Skocz do zawartości
fazi

Raid sprzętowy / softwarowy ?

Polecane posty

Witam

 

Chciałem zapytać po czym poznać czy serwer ma prawdziwy RAID sprzętowy czy tylko RAID ale w nazwie a w rzeczywistości jest software-owy.

Pytam raczej o tańsze serwery np. HP ProLiant ML115 G5 lub starsze DELL POWEREDGE 2650 albo o same płyty np. INTEL Server Board S3200SHV bo nie wiem jak rozpoznać czy jest tam hard czy soft RAID.

 

Dzięki i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Soft raid stworzysz na każdym kontrolerze sata, jeżeli jest kontroler raid, to jest to w specyfikacji.

Nie opierał bym się na kontrolerach wbudowanych w płyty główne, lepiej już stworzyć macierz programową.

 

W tej ML'ce raid to kontroler wbudowany w płytę główną.

W Dellu 2650 perc 3 ? z bodajże 128 MB cache i opcją bateryjki.

W płytach intela są wbudowane kontrolery raid 0/1/5, jednakże radził bym dokupić coś np. Adapteca i dorzucić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Soft raid stworzysz na każdym kontrolerze sata, jeżeli jest kontroler raid, to jest to w specyfikacji.

Nie opierał bym się na kontrolerach wbudowanych w płyty główne, lepiej już stworzyć macierz programową.

 

W tej ML'ce raid to kontroler wbudowany w płytę główną.

W Dellu 2650 perc 3 ? z bodajże 128 MB cache i opcją bateryjki.

W płytach intela są wbudowane kontrolery raid 0/1/5, jednakże radził bym dokupić coś np. Adapteca i dorzucić :)

 

To może źle to ująłem które są hard a które chyba tzw fake-raid (w software-owym wiem o co chodzi)?

 

czy np. takie są dobre (tzn czy to są hard raid):

http://www.allegro.p...pci_e_fvat.html

 

szukałbym czegoś pod Debiana najlepiej do 200zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może źle to ująłem które są hard a które chyba tzw fake-raid (w software-owym wiem o co chodzi)?

 

czy np. takie są dobre (tzn czy to są hard raid):

http://www.allegro.p...pci_e_fvat.html

 

szukałbym czegoś pod Debiana najlepiej do 200zł.

 

raid za 200 zł to można sobie ... :)

Zrób SW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

raid za 200 zł to można sobie ... :)

Zrób SW.

 

no tak a w moich przykładach (te 2 serwery i płyta) są hard raidy czy fake ?

 

zapytałem o to jak rozpoznać więc skąd wiadomo który jest jaki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mlka ma kontroler sata z funkcja jakiegos tam raidu (nie wnikałem bo dla mnie ten kontroler na płycie jest niewydajny i go nie stosuję) - osobiście do nich dokładam kontroler adaptec ale sata na pci i robię raid sw (taki dość dobry ok 250 zł netto kosztuje),

2650 ma starszego perca z bbu i cache to nie jest złe rozwiązanie ale nie obsługuje dysków sata tylko stare i drogie scsi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mlka ma kontroler sata z funkcja jakiegos tam raidu (nie wnikałem bo dla mnie ten kontroler na płycie jest niewydajny i go nie stosuję) - osobiście do nich dokładam kontroler adaptec ale sata na pci i robię raid sw (taki dość dobry ok 250 zł netto kosztuje),

2650 ma starszego perca z bbu i cache to nie jest złe rozwiązanie ale nie obsługuje dysków sata tylko stare i drogie scsi.

 

a ile kosztują takie dobre hard raidy SATA/SAS (zewnętrzne - jako oddzielne kontrolery) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Intela to tak od 800 w góre trzeba liczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Intela to tak od 800 w góre trzeba liczyć

 

Intela? Co wy macie z tym Intelem?

 

Najlepsze kontrolery (sprawdzone) to Areca. Po nich Adaptec i LSI (osobiscie tych nie lubie). Tylko tu uwaga na tanie Adapteki... raid jest w sterownikach a nie na karcie :) (czyli jest programowy, a sam kontroler to po prostu kontroler sata).

 

m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×