Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Jakub Wiśniewski

Hosting pod Drupala - MySQL localhost ?

Polecane posty

Witam,

 

stawiam cmsy na drupalu, niektóre dosyć rozbudowane. Do tej pory byłem na najtańszym planie na 8p.pl (baza danych: localhost) i generalnie w porządku ale robi się mało, szczególnie jeśli chodzi o CPU, poza tym szukam czegoś z nowszym softem do zarządzania i najlepiej z dostępem do shella. Wykupiłem średni plan na az.pl i po migracji jednej ze stron, średni czas generacji strony wydłużył się dwukrotnie (host bazy danych: adres IP, serwery zlokalizowane gdzieś (?)).

 

Gdzieś czytałem, że drupal generuje bardzo dużo zapytań do bazy danych i że jeśli jest ona na innej maszynie to nie jest to dobre rozwiązanie. Czy to prawda ?

 

Do tej pory szukałem hostingów które dają nielimitowaną ilość baz danych bo na każdą stronkę potrzebuję 1 do 3. Jak to najlepiej rozwiązywać z punktu widzenia wydajności ? Czy zakładać oddzielną bazę do każdej strony i każdej wtyczki która tego potrzebuje czy np. jedna strona = 1 baza z przedrostkami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
Gdzieś czytałem, że drupal generuje bardzo dużo zapytań do bazy danych i że jeśli jest ona na innej maszynie to nie jest to dobre rozwiązanie. Czy to prawda ?

Zależy od odległości, i czym jest realizowane połączenie.

 

Czy zakładać oddzielną bazę do każdej strony i każdej wtyczki która tego potrzebuje czy np. jedna strona = 1 baza z przedrostkami ?

Utworzył bym osobne bazy.

 

 

Ps. zapraszam do testów - http://glowanet.pl/hosting.html

 

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To czy lepsze jest uruchomienie DB na innym serverze czy na tym samym to zależy od aplkacji/używania. Akurat Drupala nie sprawdzałem, ale typowe aplikacje bazodanowe działają znacznie lepiej (szybciej) jeśli baza danych była na innym komputerze niż klient.

Dotyczy to raczej nieco innych aplikacji niż sieciowe. W sieciowych jest zwykle spora ilość krótkich zapytań a w tych, które badałem raczej mniejsza ilość zapytań dłuższych, ale nawet na samym czasie połączenia widać było znaczącą różnicę (na korzyść dla bazy na innym serwie). Sprawdzałem bazy MS SQL Server, Firebird.

Np. taka firma Microsoft zaleca uruchamianie usług sieciowych na dedykowanych im serwerach (głównie ze względu na bezpieczeństwo usług, ale nie tylko).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

stawiam cmsy na drupalu, niektóre dosyć rozbudowane. Do tej pory byłem na najtańszym planie na 8p.pl (baza danych: localhost) i generalnie w porządku ale robi się mało, szczególnie jeśli chodzi o CPU, poza tym szukam czegoś z nowszym softem do zarządzania i najlepiej z dostępem do shella. Wykupiłem średni plan na az.pl i po migracji jednej ze stron, średni czas generacji strony wydłużył się dwukrotnie (host bazy danych: adres IP, serwery zlokalizowane gdzieś (?)).

 

Gdzieś czytałem, że drupal generuje bardzo dużo zapytań do bazy danych i że jeśli jest ona na innej maszynie to nie jest to dobre rozwiązanie. Czy to prawda ?

 

Liczba zapytań do bazy nie jest żadnym kryterium odnośnie używania bądź nie używania zewnętrznego sewera bazy danych, ale jeśli już ewentualnie pod tym kontem patrzeć, to jest dokładnie odwrotnie niż mówisz. Specjalizowany serwer bazodanowy powinien być lepiej przystosowany do przyjęcia dużego obciążenia niż serwer na którym jest "wszystko". Z tym że można mieć z serwis który generuje dużo prostych i szybko zwracanych zapytań, a można mieć taki, który jednym zapytaniem zajedzie ci całą pamięć w bazie danych i pół swapa.

 

Do tej pory szukałem hostingów które dają nielimitowaną ilość baz danych bo na każdą stronkę potrzebuję 1 do 3. Jak to najlepiej rozwiązywać z punktu widzenia wydajności ? Czy zakładać oddzielną bazę do każdej strony i każdej wtyczki która tego potrzebuje czy np. jedna strona = 1 baza z przedrostkami ?

 

Nie ma znaczenia, to jest podział logiczny a nie fizyczny. I tak każdy normalny hosting da ci limit na liczbę połączeń dla _całego_ wykupionego konta a nie na bazę, bo inaczej to by nie miało większego sensu.

 

Z tym że wydaje mi się że naczytałeś się jakiś opowieści z mchu i paproci z tym Drupalem, miałem kiedyś jeden taki całkiem obciążony serwis u siebie i działał bez problemu - właściciel co prawda zrobił błąd i przeniósł się do innego "renomowanego" dostawcy "żeby było taniej" i teraz mi pisze że każą mu wykupić VPS-a bo za bardzo obciąża im ich "renomowane" serwery. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×