tam zastosowanie tabelek według mnie jest nawet utrudnieniem niż ułatwieniem.

 

Ajax odpada - priorytetem jest kompatybilność z wszystkimi przeglądarkami - chciałem żeby można było wejść tam wszystkim i zmienić czy dodać rekordy nawet lynxem, dlatego nie ma ani javascriptu ani ajaksowych foo-shmoo. Nie bedę ograniczał funkcjonalności w pogoni za nie przeczę - ładnymi i modnymi, ale w tym przypadku fajerwerkami.
Javascript akceptuje 99% użytkowników. Jeżeli trafisz na ten 1%, to Ci pogratuluję. ;-)

 

Tak było na początku, jednak chciałem dodać na początku ostrzeżenie dla tych bardziej niekumatych żeby sobie krzywdy nie zrobili przy grzebaniu. Jednak jak dałem to przy liście domen, to po pewnym czasie ten tekst zaczyna lekko wkurzać.
Jak ktoś jest niekumaty, to od razu w menu kliknie "lista domen". Tacy nie czytają niczego dłuższego niż pół zadania.

 

Chodzi o pole "informacje o domenie"? No nie, nie zniknie. Będzie tylko w innej formie bo na razie nie chciało mi się tego formatować i zrobiłem tylko zrzut ze zmiennej wektorowej.

Chodziło mi o to miejsce, gdzie masz np. "ns1.turox.pl.; serwer DNS".

Już mam z głupim Chromem problem w innym projekcie, bo potrafi zatwierdzić formularz bez żadnych danych bo jego Javasript cośtam olewa.

Blokowanie zatwierdzania formularza to rzecz tak prosta, że problem musi być gdzieś indziej. W przypadku pustego formularza jest to jeden warunek złożony dla submita.

 

Przecież na tym się nie pracuje cały dzień, do DNS-a się logujesz żeby dodać dwa albo trzy rekordy, albo coś tam usunąć.

W tym miejscu zacytowałeś również moją wypowiedź:

Wywal przycisk "Resetuj" - jest to wymysł z początków Internetu, z którego nikt nie korzysta, a potrafi zirytować, jak się w niego przez przypadek kliknie.

Ale się do niej nie ustosunkowałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o boksy takie, jak "PODPOWIEDZI". Tam zastosowanie tabelek według mnie jest nawet utrudnieniem niż ułatwieniem.

No tak sobie to podzieliłem na moduły na początku potem już zostało. Może faktycznie to zmienię.

Javascript akceptuje 99% użytkowników. Jeżeli trafisz na ten 1%, to Ci pogratuluję. ;-)

A html akceputuje 100% użytkowników. ;) jak coś jest po stronie serwera, to przynajmniej mam pewność że działa tak samo bez różnicy czym to klient otwiera.

Jak ktoś jest niekumaty, to od razu w menu kliknie "lista domen". Tacy nie czytają niczego dłuższego niż pół zadania.

Tak, ale jak coś sobie namiesza, to będzie mógł mieć pretensje tylko do siebie - było ostrzeżenie.

Chodziło mi o to miejsce, gdzie masz np. "ns1.turox.pl.; serwer DNS".

Hm... jakby ci to powiedzieć... to nie jest plik konfiguracyjny tylko zawartość rekordu SOA. Dosyć istotna dla właściciela domeny. :)

W tym miejscu zacytowałeś również moją wypowiedź:

Ale się do niej nie ustosunkowałeś.

A sorry, zapomniałem. No zgodnie z Twoją sugestią wywaliłem przycisk "Resetuj".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×